خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
سیاسی

اتمر: صلح افغانستان وابسته به همکاری پاکستان است

در تاریخ:
دوشنبه ۱۷ جوزا ۱۴۰۰
گزارش توسط:
رفیع مجیدی-کابل
اشتراک گذاری:

محمد حنیف اتمر ( یکشنبه، ۱۶ جوزا )‌ در یک نشست خبری در هرات صحبت کرده و گفت که بدون همکاری پاکستان پیشرفت در روند صلح و قطع خونریزی در افغانستان ممکن نیست.

به ‌دنبال اظهارات حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور در مورد پاکستان و قطع تماس‌های رسمی پاکستان با او، محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه‌ی کشور می‌گوید که بدون همکاری پاکستان پیشرفت در روند صلح و قطع خون‌ریزی در افغانستان ممکن نیست.

آقای اتمر نیز گفت که مردم و دولت افغانستان نیز این موضوع را به خوبی درک می‌کنند.

او افزود: «همکاری پاکستان (در روند صلح افغانستان) حتمی است برای دولت و مردم ما. ما به این باور هستیم که در هر حالت گفتگو و همکاری را با پاکستان حفظ کنیم.»

از سویی هم، وزیر خارجه‌ی کشور گفت که حمدالله محب به نمایندگی از دولت افغانستان در صحبت‌های خود روی مسأله‌ی قطع خون‌ریزی و پیشرفت در صلح تأکید کرده است. به گفته‌ی او، این دو مسأله نگرانی مردم و دولت افغانستان است.

با این حال، او نسبت به «حالت ایجادشده» میان پاکستان و افغانستان در پی صحبت‌های آقای محب ابراز تأسف کرد و افزود که نمی‌گذارد این موضوع مانع همکاری میان این دو دولت شود.

محمدحنیف اتمر تأکید کرد که همکاری میان دو دولت باید براساس خواست مردم افغانستان که توقف جنگ و خون‌ریزی و برقراری آتش‌بس دایمی است، باشد.

وزیر خارجه‌ی کشور این سخنان را درحالی مطرح می‌کند که حمدالله محب در ۲۳ ثور سال جاری در جریان سفرش به ولایت ننگرهار، گفته بود که پاکستان با استفاده از یک گروه قدرت‌طلب، در صدد گسترش مرزهایش در داخل افغانستان است.

آقای محب در آن زمان همچنین گفته بود که پاکستان «هیچ چیز از عزت و افتخار» ندارد و اقوام پاکستان به‌شمول پشتون‌ها و بلوچ‌ها معترض اند و حقوق‌شان را می‌خواهند.

به‌دنبال این صحبت‌ها، گزارش شد که پاکستان تماس‌های رسمی خود با او را قطع کرده است، اما حمدالله محب  در یک نشست خبری گفت که در این مورد هیچ پیام رسمی از سوی پاکستان دریافت نکرده است.

دو روز پیش (شنبه، ۱۵ جوزا) اما شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان در نشستی در ملتان این کشور تأیید کرد که پاکستان تماس‌های رسمی خود با حمدالله محب را قطع کرده است.

او همچنین گفته بود که خون مردم پاکستان از سخنان مشاور امنیت ملی افغانستان به جوش آمده است. آقای قریشی از حمدالله محب خواسته بود که سخنانش را اصلاح کند.

به گفته‌ی او، پاکستان تنها به فکر صلح و ثبات در منطقه است و در سال‌های گذشته هزینه‌های سنگین مالی و جانی را از سوی تروریستان متحمل شده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

محب سرپرستان وزارت های دفاع و داخله را معرفی کرد

جوزا ۳۰, ۱۴۰۰

رییس جمهور غنی با نمایندۀ خاص آلمان در رابطه به روند صلح گفتگو کرد

جوزا ۲۴, ۱۴۰۰

خلیل زاد در دیدار با اتمر روی تسریع روند صلح گفتگو کرد

جوزا ۱۷, ۱۴۰۰

قریشی: محب اظهارات اخیرش درباره پاکستان را بازنگری کند

جوزا ۱۶, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل