خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

افزایش دوباره شیوع ویروس کرونا در کشور؛ آیا موج سوم در راه است؟

در تاریخ:
سه شنبه ۳۱ حمل ۱۴۰۰
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

هرچند ویروس کرونا در چند ماه گذشته سیر نزولی پیدا کرده بود، اما بر‌خلاف توقعات، در جریان روزهای اخیر بیش‌تر شده است. این افزایش نگرانی های را مبنی بر شیوع موج سوم این بیماری در کشور افزایش داده است.

وزارت صحت عامه کشور از مردم کشور خواسته است تا واکسین بزنند و رهنمودهای بهداشتی را رعایت کرده تا از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری شود.

این وزارت به تازگی به ارسال مکتوبی به وزارت حج و اوقاف خواستار فتوای این وزارت مبنی بر اینکه آیا تزریق واکسین روزه را باطل می کند یا خیر شده که وزارت حج و اوقاف نیز اعلام کرده است که تزریق واکسین باعث باطل شدن روزه نمی شود.

وزارت صحت عامه نیز با نشر فتوای مکتوب وزارت ارشاد، حج و اوقاف گفته است که نظر به فتوای علما و تأییدی این وزارت، گرفتن واکسین کرونا در جریان ماه رمضان جایز است و روزه‌ی فردی که واکسین را دریافت می‌کند، باطل نمی‌شود.

در همین حال، وزارت صحت عامه از شهروندان کشور خواسته است تا جریان این ماه به‌خاطر گرفتن واکسین کرونا به مراکز تطبیق واکسین کرونا مراجعه کنند.

این درحالی است که از نخستین روز آغاز روند تطبیق واکسین کرونا، تا کنون نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر از کتگوری‌های مختلف افراد جامعه واکسینه شده‌اند.

همچنان از زمان ثبت نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در کشور تا کنون به‌گونه‌ی رسمی حدود ۵۷ هزار و ۹۰۰ نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند. همچنان در این مدت حدود ۵۲ هزار و ۲۰۰ نفر بهبود یافته و حدود دوهزار و ۵۵۰ نفر دیگر جان داده‌اند.

مسوولان وزارت صحت عامه تصریح کرده که هرچند این ویروس سیر صعودی گرفته‌، اما نمی‌توان آن را «موج سوم ویروس کرونا» عنوان کرد. به گفته آقای علی‌زی، با آن‌که افغانستان زیر تهدید موج سوم قرار دارد، اما با توجه به آمار و ارقام ثبت شده، هنوز موج سوم آغاز نشده است. این در حالی است که روزانه بیش از ۱۰۰ تن به این ویروس مبتلا می‌شوند. براساس تازه‌ترین آمار وزارت صحت عامه، روز گذشته ۱۰۵ تن در ولایت‌های کابل، هرات، قندهار، ننگرهار، کندز، کاپیسا، لوگر، غزنی، خوست و فراه به این ویروس مبتلا شده‌اند. در حال حاضر سه هزار و ۱۴۸ مورد فعال ابتلا به ویروس کرونا در کشور وجود دارد که از این میان بیش از ۲۲۰ تن در شفاخانه‌ها بستری‌‌اند.

میرویس علی زی معاون سخنگوی وزارت صحت عامه کشور تاکید می کند که در حال حاضر نوع جهش‌یافته ویروس کرونا در جامعه به گردش درآمده است. طبق گفته‌های او، در حال حاضر ۱۹۷ تن در دست‌کم ده ولایت به این ویروس مبتلا شده‌اند که بیش‌ترین واقعه مثبت آن در ولایت ننگرهار ثبت شده است. به گفته معاون سخنگوی وزارت صحت عامه، در این ولایت ۱۲۴ مورد مثبت شناسایی شده است. او تصریح کرد که پس از ننگرهار، ولایت‌های هرات، میدان‌وردک و کندز به ترتیب در رده‌های بعدی قرار دارند. طبق معلومات آقای علی‌زی، در ولایت هرات ۳۱ مورد مثبت، در میدان‌وردک ۱۲ مورد، در کندز ۹ مورد، شش‌شش مورد در کابل و غزنی، سه مورد در لوگر و یک مورد در بغلان ثبت شده است.

معاون سخنگوی وزارت صحت عامه تصریح کرد که سرعت گردش این ویروس نظر به نوع معمولی آن بیش‌تر است. او ضمن این‌که شهروندان را به رعایت توصیه‌های صحی ترغیب کرد، استفاده از ماسک و دوری از تجمعات را برای کنترل شیوع این بیماری نیاز جدی دانست. علاوه بر این علی‌زی یادآور شد که نیاز است شهروندان فاصله معیاری را در رفتارهای اجتماعی در نظر بگیرند. مسوولان وزارت صحت عامه هم‌چنان هشدار می‌دهند که اگر شهروندان نسبت به این ویروس بی‌توجه باشند، ممکن است این ویروس به شکل چشم‌گیری انتشار یابد و وضعیت از کنترل خارج شود.

مسوولان در وزارت صحت عامه در کنار توصیه‌های صحی، از شهروندان می‌خواهند که برای جلوگیری از شیوع بیش‌تر ویروس کرونا، با مراجعه به مراکز صحی مخصوص درمان ویروس کرونا، واکسین کرونا در‌یافت کنند. او افزود که هم اکنون روند تطبیق واکسین کرونا بالای افراد معمولی جامعه که سن‌شان بالاتر از ۱۸ سال باشد، آغاز شده است. آقای علی‌زی خاطر‌نشان کرد که تنها زنان حامله و کودکان واکسین نمی‌شوند. گفتنی است که سازمان جهانی بهداشت تطبیق واکسین بر این طیف را توصیه نکرده است. براساس نظر برخی داکتران، ممکن است این واکسین برای زنان حامله عوارض جانبی داشته باشد، از این رو از تطبیق واکسین بالای این افراد خودداری می‌شود.

قابل یادآوری است که در حال حاضر بیش از ۱۹۵ هزار نفر در سراسر کشور واکسین دریافت کرده‌اند. از این میان بیش از  ۸۵ هزار تن را کارمندان صحی و بیش از ۳۴ هزار تن را آموزگاران تشکیل می‌دهند.

هم‌چنان وزارت صحت عامه تا کنون ۹۶۸ هزار دوز واکسین کرونا را فراهم کرده است. ۵۰۰ هزار دوز از این واکسین را کشور هند و ۴۸۶ هزار دوز واکسین را سازمان جهانی صحت از طریق برنامه کواکس کمک کرده است. براساس برنامه‌ریزی‌ها، وزارت صحت عامه می‌خواهد که بیش از ۶۰ درصد نفوس افغانستان را واکسین کند.

گفتنی است که موج اول ویروس کرونا در کشور در پنجم حوت سال ۱۳۹۸ شیوع پیدا کرد. وزارت صحت عامه شیوع موج دوم ویروس کرونا را در ماه عقرب سال گذشته تأیید کرد. براساس آن‌چه تاکنون اعلام شده است، بیش از ۵۷ هزار تن در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌ و دو هزار و ۵۴۵ تن دیگر جان باخته‌اند. این آمار رسمی از سوی وزارت صحت عامه تأیید شده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

۳ بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته در کشور جان باخته اند

ثور ۲۱, ۱۴۰۰

۱۲ بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته در کشور جان باختند

ثور ۱۹, ۱۴۰۰

مرگ ۴ هزار تن در یک روز؛ هندوستان در آتش کرونا می سوزد

ثور ۱۸, ۱۴۰۰

در یک شبانه روز گذشته ۱۸۳ بیمار کرونا جان باخته اند

ثور ۱۱, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل