منو
سیاسی

“از همکاران افغان برای آماده کردن یک تیم مذاکره‌کننده‌ی همه‌شمول برای موفقیت مذاکرات بین‌الافغانی تشکری می‌کنم”

در تاریخ:
یکشنبه ۱۰ حمل ۱۳۹۹
گزارش توسط:
علی حسن یار- کابل
اشتراک گذاری:

مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا از حکومت افغانستان بابت تشکیل یک هیأت همه‌شمول مذاکره‌کننده با طالبان، تشکری کرده است.

آقای پمپئو شب گذشته (شنبه، ۹ حمل) در رشته‌تویتی نوشته است: «من از همکاران افغان برای آماده کردن یک تیم مذاکره‌کننده‌ی همه‌شمول برای موفقیت مذاکرات بین‌الافغانی تشکری می‌کنم.»

او همچنان نوشته است که از تعهد همکاران افغان برای آزادی زندانیان و تلاش‌ها برای فراهم‌کردن صلح نیز استقبال می‌کند.

وزیر خارجه‌ی امریکا در ادامه از رهبران افغانستان خواسته است که عین تعهد را برای تشکیل یک حکومت همه‌شمول نشان دهند. به گفته‌ی او، این اقدام می‌تواند برای مردم افغانستان آینده‌ی روشنتر خلق کند.

پنج‌شنبه شب گذشته (۷ حمل) وزارت دولت در امور صلح از تشکیل یک هیأت ۲۱ نفری گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان با گروه طالبان خبر داد. محمدمعصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی رهبری این هیأت را بر عهده دارد.

فاطمه گیلانی، نادر نادری، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضراراحمد مقبل، عبدالهادی ارغندیوال، محمدرسول طالب، حبیبه سرابی، غیرت بهیر، محمدحفیظ منصور و غلام‌فاورق مجروح، عنایت‌الله بلیغ، باتور دوستم، کلیم‌الله نقیبی، محمد ناطقی، ایوب انصاری، شهلا فرید، شریفه زرمتی، خالد نور و امین احمدی اعضای این هیأت اند.

پیش از این، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان نیز از تشکیل این هیأت استقبال کرده و آن‌را «همه‌شمول» خوانده بود. آقای خلیل‌زاد جمعه شب گذشته همچنان در رشته‌تویتی نوشته بود که هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان نمایانگر «نمای واقعی ملت و نقش سازنده‌ی زنان» است.

گروه طالبان اما هیأت معرفی شده از سوی حکومت افغانستان را رد کرده و گفته است که خلاف متن توافق‌نامه‌ی امریکا و این گروه است. این گروه همچنان گفته است که این هیأت همه‌شمول نیست و با آن وارد مذاکره نمی‌شود.

وزارت دولت در امور صلح کشور اما در پاسخ به طالبان گفته است که تأمین مشارکت مردم و همه‌شمول بودن هیأت به دولت افغانستان تعلق دارد، نه به گروه طالبان.

ناجیه انوری، سخن‌گوی این وزارت همچنان خطاب به طالبان گفته است که مداخله در امور طرف مقابل مذاکره، غیرمنتظره است. به گفته‌ی او، هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان بعد از مشوره‌ی گسترده با اقشار مطرح و تأثیرگذار جامعه‌ی افغانی ایجاد شده است.

رولاند کوبیا، نماینده‌ی ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان نیز خطاب به طالبان گفته است که حرف زدن در مورد ترکیب هیأت مذاکره‌کننده‌ی طرف مقابل خوب است، اما «باید بپذیرید که دیگران هم حرفی برای گفتن دارند و می‌توانند بررسی کنند که آیا مذاکره‌کنندگان شما از جامعه‌ی‌شان نمایندگی کرده می‌توانند یا خیر».

آقای کوبیا همچنان از طالبان پرسیده است که «زنان در ترکیب هیأت مذاکره‌کننده‌ی شما کجا هستند؟.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

عبدالله با وزیر خارجه امریکا دیدار کرد

حمل ۴, ۱۳۹۹

پومپیو: امریکا در کنار مردم افغانستان ایستاده است

قوس ۲۱, ۱۳۹۸

وزیر خارجه امریکا حمله بالای نمازگزاران در ننگرهار را محکوم کرد

میزان ۲۸, ۱۳۹۸

پمپیو: طالبان تا زمانی که تعهد واقعی به صلح نشان ندهد فشار نظامی بر آنان افزایش خواهد یافت

سنبله ۱۸, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان