خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

ادعای ارتش پاکستان مبنی بر استفاده از خاک افغانستان علیه این کشور از سوی کابل رد شد

در تاریخ:
یکشنبه ۲۵ عقرب ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

وزارت خارجه‌ی افغانستان به ادعای سخن‌گوی ارتش پاکستان مبنی بر استفاده از خاک افغانستان علیه آن کشور واکنش نشان داده و آن‌را رد کرده است.

در اعلامیه‌ی این وزارت که امروز (یک‌شنبه، ۲۵ عقرب) منتشر شده، آمده است که دولت افغانستان منحیث قربانی عمده‌ی تروریزم، به سیاست مبارزه بدون تفکیک علیه همه انواع تروریزم است و اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان برای انجام فعالیت‌های تخریبی علیه کشورهای دیگر استفاده شود.

به نقل از اعلامیه، مهم‌ترین اولویت سیاست خارجی دولت افغانستان، تبدیل شدن این کشور به محور همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بر مبنای منافع مشترک به‌ویژه در امر مبارزه با تروریزم است تا بتواند در تأمین امنیت و رفاه اقتصادی منطقه نقش ایفا کند.

روز گذشته سخن‌گوی ارتش پاکستان در حضور شاه‌محمود قریشی وزیر خارجه‌ی این کشور هند را به تشویق و حمایت تروریزم متهم کرده و ادعا کرده است که شماری از دیپلماتان هندی مقیم کابل برخی حملات را در پاکستان طراحی می‌کنند.

اکنون وزارت خارجه‌ی افغانستان گفته است که ویدیوکنفرانس سخن‌گوی ارتش پاکستان را دقیق بررسی کرده است.

طبق معلومات وزارت خارجه‌ی کشور، ادعای پاکستان مبنی بر دست‌داشتن «ملک فریدون خان مهمند» از سران قومی ولایت ننگرهار در حملات تروریستی به دانشگاه زراعت پشاور نیز بی‌اساس است.

در اعلامیه تأکید شده است: «دولت و مردم افغانستان به‌عنوان بزرگ‌ترین قربانی تروریزم، بر هماهنگ‌سازی تلاش‌های جهانی برای مبارزه‌ی مشترک با تروریزم و منابع تمویل، تجهیز و پناهگاه‌های گروه‌های تروریستی در منطقه ادامه خواهد داد و در این راستا از تعهد و همکاری‌های همه کشورهای جهان و منطقه به‌شمول پاکستان در چارچوب همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه استقبال و حمایت می‌کند.»

وزارت خارجه در عین حال به‌منظور روشن شدن حقایق، خواستار توظیف یک هیأت باصلاحیت بین‌المللی از سوی شورای امنیت سازمان ملل شده است تا حملات و عاملان تروریزم را در خاک افغانستان و ادعاهای پاکستان در این مورد را به‌گونه‌ی جدی و مسئولانه بررسی کند.

از سوی هم، این ادعای تازه‌ی سخن‌گوی ارتش پاکستان درحالی مطرح شده است که قرار است در جریان هفته‌ی جاری، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان از کابل دیدار کند.

وزارت خارجه‌ی افغانستان افزوده است درحالی که برای سفر عمران خان آمادگی می‌گیرند، انتظار می‌رفت تا جانب پاکستان مسایل مورد علاقه و قابل بحث را از طریق میکانیزم‌های موجود همکاری دوجانبه میان دو کشور مطرح کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

پاکستان از فرمان رییس جمهور غنی مبنی بر آزادی زندانیان آن کشور استقبال کرد

قوس ۴, ۱۳۹۹

نخست وزیر پاکستان فردا به کابل می آید

عقرب ۲۸, ۱۳۹۹

دیدار هیات پارلمانی کشور با وزیر خارجه پاکستان؛ پیشرفت در مذاکرات دوحه زمینه آتش بس را مساعد می‌سازد

عقرب ۴, ۱۳۹۹

رییس مجلس نمایندگان کشور به اسلام آباد می‌رود

عقرب ۱, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان