خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

ادامه برگزاری جلسات شش و نیم؛ بعضی از شهروندان کابل خوشبین و تعداد دیگری این جلسات را بی فایده می دانند

در تاریخ:
یکشنبه ۱۹ دلو ۱۳۹۹
گزارش توسط:
رفیع مجیدی- کابل
اشتراک گذاری:

حدود ۳ ماه از برگزاری اولین «جلسه شش و نیم صبح» به رهبری امرالله صالح، معاون اول رییس جمهور کشور می گذرد و با گذشته این مدت زمان اوضاع امنیتی شهر کابل بهبود چندانی نداشته و برعکس انفجار ماین های چسپکی و مقناطیسی و همچنان ترورهای هدفمند در پایتخت افزایش یافته است.

آقای صالح در روزهای اول هدفش از برگزاری جلسات شش نیم را آوردن امنیت و نظم به پایتخت کشور اعلام کرده بود، اما تعدادی از شهروندان کابل می گویند که تغییر چندانی در وضعیت امنیتی شهر کابل رونما نشده است.

همچنان رییس جمهور کشور با حضور در یکی از جلسات شش و نیم از برگزاری آن ابراز خرسندی کرده بود و گفته بود که به زودی دستور می دهد این جلسات در ولایات کشور نیز برگزار شود.

از مهمترین دست آورد های جلسات شش و نیم می توان به توزیع پلیت به موترهای بی اسناد، چاپ عکس و جمع آوری مجرمین از سطح شهر کابل و آوردن نظم شهری به پایتخت اشاره کرد.

تاکنون مهم‌ترین اقداماتی که در راستای مبارزه با جرایم شهری کابل توسط برنامه‌ی شش‌ونیم طرح و اجرا شده است، شامل طرح میثاق امنیتی، تشهیر تصاویر مجرمان متکرر، ایجاد خط تماس برای دریافت اطلاعات، ایجاد دوربین‌های مداربسته، طرح اجرای علنی محاکمه‌ی مجرمان و تلاش در جهت از میان‌بردن عوامل بالقوه‌ی محیطی جرم (مانند برداشتن موانع و تخریب پاتوق‌ها) است.

البته که بعضی از کارهای آقای صالح با واکنش های تند نیز روبرو شده است، از مهم ترین این کارها می توان به تخریب (سینما پارک) اشاره کرد که از سوی فرهنگیان کشور این عمل آقای صالح واکنش های تند فرهنگیان کشور روبرو شد.

آقای صالح پس از تخریب سینما اعلام کرده بود که ساختمان آن فرسوده شده و امکان ترمیم دوباره وجود ندارد، معاون اول رییس جمهور کشور اعلام کرده بود به جای این ساختمان یک مرکز تفریحی ساخته می شود.

عبدالجلیل یکی از باشندگان شهر کابل در گفتگو با خبرگزاری بخدی در رابطه به گزارش ۶:۳۰ گفت که «از برگزاری این جلسات راضی نیست و برگزاری این جلسات فقط یک نمایش است و هیچ تغیراتی در امنیت شهر کابل نیامده است.»

همچنان مجتبی یکی دیگر از شهروندان کابل می گوید که « از برگزاری جلسات شش و نیم خرسند استیم و آقای صالح توانسته تا اندازه زیادی نظم را به شهر کابل برگرداند و از بی بند و باری جلوگیری کند.»

قابل یاد آوری است که تعدادی از شهروندان کشور به دلیل دسترسی نداشتن به انترنت می گویند که از برگزاری جلسات شش و نیم و نتایج آن بی خبر اند. به گفته این شهروندان تنها شنیده اند که آقای صالح مسوولیت امنیت شهر کابل را به عهده گرفته است و نمی دانند که چگونه از نتایج این جلسات باخبر شوند. این شهروندان کشور می گویند که جلسات شش و نیم باید به گونه بهتر از سوی رسانه های کشور پوشش داده شود تا مردم کابل بدانند که آیای برگزاری این جلسات مفید بوده یا نه.

این در حالی است که آگاهان به این باورند که برگزاری جلسات شش و نیم از سوی معاون اول رییس جمهور تغییر چندانی در امنیت کابل نداشته است.

احمد جاوید کوهستانی، آگاه امور نظامی و سیاسی کشور می گوید که تامین امنیت در شهر کابل به دوش قوماندان امنیه، ریاست امنیت ملی، وزارت داخله و معینیت ارشد امنیتی وزارت داخله است.

به گفته آقای کوهستانی آقای صالح در حالی از ایجاد نظم و قانون صحبت می کند که شخص آقای صالح در بعضی از موارد خلاف قانون رفتار کرده است. کوهستانی با اشاره به مصادره موتر های افراد بازداشت شده و تحویل آن برای استفاده گزمه پولیس را خلاف قانون می داند.

به باور آقای کوهستانی آقای صالح باید پس از حکم محکمه این موترها را در اختیار پولیس قرار می داد، اما این کار او بدون حکم محکمه به این معنی است که آقای صالح خودش مرجع قانون و تصمیم گیری است.

کوهستانی تاکید دارد که تا هنوز این جلسات مثبت نبوده بلکه برعکس تاثیرات منفی هم در قبال دارد یعنی از وقتی که این جلسات شروع شده تعداد انفجارات؛ شکایات مردم و سرقت های مسلحانه نیز افزایش یافته است و کمتر افرادی است که در شبکه اجتماعی به حکومت مراجعه بکنند.

او می افزاید که از طرف شب اوضاع امنیتی در مرکز شهر کابل و حومه آن بسیار خراب است و شهروندان نمی توانند به راحتی گشت و گذار کنند.

در کل می توان گفت که جلسات شش و نیم  برنامه های کوتاه‌ مدت و قابل اندازه‌گیری است و نتایج عملی آن در کاهش سرقت، قتل، خرید و فروش مواد مخدر و ایجاد فشار بر شبکه‌های تبهکار موثر بوده است.

با این حال نیاز است تا این برنامه به صورت اساسی انکشاف داده شود و زمینه برای ایجاد یک چارچوب راهبردی و عملیاتی که از ویژه‌گی‌های چون انسجام، شفافیت و هدف‌مندی برخوردار باشد و از همه مهم‌تر امکان اجرای آن از طریق محل ممکن باشد، به وجود آید

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

امرالله صالح : طرح ترور من خنثی شد

حوت ۱۳, ۱۳۹۹

صالح: حزب تحریر رسمیت نداشته و حق فعالیت را ندارد

حوت ۱۰, ۱۳۹۹

صالح :طالبان یک شیوه‌ی کاملاً نو را به خاطر بمب‌گذاری در جاده‌های کابل استفاده می‌نمایند

حوت ۴, ۱۳۹۹

صالح: مرگ راننده وزیر دفاع ترور نه، بلکه خودکشی بوده است

دلو ۲۸, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل