خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

اتهام‌های سنگین فساد بر حکومت و سفر بازرس ویژه امریکا به افغانستان

در تاریخ:
چهارشنبه ۲۴ میزان ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری- کابل
اشتراک گذاری:

در حالی که در ماه‌های اخیر اتهام‌های سنگین از وجود فساد اداری بر حکومت وحدت ملی وارد شده است، جان ساپکو، بازرس ویژه ایالات متحده امریکا در امور بازسازی افغانستان “سیگار” به کابل سفر کرده و روز گذشته با محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری کشور دیدار کرده است.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای ساپکو در دیدار با رئیس جمهورغنی از پیشرفت‌ها در عرصه مبارزه با فساد اداری و تلاش حکومت وحدت ملی در این مورد ستایش کرده است.

این در حالی است که به تازگی طلوع نیوز در گزارشی اعلام کرد که همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور رئیس جمهورغنی در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی سالانه تا بیش از ۲۵۰هزار دالر حقوق، از یک نهاد غیردولتی در امریکا دریافت کرده‌است.

بربنیاد این سندها، آقای قیومی در سال ۲۰۱۶میلادی همزمان با این‌که مشاور ارشد رییس‌جمهور غنی بوده‌است، ۱۰۵هزار دالر از «انستیتوت موثریت دولت‌ها» حقوق دریافت کرده‌است.

در بخش دیگری از این سندها، دیده می‌شود که آقای قیومی در سال ۲۰۱۷میلادی، با دریافت ۲۵۵هزاردالر حقوق از این انیستیتوت، در صدر فهرست مشاوران این نهاد قرار گرفته‌است.

جالب این است که این انستیتیوت در سال ۲۰۱۳میلادی، از سوی اشرف غنی، پیش از آن‌که رییس‌جمهور شود، ایجاد شده‌است.

سندها نشان می‌دهند که «انستیتوت موثریت دولت‌ها» در سال‌های اخیر چندین پروژه با حکومت افغانستان به ویژه با وزارت مالیه داشته‌است و از این ره‌گذر عواید این انستیتوت به‌گونۀ چشم‌گیری افزایش یافته‌اند.

پیش از آن نیز گزارشی از مصرف میلیون ها دالر از کد ۹۱ وزارت مالیه برای محافظان و مشاموران رئیس جمهورغنی، رولاغنی، نادر نادری، استاد سیاف و شماری دیگر از مقامات حکومتی منتشر شده است.

همزمان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز آقای غنی را متهم کرده اند که از پول و امکانات دولتی در جریان کمپاین های انتخاباتی به مصرف رسانده است.

پیش از آن نیز ایالات متحده امریکا ۱۴۰ میلیون دالر کمک خود به افغانستان را به دلیل فساد گسترده اداری در حکومت و بخصوص در شرکت برق افغانستان ” برشنا” دوباره برگشت داد.

با این حال در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که بازرس خاص ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان در دیدار با آقای غنی گفته که انکشافات خوب در عرصه مبارزه با فساد در افغانستان به میان آمده است.

ساپکو گفته: ” من خرسندم که برنامه ها در زمینۀ مبارزه با فساد تطبیق شده است و حکومت افغانستان در راستای مبارزه با فساد پیشرفت های خوبی داشته و باید این تلاش ها ادامه یابد.”

همچنان گفته شده که رئیس جمهورغنی در مورد پیشرفت ها، دستآوردها و نتایج کارکردهای حکومت افغانستان در امر مبارزه با فساد اداری صحبت کرده است.

رئیس جمهورغنی گفته که در بخش خدمات ملکی به ویژه چگونگی استخدام کارمندان خدمات ملکی، اصلاحات جدی به میان آمده است. به گفته او، در یک و نیم سال گذشته، ۵۰ هزار تن در ادارات مختلف خدمات ملکی و ۲۰ هزار معلم در مطابقت به معیارهای تعیین شده، از سوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی به گونه شفاف استخدام شده اند.

رئیس جمهور کشور با بیان اینکه در بخش تدارکات ملی بیشتر از ۲۰۰ جلسه برگزار شده و در حدود ۹۰۰ میلیون دالر صرفه جویی بعمل آمده، گفته که در سکتور امنیتی و دفاعی که بخش عمدۀ آن را ایالات متحدۀ امریکا تمویل می کند، در عرصه های کاری، ساختاری و تدارکاتی اصلاحات چشمگیر به میان آمده است.

آقای غنی در مورد اصلاحات در دستگاه عدلی و قضایی کشور، گفته که به منظور قانونمند شدن امور ادارات دولتی، در پنج سال گذشته بیشتر از ۴۰۰ قانون به تصویب رسیده و دهها تن از مامورین عالی رتبۀ حکومتی بخاطر دست داشتن در فساد، محاکمه شده اند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

شهردار هرات به همراه ۸ مقام ارشد شهرداری به اتهام فساد اداری بازداشت شدند

عقرب ۶, ۱۳۹۹
سیگار یا اداره بازرسی امریکا اعلام کرده است که شش وزارت افغانستان و یک اداره مستقل در این کشور میلیون ها دالر امریکا را درست مصرف نکرده و حساب درست پس نداده اند

سیگار: میلیاردها دالر کمک‌های امریکا برای افغانستان حیف و میل شده است

عقرب ۱, ۱۳۹۹

وزارت عدلیه برای اطلاع دهندگان جرایم فساد اداری جایزه تعیین کرد

سرطان ۱۱, ۱۳۹۹

فساد در جهان؛ افغانستان در جایگاه هفتم فاسدترین کشورها

دلو ۳, ۱۳۹۸

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل