خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

احزاب سیاسی: انتخابات پارلمانی باید تا ماه میزان سال آینده برگزار شود

در تاریخ:
شنبه ۵ حوت ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

شماری از احزاب و جریان‌های سیاسی در کشور ام‌روز (شنبه، ۵ حوت) در یک نشست خبری با صدور اعلامیه‌ی مشترک شش ماده‌یی خواستار برگزاری انتخابات تا ماه میزان سال آینده‌ی خورشیدی (۱۳۹۷) شدند.

در اعلامیه‌ی این جریان‌های سیاسی که تعداد شان به ۲۰ حزب و جریان می‌رسید، آمده‌است که این جریان‌ها از حکومت افغانستان و جامعه‌ی جهانی می‌خواهند تا زمینه‌ی انتخابات پارلمانی را در تمامی نقاط کشور تا تاریخ از قبل تعیین شده و یا اوایل ماه میزان فراهم کنند.

این در حالی است که پیش‌تر شماری از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از به تعویق افتادن برگزاری انتخابات پارلمانی خبر داده‌بودند.

بنا به وقت تعیین‌شده‌ی این کمیسیون؛ انتخابات پارلمانی باید در ۱۶ سرطان سال آینده‌ی خورشیدی برگزار شود.

در اعلامیه‌ی این ۲۰ حزب و جریان سیاسی هم‌چنان آمده‌است که جامعه‌ی جهانی و حکومت افغانستان باید زمینه‌ی استفاده از حق رای همه‌ی شهروندان افغانستان؛ به شمول مهاجرین، بی‌جاشدگان داخلی و کسانی که در مناطق ناامن زندگی می‌کنند، فراهم کنند و برای اشتراک افراد واجد شرایط در نامزادی انتخابات پارلمانی، به گونه‌ی مستقل و یا از آدرس احزاب و ایتلاف‌ها مساعد سازند.

به نقل از اعلامیه؛ این جریان‌های سیاسی هم‌چنان خواستار بررسی مراکز رای‌دهی‌ای شده‌اند که اخیرن از سوی کمیسیون انتخابات به دلایل امنیتی در ولایت‌های مختلف حذف شده‌بود.

این احزاب گفته‌اند که کمیسیون انتخابات باید پس از بررسی در این مورد گزارشش را در اختیار این احزاب قرار دهد.

در همین حال در اعلامیه‌ی این احزاب و جریان‌های سیاسی تأکید شده‌است که باید از طریق ایجاد اتاق نظارت احزاب سیاسی در ساختار کمیسیون مرکزی و کمیسیون‌های ولایتی انتخابات، زمینه‌ی نظارت تاثیرگذار احزاب سیاسی بر تمامی روندهای انتخاباتی فراهم شود و هیچ اقدامی از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی دور از نظارت احزاب انجام نشود.

از سویی این احزاب هم‌چنان در اعلامیه‌ی شان گفته‌اند که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان باید به منظور جلوگیری از هدررفتن آرای مردم برای احزاب و جریان‌های سیاسی آرای هر حوزه‌ی انتخاباتی را در درون لیست قابل انتقال سازد.

این احزاب و جریان‌های سیاسی در حالی خواستار ایجاد اتاق نظارت احزاب سیاسی شده‌اند که پیش‌تر سیدحامد گیلانی، عضو شورای عالی احزاب سیاسی نیز از کمیسیون مستقل انتخابات کشور خواسته‌بود که به احزاب سیاسی اجازه دهند تا از روند انتخابات نظارت کنند.

به گفته‌ی آقای گیلانی؛ این نظارت به شفافیت انتخابات و جلب اعتماد عمومی نسبت به انتخابات در کشور کمک می‌کند که باید کمیسیون انتخابات زمینه‌ی این نظارت را برای احزاب سیاسی فراهم کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

محمد محقق به دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله پیوست

اسد ۳۱, ۱۳۹۸
کمیسیون امور زنان مجلس نمایندگان و وزارت امور زنان، برنامه چگونگی نقش و حضور زنان در انتخابات را به کمیسیون مستقل انتخابات فرستادند.

کمیسیون انتخابات: گرفتن عکس زنان در روز رای‌دهی اجباری است

اسد ۲۹, ۱۳۹۸

نبیل با متهم کردن اشرف غنی وعبدالله مبارزات انتخاباتی اش را آغاز کرد

اسد ۱۲, ۱۳۹۸

حرکت موازی صلح و انتخابات در افغانستان؛ دل و نادل نامزدان برای مصرف و کمپاین

اسد ۱۲, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks