منو
سیاسی

استقبال کرزی از موضع اخیر روسیه و ایران در قبال افغانستان

در تاریخ:
دوشنبه ۴ حمل ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور از اعلامیه‌های اخیر روسیه و ایران در مورد اوضاع افغانستان و اثرات منفی آن بر روند صلح، امنیت و ثبات و منطقوی استقبال کرده است.

در اعلامیه‌ی دفتر مطبوعاتی آقای کرزی امروز (دوشنبه، ۴ حمل) منتشر شده، آمده است که از علاقه‌مندی کشورهای همسایه و منطقه در پیوند به تسریع روند صلح در افغانستان استقبال می‌کند.

آقای کرزی همچنان گفته است: «همکاری فعال کشورهای همسایه و منطقه به‌منظور کمک به ثبات و روند صلح افغانستان به سود کشورهای منطقه نیز می‌باشد.»

در اعلامیه به نقل از کرزی آمده است که جلوگیری از مداخله‌ی انحصارگرایانه در روند صلح، افغانی کردن این روند و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی به تحکیم حاکمیت ملی مردم افغانستان کمک می‌کند.

رییس‌جمهور پیشین از امریکا نیز خواسته است که از حضور خود در افغانستان برای تقابل و رقابت با کشور‌های دیگر نه، بلکه برای تحکیم همبستگی و تقویت ثبات در کشور و همگرایی در منطقه استفاده کند.

این در حالی است که روسیه و ایران هر کدام در اعلامیه‌های جداگانه از اوضاع جاری در افغانستان و اثرات منفی آن بر روند صلح و امنیت منطقوی ابراز نگرانی کرده‌اند.

در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی ایران که روز گذشته منتشر شد، آمده است که ایران با نگرانی وضعیت سیاسی و امنیتی در افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کند و در مورد تبعات غیرقابل پیش‌بینی اختلافات پیش‌آمده در مورد نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان بر ثبات داخلی و اثرات منطقه‌ای آن احساس خطر می‌کند.

وزارت خارجه‌ی ایران از رهبران سیاسی افغانستان و کشورهای منطقه نیز خواسته است که از تمام ظرفیت‌های موجود برای یافتن راه بیرون‌رفت از اختلافات پیش‌آمده بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله، استفاده کنند.

وزارت خارجه‌ی افغانستان اما در واکنش به اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی ایران گفته است که افغانستان روابط رو به توسعه با ایران دارد و با توجه به مشترکات زیاد تاریخی، دینی و فرهنگی دو کشور، توقع نمی‌رفت که «جمهوری اسلامی ایران چنین دید سطحی نسبت به قضایا و مسایل افغانستان داشته باشد».

اشرف غنی و عبدالله در تاریخ نوزدهم حوت دو مراسم تحلیف جداگانه در ارگ و سپیدار برگزار کردند. ایران و روسیه تا کنون به‌گونه‌ی رسمی از هیچ یک از آن‌ها اعلام حمایت نکرده‌اند.

پس از برگزاری مراسم تحلیف، تلاش‌های زیادی از سوی چهره‌های سیاسی و رهبران جهادی به‌منظور توافق دو طرف روی تشکیل یک دولت همه‌شمول صورت گرفته، اما تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا نیز امروز به کابل آمده است. هرچند هدف از سفر او به کابل پیشبرد توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان گفته شده، اما به نظر می‌رسد که تلاش برای توافق اشرف غنی و عبدالله روی یک دولت همه‌شمول یکی از اهداف سفر او باشد. او پس از ورود به کابل، با اشرف غنی و عبدالله عبدالله به‌طور جداگانه دیدار کرده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

کرزی: “از تلاش های جاری برای صلح پشتیبانی کامل می کنیم”

قوس ۱۷, ۱۳۹۸

تاکید دوباره حامد کرزی: صلح برای ما نسبت به هر مسئله دیگر اولویت دارد

میزان ۴, ۱۳۹۸

کرزی: اگر در پروسه صلح دسیسه‌های وجود داشته باشد، مانع این پروسه می‌شویم

اسد ۱۰, ۱۳۹۸

کرزی: سخنان دونالد ترامپ توهین بزرگ به مردم افغانستان است و آن را محکوم می‌کنیم

اسد ۱, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان