خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

از ۱۲ نامزدوزیر پیشنهادی حکومت به مجلس نمایندگان ۱۱ نامزدوزیر رای اعتماد گرفتند

در تاریخ:
دوشنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

مجلس نمایندگان کشور امروز (دوشنبه، ۱۳ قوس) در نشست‌اش از ۱۲ نامزدوزیر پیشنهادی حکومت به این مجلس به ۱۱ نامزدوزیر رای اعتماد داد و تنها نامزدوزیر پیشنهادی زن را رد کرد.

در رای گیری ۱۲ نامزدوزیری که روز شنبه هفته گذشته (۴ قوس) به مجلس نمایندگان کشور معرفی شدند، فقظ نرگس نهان، نامزدوزیر وزارت معادن و پترولیم نتوانست اعتماد اعضای این مجلس را کسب کند.

ویس احمد برمک نامزد وزیر وزارت امور داخله با اخذ ۱۷۳ رای تایید، ۳۵ رای رد، ۱۰ رای سفید و ۶ رای باطل، مورد تایید نمایندگان مجلس قرار گرفت.

گل‌ آقا شیرزی با اخذ ۱۵۸ رای تایید، ۴۹ رای رد، ۱۲ رای سفید و ۶ رای باطل، وزیر وزارت سرحدات، اقوام و قبایل شد.

یما یاری، نامزد وزیر وزارت فواید عامه نیز با کسب ۱۵۶ رای تایید، ۴۶ رای رد، ۱۷ رای سفید و ۵ رای باطل مورد اعتماد نمایندگان قرار گرفت.

مصطفی مستور با کسب ۱۵۵ رای تایید، ۴۹ رای رد، ۱۰ رای سفید و ۹ رای باطل به حیث وزیر وزارت اقتصاد معرفی شد.

حمید طهماسی، نامزد وزیر وزارت ترانسپورت با اخذ ۱۴۹ رای تایید، ۵۵ رای رد، ۱۱ رای سفید و ۹ رای باطل موفق به کسب رای اعتماد مجلس شد.

نصیر احمد درانی با دریافت ۱۴۴ رای تایید، ۶۳ رای رد، ۸ رای باطل و ۹ رای سفید به حیث وزیر وزارت زراعت ومالداری برگزیده شد.

طارق شاه بهرامی، نامزد وزیر وزارت دفاع ملی، با کسب ۱۴۱ رای تایید، ۶۵ رای رد، ۹ رای باطل و ۹ رای سفید به حیث وزیر دفاع ملی مورد اعتماد مجلس قرار گرفت.

مجیب الرحمان کریمی، نامزدوزیر وزارت احیا و انکشاف دهات با کسب ۱۲۹ رای تایید، ۷۶ رای رد، ۱۰ رای باطل و ۹ رای سفید اعتماد مجلس نمایندگان را به دست آورد.

فیض الله ذکی با کسب ۱۲۶ رای تایید، ۷۵ رای رد، ۱۳ رای باطل و ۹ رای سفید به حیث وزیر وزارت کار و امور اجتماعی مورد اعتماد مجلس قرار گرفت.

نجیب الله خواجه عمری، نامزدوزیر وزارت تحصیلات عالی با دریافت ۱۲۴ رای تایید، ۷۷ رای رد، ۱۳ رای سفید، و ۱۰ رای باطل مورد اعتماد نمایندگان مجلس قرار گرفت.

شهزادگل آریوبی، نامزد وزیر وزارت مخابرات با کسب ۱۱۵ رای تایید، ۸۱ رای رد، ۲۲ سفید، ۶ رای باطل به حیث وزیر مخابرات و تکنالوزی معلوماتی شد.

نرگس نهان، با کسب ۱۰۷ رای تایید، ۹۳ رای رد، ۱۵ رای سفید و ۸ رای باطل نتوانست اعتماد مجلس را برای وزارت معادن به دست آورد.

عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان در ختم روند رای دهی ضمن آرزوی موفقیت برای وزرای جدید کابینه به آنان گفت که از ۱۲ نامزدوزیر پیشنهادی که به این مجلس معرفی شده بودند، ۱۱ نامزدوزیر با اخذ رای اعتماد از این مجلس به حیث وزیر در کابینه دولت افغانستان فعالیت می کنند.

او از به دست نیاوردن رای اعتماد برای نرگس نهان ابراز تأسف کرد و از حکومت خواست که چهار نامزدوزیر و اعضای باقی مانده شورای دادگاه عالی را نیز برای کسب رای اعتماد به این مجلس معرفی کند.

در همین حال فریبا کارگر عضو دیگر این مجلس با زن ستیزانه خواندن مجلس نمایندگان گفت که این مجلس به دلیل رای عدم اعتماد به تنها نامزدوزیر زن پیشنهادی حکومت، زن ستیزی اش را ثابت کرد.

این در حالی است که اداره امور ریاست جمهوری کشور نیز در یک نظرسنجی انترنتی برای این نامزدوزیران از شهروندان کشور رای گیری کردند.

بر اساس این رای گیری محمد حمید طهماسی، وزیر وزارت ترانسپورت بلندترین آرا را به دست آورده بود.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری کشور به خبرگزاری بخدی گفت که حکومت در این نظرسنجی صرف خواسته بود که نظر شهروندان کشور در مورد آن ها بگیرد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

حکیمی: کشورهای کمک‌کننده‌ی افغانستان در بروکسیل به تعهدات شان عمل نکرده‌اند

حمل ۲۸, ۱۳۹۷

مجلس نمایندگان دریافت قرضه‌ی ۷۰ میلیون دالری سرک حلقوی کابل را تأیید کرد

حمل ۲۰, ۱۳۹۷

مجلس نمایندگان طرح بودجه‌ی امسال را با افزایش ۱۷ میلیارد افغانی تأیید کرد

جدی ۲۷, ۱۳۹۶

مجلس نمایندگان “تشکیلات شورای عالی طبی افغانستان” را تأیید کرد

جدی ۲۳, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks