خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

از هجدهمین سالگرد ترور احمدشاه مسعود در ونکوور کانادا تجلیل شد

در تاریخ:
یکشنبه ۱۷ سنبله ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

جنرال قونسلگری افغانستان در ونکوور کشور کانادا از هجدهمین سالگرد ترور احمد شاه مسعود، قهرمان ملی کشور و رهبر نیروهای مقاومت علیه طالبان طی مراسمی با شکوه تجلیل کرد.

این مراسم امروز (یکشنبه، ۱۷ سنبله) با حضور محمد سالم وحدت جنرال قونسل افغانستان در ایالت بریتش کلمبیا و شماری از دیپلومات های افغانستان، افغان های مقیم این شهر و تاجران به مناسبت ترور احمدشاه مسعود، ترور برهان لدین ربانی و ” هفته شهید” و به یاد تمامی قربانیان دوره جهاد و مقاومت در سه دهه اخیر برگزار شد.

در این مراسم آقای وحدت راجع به ” هفته شهید” به ‌عنوان یادواره همه شهدای مردم افغانستان صحبت نموده، در ضمن روی خصوصیات اخلاقی، اجتماعی و قسماً سیاسی شخصیت احمد شاه مسعود، قهرمان ملی کشور، سخنرانی کرد.

همچنان احمد راتب رحیمی، رئیس اتحادیه افغان‌ها در بریتیش کلمبیا و فضل الرحمان کتوازی اشتراک کننده این مراسم در مورد فداکاری های مردم افغانستان در راه دفاع از ارزش های اسلامی و میهنی شان صحبت کردند.

فردا دوشنبه ( ۱۸ سنبله) مصادف به هجدهمین سالگرد ترور احمدشاه مسعود، قهرمان ملی کشور و رهبر نیروهای مقاومت علیه طالبان است. از این روز همه ساله از سوی دولت و رهبران جهادی و سیاسی در سراسر کشور و نمایندگی های افغانستان در خارج از کشور تجلیل می شود.

احمدشاه مسعود که محصل دانشکده انجینری کابل بود، پس از تجاوز روس ها به افغانستان به صفوف مجاهدان پیوست و به یکی از قوماندانان مهم جهادی تبدیل شد.

او پس از شکست روس ها به مبارزه علیه حکومت نجیب الله ادامه داد و با پیروزی مجاهدین به صفت وزیر دفاع تعیین شد.

جنگ های تنظیمی میان احزاب جهادی باعث شکست حکومت وقت شد و احمد شاه مسعود پس از تصرف کابل توسط طالبان به پنجشیر رفت و مقاومت علیه طالبان را سازماندهی کرد.

احمدشاه مسعود، به تاریخ ۱۸ سنبله ۱۳۸۰ بر اثر انفجار انتحاری دو تروریست مظنون به ارتباط با شبکه القاعده که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، در ولسوالی خواجه بهاءالدین ولایت تخار ترور شد.

در این انفجار که دو روز پس از حمله به مرکز تجارت جهانی در نیویارک صورت گرفت، چندین نفر از نزدیکان احمد شاه مسعود به شمول مسعود خلیلی، زخمی شدند.

شبکه القاعده مظنون ردیف اول این ترور گفته شده اما برخی ها می گویند به دلیل پیچیدگی این حمله، پای سازمان های استخبارات بزرگ دنیا نیز دخیل است.

در زمان حکومت حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور به احمدشاه مسعود لقب قهرمان ملی داده شد و در تقویم کشور یک هفته به نام ( هفته شهید ) نام گذاری شد.

به تازگی احمد مسعود، یگانه فرزند قهرمان ملی کشور هفته گذشته در ولایت پنجشیر با حضور هزاران تن پا به عرصه سیاست گذاشت و اعلام کرد که در پی تشکیل ائتلاف ضد طالبان است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks