خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

افزایش بی‌سابقه حاصلات زعفران در کشور؛ بیش از ۱۰ تن زعفران در سال جاری تولید شده است

در تاریخ:
یکشنبه ۸ دلو ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

مقام‌های وزارت زراعت، آب‌یاری و مالداری کشور اعلام کردند که در جریان سال ۱۳۹۶ خورشیدی میزان کشت‌ و حاصلات زعفران در کشور به گونه‌ی بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت امروز (یک‌شنبه، ۸ دلو) در نشست خبری در کابل گفت که حاصلات زعفران در سال جاری در کشور بیش از ۱۰ تن بوده که این رقم بیشر از میزان حاصلات پیش‌بینی شده بوده است.

آقای رستمی گفت که بر اساس طرح ملی پنج ساله‌ی انکشاف تولید پایدار زعفران، پیش‌بینی شده بود که حاصلات طلای سرخ کشور در سال ۱۳۹۶ هشت تن باشد، اما ” خوش‌بختانه میزان حاصلات با اختلاف زیادی بیش‌تر از پیش‌بینی است.”

آقای رستمی افزود: ” ما در بخش تولید، از پیش‌بینی‌ها پیش‌تازتریم، چنان‌که باید تا اکنون هشت تن حاصل زعفران می‌داشتیم، اما خوش‌بختانه حاصلات طلای سرخ کشور در سال ۱۳۹۶ به ۱۰٫۶ تن رسیده است.”

هم‌چنان رستمی گفت که میزان زمین‌های تحت کشت زعفران، در سال گذشته ۱۳هزار و ۵۰ جریب بود، اما در سال ۹۶، به ۲۵ هزار و ۹۸۵ جریب رسیده است که افزایش ۱۳هزار و ۵۰۰ جریبیِ کشت طلای سرخ در کشور را نشان می‌دهد.

به گفته سخنگوی وزارت زراعت، در کنار سکتور خصوصی، وزارت زراعت نیز در سال ۱۳۹۶ روی توسعه‌ی کشت و تولید زعفران ۱٫۲ میلیون دالر سرمایه‌گذاری کرده بود که در نتیجه زعفران‌کاران و دهقانان کشور ۱۸ میلیون دالر درآمد به دست آوردند.

توجه وزارت زراعت، مدیریت سالم امور، آموزش‌دهی به دهقانان، ساخت و تجهیز مرکزهای پروسس زعفران، احداث و بهره‌برداری لابراتوارهای معیاری کنترول کیفیت، راه‌اندازی پروژه‌های تحقیقی، فراهم‌سازی تسهیلات برای حضور شرکت‌های خصوصی تولید زعفران در نمایشگاه‌های داخل و خارج، جلب توجه سکتور خصوصی، جذب کشورهای خریدار و آگاهی‌دهی درباره‌ی کشت زعفران از عوامل افزایش تولید زعفران گفته شده است.

با این حال آقای رستمی تاکید کرد که این موفقیت‌ها، با تطبیق طرح ملی پنج ساله‌ی حکومت وحدت ملی برای توسعه‌ی زعفران به دست آمده است.

از سویی هم هدف تعیین شده در طرح ملی پنج ساله‌ی انکشاف تولید پایدار زعفران، تولید ۱۴ تن زعفران تا سال ۱۴۰۰ خورشیدی است.

گفته شده که در بخش کشت و تولید زعفران، برای ۲۵۰۰ تن به طور دایم، شغل‌هایی با درآمد خوب فراهم شده است.

اکبر رستمی می‌گوید که وزارت زراعت چهار پروژه‌ی تحقیقاتی زعفران را در زون‌های مرکز، غرب و شمال کشور تطبیق، چندین برنامه‌ی آموزشی تخصصی را برای ۱۲هزار مأمور و دهقان برگزار، ۲۰ فارم نمایشیِ آموزشی در مدیریت‌های زراعت ولایات را اعمار و ۳۰ مکتب زراعتی دهقانی را ایجاد کرده است.

او هم‌چنان از مهم‌ترین کارکردهای وزارت زراعت در بخش حمایت از کشت و تولید زعفران از تجهیز ۶ مرکز پروسس زعفران در ولایت هرات، راه‌اندازی سه جشنواره و نیز برگزاری یک کنفرانس ملی زعفران در کابل یاد کرد.

زعفران افغانستان که از نگاه کیفیت در سطح جهانی نام دارد، در سال‌های گذشته بارها مقام نخست را در جشنواره های جهانی زعفران به دست آورده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

تطبیق برنامه‌ی مدیریت تولیدات زراعتی در دوره‌ی شیوع کرونا آغاز شد

ثور ۱۴, ۱۳۹۹

۳ سردخانه معیاری در ولایت های فاریاب، لوگر و پکتیا ساخته می شود

ثور ۱, ۱۳۹۹

وزارت زراعت در سال جاری بیش از ۳ هزار پروژه انکشافی را تطبیق کرده است

حوت ۷, ۱۳۹۸

تولید زعفران کشور ۲۲ درصد افزایش یافته است

جدی ۴, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks