منو
اخبار خارجی

ادامه اعتراض ها در شهرهای مختلف امریکا؛ ترامپ تهدید به برخورد نظامی کرد

در تاریخ:
سه شنبه ۱۳ جوزا ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده در پی تظاهرات خشونت‌بار یک هفتۀ اخیر در بیش از ۲۰ ایالت امریکا هشدار داد که برای توقف این “عمل تروریستی داخلی” از همه منابع “نظامی و غیرنظامی” فدرال کار خواهد گرفت.

اعتراضات در ایالات متحده پس از آن شروع شد که جورج فلوید، مرد سیاه‌پوست امریکایی در شهر مینیاپولیس ایالت منیسوتا در بازداشت پولیس درگذشت.

ساعتی پیش از مرگ جورج، یک پولیس سفید پوست در تلاش برای بازداشت وی به ظن استعمال پول جعلی، برای چندین‌ دقیقۀ پیهم زانوی خود را بر گردن وی گذاشته بود و جورج فریاد می‌کشید که نفس کشیده نمی‌تواند. نتایج کالبدشکافی نشان داده است که جورج فلوید در اثر خفگی جان باخته است.

آقای ترامپ شام دوشنبه (۱۲ جوزا) مرگ جورج فلوید را “بی‌رحمانه” خواند و تعهد کرد که عدالت تامین شده خون جورج پایمال نخواهد شد.

مرگ جورج فلوید ابتدا سبب تظاهرات در شهر مینیاپولیس شد و به سرعت این اعتراضات در سرتاسر ایالات متحده گسترش یافت و معترضان خشمگین موترها و مغازه ها را آتش زده و شماری از آنان هم فروشگاه‌ها را تاراج کردند.

آقای ترمپ با اشاره به این رویدادها گفت: “این‌ اعتراض مسالمت‌‌آمیز نه بلکه اقدامات تروریست داخلی اند… همه منابع موجود دولت فدرال به شمول منابع غیرنظامی و نظامی، را برای متوقف کردن شورش و غارت، برای پایان بخشیدن به ویرانگری‌ و آتش‌افروزی و محافظت از امریکایی‌های قانون‌مدار، از جمله حقوق شما بر اساس ضمیمه (تعدیل) دوم قانون اساسی، بسیج می‌کنم.”

چندین ایالت به شمول شهر واشنگتن دی سی قیود بر گشت و گذار را نافذ کرده اند، اما رییس جمهور ترمپ گفت که چندین ایالت در اتخاذ اقدامات لازم برای محافظت ساکنان شان ناکام بوده اند.

آقای ترامپ از ایالت‌های امریکا خواست تا گارد ملی را برای جلوگیری از شورش و خشونت اعزام کنند. او گفت: “اگر یک شهر یا ایالت از اتخاذ اقدامات لازم برای دفاع از جان و مال ساکنان‌ خود ابا ورزد، آنگاه من نیروهای نظامی ایالات متحده را اعزام کرده و مشکل را به سرعت برای شان حل خواهم کرد.”

رییس جمهور ترمپ گفت: “می‌خواهم به سازمان‌دهندگان این اقدامات تروریستی هشدار دهم که شما به مجازات‌ بسیار شدید و زندان‌های درازمدت محکوم خواهید شد.”

آقای ترامپ پس از این سخنرانی از یک کلیسای تاریخی در نزدیکی قصر سفید دیدن کرد که شب گذشته معترضان خشمگین آن را به آتش کشیدند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که تا کنون کم و بیش ۵۶۰۰ معترض در شهرهای مختلف ایالات متحده بازداشت شده اند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

ترامپ گزارش نیویارک تایمز درباره کمک استخباراتی روسیه به طالبان را جعلی خواند

سرطان ۹, ۱۳۹۹

عمران خان: پاکستان و امریکا درافغانستان صلح می خواهند

دلو ۲, ۱۳۹۸

حمله موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی امریکا درعراق؛ ۸۰ نظامی امریکایی کشته و ۲۰۰ تن دیگر زخمی شدند

جدی ۱۸, ۱۳۹۸

لیندسی گرا هام: چگونگی پایان جنگ درافغانستان، برای دولت امریکا مهم است

قوس ۲۶, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان