خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

افزایش خشونت ها در یک ماه گذشته؛ ارتش جواب دندان شکن به حملات طالبان داده است

در تاریخ:
شنبه ۸ جوزا ۱۴۰۰
گزارش توسط:
منصور قیومی- کابل
اشتراک گذاری:

پس از آغاز روند خروج نیروهای خارجی در اول ماه می، گروه طالبان به حملات گسترده ای در ۳۲ ولایت کشور دست زده است.

در ماه می به جز ولایت پنجشیر و دایکندی، در ۳۲ ولایت دیگر رویدادهایی چون جنگ، انفجار و درگیری رخ داده است. همه‌ این رویدادها کشته و زخمی در پی داشته است. طالبان طی این ماه توانستند چند ولسوالی را در میدان‌وردک و لغمان سقوط بدهند. البته این‌گونه دست به دست شدن ولسوالی‌ها میان دولت و گروه طالبان قبل از ماه می معمول بود. اما پیش‌بینی غلبه و سلطه گروه طالبان در بعضی از ولایت‌های کشور غلط از آب در آمده است.

طالبان در این ماه به چندین ولایت و ولسوالی حمله کردند و با نیروهای ارتش وارد جنگ شدید شدند؛ اما تاکنون پیروز میدان در این جنگ‌ها ارتش بوده است. ارتش با وارد کردن تلفات زیاد به گروه طالبان، قاطعیت و توانایی خویش را برای نگه‌داری شهرهای بزرگ، ثابت کرده است.

شدیدترین جنگ گروه طالبان با نیروهای ارتش در ولایت‌های بغلان، هلمند، میدان‌وردک و قندهار رخ داده است. آنچه در جریان خروج نیروهای امریکایی طی ماه می روشن شده، این است که ارتش کشور در جنگ رو در رو در تمام ولایت‌ها طالبان را عقب زده است. به گونه‌ای که در یک ماه گذشته تمام حملات طالبان را دفع و تلفات سنگینی بر آنان وارد کرده است. در این جنگ‌های نفس‌گیر به گروه طالبان تلفات زیادی وارد شده است و چندین رهبر کلیدی‌شان در بین کشته‌شده‌ها هستند. به طور مثال، قوماندان قطعه سرخ طالبان برای ولایت کنر کشته شده است. هم‌چنان یک فرمانده مهم قطعه سرخ‌شان در ولایت هلمند از بین رفته است.

جنگ نیروهای امنیتی با طالبان در ولایت قندهار تمام محاسبات این گروه برای سقوط ولایت‌ها و ولسوالی‌ها را نقش بر آب کرده است. براساس گفته‌های مقامات امنیتی، گروه طالبان برای سقوط ارغنداب تدابیر ویژه گرفته بود و ظاهراً برای این مهم از ولایت‌های مختلف افغانستان نیروی کمکی طلب کرده بود؛ اما در پایان کار چیزی به دست این گروه نیامده است. تلفات گروه طالبان در جنگ ارغنداب بی‌پیشینه گفته شده است.

یکی از برنامه‌ها و یا جنگ مهم طالبان، جنگ و برنامه محاصره و سقوط ولایت بغلان بود که در آن نه تنها این گروه موفق نشد ولایت را سقوط بدهد، بلکه متحمل تلفات بی‌شمار شد. جنگ بغلان در جریان ماه رمضان چند شب و روز دوام آورد که در یک نوبت یک مقام اردوی ملی افغانستان ادعا کرد که در آن ولایت حدود ۱۰۰ جنگ‌جوی گروه طالبان کشته و زخمی شده‌اند. این تلفات در یک نوبت و طی ۴۸ ساعت در ولسوالی‌های نهرین، بغلان مرکزی و دهنه غوری به طالبان وارد شده بود. چیزی در حدود این رقم تلفات، در جریان جنگ در روزهای قبل و بعد از آن نیز گزارش شده بود.

جنگ نفس‌گیر دیگر در جریان ماه می، در ولایت هلمند رخ داده که در این جنگ نیز به گروه طالبان تلفات سنگینی وارد شده است. فرماندهان ارتش در ولایت هلمند از شکست پرتلفات طالبان خبر داده‌اند.

جنگ در حالی در ولایات مختلف کشور شدت گرفته است که از دوحه خبر می رسد که بیشتر اعضای تیم مذاکره کننده طالبان در قطر حضور ندارند و گفته می شود این گروه تمایلی به مذاکره ندارد و می خواهد به جنگ ادامه دهد.

به باور بیشتر کارشناسان سیاسی طالبان به این باورند که می توانند از طریق جنگ قدرت را در دست بگیرند.

حفیظ منصور، عضو تیم مذاکره کننده دولت در یک برنامه تلویزیونی گفت که طالبان نسبت به ۲۵ سال گذشته هیچ تفاوتی نکرده اند.

به گفته آقای منصور طالبان فکر می کنند که پس از خروج نیروهای خارجی، می توانند با فشار آوردن و افزایش خشونت دولت کابل را سقوط داده و قدرت را به دست بگیرند.

آقای منصور تاکید می کند که این گروه باید در چند جبهه دیگر مانند هلمند و بغلان شکست بخورد تا رهبران این گروه بفهمند که نمی توانند از راه جنگ به قدرت دست یابند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

۲۷۹ جنگجوی طالب در ۲۴ ساعت گذشته کشته و زخمی شدند

اسد ۲۳, ۱۴۰۰

۳۲۵ جنگجوی طالب در ۲۴ ساعت گذشته کشته و زخمی شدند

اسد ۲۱, ۱۴۰۰

۵۱۶ جنگجوی طالب در ۲۴ ساعت گذشته کشته و زخمی شدند

اسد ۲۰, ۱۴۰۰

شهر پلخمری به دست طالبان سقوط کرد

اسد ۲۰, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل