خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

ازبکستان قیمت برق وارداتی افغانستان را کاهش داد

در تاریخ:
دوشنبه ۲۰ حمل ۱۳۹۷
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

ارگ ریاست‌جمهوری کشور ام‌روز (دوشنبه، ۲۰ حمل) با نشر اعلامیه‌ای، اعلام کرده‌است که دولت ازبکستان قیمت برق وادراتی افغانستان از این کشور را کاهش داده‌است.

در اعلامیه آمده‌است که این کاهش قیمت برق وارداتی افغانستان از ازبکستان را عصمت‌الله‌ی ایرگاشیف، نماینده‌ی خاص ازبکستان برای افغانستان شام دی‌روز (یک‌شنبه، ۱۹ حمله) در دیداری با محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور در ارگ خبر داده‌است.

ریاست‌جمهوری کشور به نقل از صحبت‌های آقای ایرگاشیف گفته‌است: «قیمت برق از ۸,۵ سنت به ۵ سنت کاهش می‌یابد و این کاهش از ماه جولای سال جاری میلادی قابل تطبیق خواهد بود.»

هم‌چنان بر اساس اعلامیه؛ قیمت هر کیلووات برق در ولایت بادغیس از ۳۵ افغانی به ۶ افغانی و در ولایت غزنی از ۳۵ افغانی به ۶.۷۵ افغانی کاهش می‌یابد.

در همین حال در اعلامیه‌ی ریاست‌جمهوری کشور به نقل از صحبت‌های آقی ایرگاشیف آمده‌است: «هم‌چنان قرار است که ۱۰۰۰ میگاوات برق از منطقه‌ی‌ سرخان ازبکستان به بغلان وصل گردد و مشکل برق طی یک سال در کابل و شماری زیادی از ولایات کشور برطرف خواهد شد.»

هم‌چنان به نقل از اعلامیه‌؛ مشکل برق اکنون در ولایت‌های شمالی کشور «نسبتن» حل شده و برق مناطق مرکزی نیز به زودی پس از طی مراحل تدارکاتی آن تأمین می‌شود.

در اعلامیه افزوده شده‌است که یک لین ۷۰ میگاواتی برق، به ظرفیت ۳۰۰ میگاوات قرار است به شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار وصل شود.

مشکل برق در کشور هم‌واره با اعتراض‌هایی شهروندان کشور روبه‌رو بوده‌است. جنبش روشنایی به گونه‌ی مشخص به منظور کشیدن خط برق ۵۰۰ کیلووالتی ترکمنستان از طریق بامیان- میدان‌وردک به وجود آمد که پس از یک سال و نیم تا کنون روی مطالبات‌اش تأکید دارد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

رییس جمهورغنی: به فیصله کمیسیون‌های انتخاباتی احترام گذاشته شود

میزان ۲۳, ۱۳۹۸

جنرال میلر: نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان طالبان را در جنگ شکست داده‌اند

میزان ۲۲, ۱۳۹۸

نبیل: در مورد گرفتن پول از استخبارات پاکستان و رابطه با شبکه حقانی از سوی اشرف‌غنی اسناد دارم

میزان ۴, ۱۳۹۸

واکنش ارگ به توقف مذاکرات صلح: مانع اصلی پروسه ادامه خشونت‌های طالبان است

سنبله ۱۷, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks