خبرگزاری بخدی

منو
گزیده

اضافه ستانی مکاتب خصوصی از شاگردان؛ یا فیس دوران قرنتین را بپردازید یا اخراج می شوید

در تاریخ:
دوشنبه ۲۷ اسد ۱۳۹۹
گزارش توسط:
حفیظ الله یوسفی-کابل
اشتراک گذاری:

با شروع مجدد مکاتب، اداره مکاتب خصوصی به والدین دانش آموزان گفته است که فیس ماه های دوران قرنطینه (حمل الی اسد)  را نیز بپردازید در غیر این صورت آنان فعالیت شان را متوقف و یا دانش آموزان که توان پرداخت فیس دوران قرنطینه را ندارند به مکاتب دولتی “سه-پارچه” کنند.

گزارش، حفیظ الله “یوسفی”

با شروع به فعالیت مجدد مکاتب خصوصی، بسیاری ازین مکاتب از والدین دانش آموزان خواسته است که فیس دوران قرنطین(حمل الی اسد) را نیز بپردازند در غیر این صورت، این مکاتب مجبور است که به فعالیت شان پایان دهند و یا دانش آموزان را که توان پرداخت فیس ماه های دوران قرنطینه را ندارند به مکاتب دولتی “سه-پارچه” کنند.

در همین حال  بسیاری از خانواده ها در این شرایط دشوار که حد اقل امکانات زندگی را دارند از اداره مکاتب خصوصی می خواهند که در این موقع حساس، که فقر گسترده دامن گیر مردم شده است،‌ به عوض بالا بردن فیس دانش آموزان با مردم همکاری کرده و فیس دانش آموزان را پایین بیاورند و فیس ماه های دوران قرنطین (حمل الی اسد) را نیز از آنان مطالبه نکنند تا آنان مجبور نشوند که فرزندان شان را از تعلیم و تحصیل بازدارند.

محمد عارف فطری، معاون ریس مکاتب خصوصی حوزه سیزدهم شهر کابل، خطاب به وزارت معارف:  ” در دوران قرنطینه، استاد های که در مکاتب خصوصی تدریس می کرد برای نان خشک به در خانه های مردم رفته و گدایی کرده است وقتی استاد مکاتب دولتی را شما معاش می دهید استاد مکاتب خصوصی چی گناه کرده است من به حوزه تعلیمی ناحیه سیزدهم و ریاست معارف شهر کابل باید عرض کنم این که، در جریان ۱۵ سال گذشته من منحیث موسس مکتب خصوصی تربیت به دولت مالیه دادیم کجاست دولت؟ که در این موقع دشوار دستم را بگیرد تا من دست به دامن والدین دانش آموزان نشوم”.

محمد علی پدر دو فرزند است به آژانس خبری بخدی می گوید که: ” مه خیاط هستم و ماهانه مبلغ ناچیزی را بابت کارم بدست می آورم که هیچ بسنده خانواده چهار نفری ام نیست اما بازم مجبور هستم که اولاد هایم را به مکتب روان کنم چون خودم بی سواد هستم نمی خواهم آینده اولاد هایم  مثل مه شود و از اداره مکاتب خصوصی می خواهم که فیس دوران قرنطین(حمل الی اسد) را نگیرد”.

در هفته گذشته، کابینه حکومت افغانستان در یک اعلامیه ای گفته است که دانش آموزان صنف اول الی دوازدهم مکاتب خصوصی میتوانند تحت شرایط خاص به دروس شان حاضر شوند در این اعلامیه هیچ طرزالعمل خاص ای ارایه نشده است تا مکاتب خصوصی مطابق با آن به فعالیت شان آغاز کنند.

نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف به خبرگزاری بخدی گفت که : ” در صورت که مکاتب خصوصی در دوران قرنطین خدمات آفلاین و آنلاین برای دانش آموزان داشته باشند میتوانند  مشروط بر رضایت خانواده ها فیس دوران قرنطین (حمل الی اسد) را با ضمانت کتبی اخذ کنند ما نظارت بر مکاتب خصوصی داریم و اگر مکتبی خدمات آنلاین و آفلاین در دوران قرنطین نداشته و بخواهد فیس دوران قرنطین (حمل الی اسد) را از خانواده های دانش آموزان مطالبه کنند مورد پیگرد قرار خواهد گرفت”.

خانم نزهت افزود که وزارت معارف افغانستان با توجه به آمار شیوع ویروس کرونا در جهان و داخل افغانستان، منتظر اجازه وزارت صحت و کمیته حالت اضطرار مبارزه با کرونا است اگر شرایط بهبود یافت ما آمادگی لازیم را جهت باز کردن دروازه های مکاتب به روی دانش آموزان صنف اول الی صنف دهم مکاتب دولتی را نیز داریم و دانش آموزان صنف اول الی دهم مکاتب دولتی می توانند الی باز شدن دروازه های مکاتب، از برنامه های رادیویی و آنلاین این وزارت استفاده کنند و دانش آموزان صنف ده الی دوازده و تمامی دانش آموزان “شپه لیسه” دولتی به گونه نرمال با حفظ نکات ایمنی به دورس شان حاضر باشند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

امتحان رقابتی معلمان در دایکندی برگزار شد

جدی ۲۸, ۱۳۹۹

تفاهم نامه همکاری میان وزارت معارف و مطبعه آزادی امضا شد

جدی ۲۴, ۱۳۹۹

یک باب مکتب دخترانه در قندهار به بهره برداری سپرده شد

جدی ۲۳, ۱۳۹۹

۲۵۰ نمره زمین برای معلمان شهر پل علم لوگر توزیع شد

جدی ۲۲, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان