خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

اشرف غنی خواستار تغییر دیدگاه شرکای جهانی افغانستان نسبت به تروریزم شد

در تاریخ:
چهارشنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد از رهبران کشورهای جهان خواست که جنگ کنونی در افغانستان را فراتر از مرز کشور ببینند و دیدگاه شان نسبت به تروریزم را تغییر دهند.

رییس جمهورغنی که بامداد امروز (چهارشنبه) در هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی این سازمان صحبت می کرد گفت: ” ما شاید در خط مقدم نبرد باشیم، اما این تهدید هیچ سرحدی نمی‎شناسد. برای گروه‎های تروریستی که در منطقه پناه گرفته‌اند، حمله بر کابل و حمله به بروکسل، پاریس، بارسلونا، لندن و یا هر جای دیگری، پیروزی مشابه محسوب می‎گردد.”

آقای غنی در این تالار عمومی سازمان ملل گفت که  تروریزم به شکل موج پنجم تغییر یافته که در آن شبکه‌های تروریستی فرامرزی، سازمان های جنایتکار و هکرهای سایبری با تمویل دولت ها نه تنها زندگی بشر و آزادی های ابتدایی را، بلکه قرارداد شهروندی جوامع را مورد حمله قرار می دهد.

رییس جمهور در مورد جنگ افغانستان صحبت کرده گفت که اکنون بیش از بیست گروه تروریستی بین المللی در کشور فعالیت دارند.

به باور آقای غنی ‍پروسه کابل تنها تلاشی برای ایجاد صلح و ثبات منطقوی است. او از طرف های درگیر در جنگ افغانستان خواست که حول این پروسه وارد مذاکره صلح شوند و از ‍پاکستان خواست که با افغانستان وارد یک گفتگوی دولت با دولت شود.

رییس جمهور گفت: ” من از پاکستان دعوت می‌کنم که با ما وارد یک گفتگوی همه جانبه دولت با دولت روی صلح، امنیت و همکاری منطقه‌ای که منتج به رفاه می‌گردد،‌ شود.”

او همچنان روی موضوعات مبارزه با تهدید هراس‌افگنی در جهان، جنایت علیه بشریت، اصلاحات در تشکیل سازمان ملل، استقبال از استراتژی جدید امریکا در مورد افغانستان، تداوم روند مصالحه و مذاکره حکومت افغانستان با طالبان و دست‌آوردهای حکومت وحدت ملی سخن‌رانی کرد.

آقای غنی استراتیژی ایالت متحده در قبال افغانستان را تحکیم تمامی ابزارهای قدرت برای شکست طالبان و حامیان آنان خوانده و از آن استقبال کرد.

از سویی آقای غنی در این نشست گفت که از فرصتی که در شورای حقوق بشر، یک کرسی به افغانستان اختصاص داده می شود، استقبال می کند. او داشتن این کرسی را نقش مرکزی در بحث های حقوق بشری دانست.

رییس جمهور در این نشست از خشونت علیه مسلمانان روهینگیا انتقاد کرده و آن را تکان‌‌ دهنده عنوان کرد.

او افزود سکوت طولانی آنگ‌سان سوچی در مورد پاکسازی قومی روهینگیا غم‌انگیز بود. وی تأکید می‌کند که مردم افغانستان به عنوان مردمی که هنوز جرایم ضدبشری مانند کشتار اخیر غیر نظامیان در میرزااولنگ و حملات شورشیان بر مساجد کابل و هرات را تجربه می‌کنند،‌ خواستار حمایت از حقوق بشر هستند.

رییس جمهور در مورر نقش جوانان در کشور صحبت کرده گفت: ” نسلی که در دهه نود میلادی بزرگ شد و اکثریت نفوس کشورم را تشکیل می‎دهد، رهبری کشور به صورت یکجا به آنان به امانت گذاشته می‎شود. یک تغییر نسلی در حال صورت گرفتن است، زیرا جوانان در تمامی سطوح توانمند گردیده‎اند. این نسل، همان نسلی خواهد بود که حکومت کنونی را به حکومتی که خدمات‌محور و شهروند محور باشد، اصلاح خواهند کرد.

قرار است رییس جمهورغنی در حاشیه هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا و شماری از رهبران کشورهای عضو این سازمان دیدار و گفتگو کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

گوترش: مبارزه‌ی مؤثر علیه تروریزم در افغانستان مستلزم هم‌کاری‌های منطقوی می‌باشد

جدی ۳۰, ۱۳۹۶

غنی: وزارت تحصیلات عالی باید به گونه‌ی اساسی اصلاح شود

جدی ۲۸, ۱۳۹۶

غنی به طالبان: در مذاکرات صلح بین‌الافغانی جامعه‌ی جهانی را تضمین می‌کنیم

جدی ۲۷, ۱۳۹۶

هشدار غنی به وکیلان؛ ملاقات‌های تان در وزارت‌ها منبعد ثبت و نشر می‌شود

جدی ۱۹, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks