خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

از عمران خان تکرار اظهارات؛ از وزارت خارجه افغانستان احضار دیپلومات پاکستانی

در تاریخ:
شنبه ۱۷ حمل ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

وزارت امور خارجه کشور اعلام کرد که در واکنش به اظهارات دوباره عمران خان، نخست وزیر پاکستان در مورد ایجاد حکومت موقت و مذاکرات صلح، مستشار سفارت پاکستان را در کابل احضار کرده است.

دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه با نشر خبرنامه‌ای اظهارات عمران‌خان را مداخله آشکار در امور داخلی افغانستان خوانده و هشدار داده که اگر پاکستان به سیاست‌های مداخله جویانه‌اش پایان ندهد، افغانستان گزینه‌های دیگری نیز روی میز دارد.

عمران‌خان، دو هفته پس از آن‌که به افغانستان پیشنهاد داد تا برای شکست‌ بن‌بست جنگ در این کشور حکومت موقت ایجاد شود، روز گذشته (جمعه، ۱۶ حمل) بار دیگر به این گفته‌هایش را به‌نحوی تکرار کرد و گفت که این یک پیشنهاد برادرانه به افغانستان بوده‌است.

نخست وزیر پاکستان گفته است که اگر مقامات افغانستان می‌خواهند انتخابات ریاست جمهوری به بخشی از روند صلح تبدیل شود، نیاز خواهد بود تا یک حکومت موقت تشکیل بدهند.آقای خان تاکید کرده که: ” این مداخله نیست، یک مشورۀ برادرانه است.”

در همین حال وزارت امور خارجه کشور ابراز امیدواری کرده که پاکستان دیگر از مداخله در امور داخلی افغانستان دست بردارد زیرا پالیسی مداخله جویانه این کشور دیگر کارساز نیست.

وزارت خارجۀ افغانستان دوهفته پیش هم معاون سفیر پاکستان در کابل را دربارۀ اظهارات عمران‌خان احضار کرده‌ بود و نیز سفیر افغانستان در اسلام‌آباد به کابل فراخوانده شد.

به تازگی زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز گفت که او بارها شاهد تلاش‌های منفی پاکستان در قبال افغانستان بوده است.

خلیل زاد هشدار داد که اگر این روند متوقف نشود، روابط امریکا و پاکستان نیز بهبود نخواهد یافت.

پیشتر عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفته بود که حکومت فعلی افغانستان با پافشاری پی‌هم برای گفتگوی مستقیم با گروه طالبان، خود مانع پیش‌برد مذاکرات صلح شده است.

عمران گفته مذاکرات صلح با طالبان زمانی به موفقیت می‌رسد که یک حکومت موقت با اشتراک تمامی افغان‌ها روی کار آید.

روزنامه پاکستانی اکسپرس تربیون به نقل از نخست وزیر این کشور نوشته بود که قرار بود او با نمایندگان طالبان در مورد صلح افغانستان در اسلام آباد دیدار کند؛ اما به دلیل مخالفت‌های حکومت افغانستان این نشست برگزار نشد.

این سخنان عمران خان با واکنش تند وزارت امور خارجه، حامد کرزی رییس جمهور پیشین، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی پیشین، رحمت الله نبیل از کاندیدان ریاست جمهوری و شماری از سیاسیون کشور بروبر شد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

موافقت‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در قطر امضا شد

حوت ۱۰, ۱۳۹۸

سرور دانش در راس یک هیات دولتی به پاکستان رفت

دلو ۲۷, ۱۳۹۸

رئیس جمهورغنی جهت اشتراک در ۵۶ مین کنفرانس امنیتی مونیخ عازم آلمان شد

دلو ۲۴, ۱۳۹۸

دونالد ترامپ توافق‌نامه صلح با طالبان را به‌گونه مشروط تصویب کرده است

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks