خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
ویروس کرونا

آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور

در تاریخ:
سه شنبه ۵ حوت ۱۳۹۹
گزارش توسط:
صفت فضلی-کابل
اشتراک گذاری:

واکسیناسیون کرونا روز( سه‌شنبه، پنجم حوت ) در یک‌ساله‌گی ثبت اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در کشور آغاز شد این برنامه در مراسمی در ارگ ریاست جمهوری با حضور رییس جمهور غنی و شماری از مقام‌های بلندپایه حکومتی و صحی به صورت رسمی گشایش یافت. در این مرحه ۵۰۰ هزار دوز واکسن کمک‌ شده از سوی هند که با آن ۲۵۰ هزار تن واکسن می‌شوند، آغاز شده است.

انیسه شهید، خبرنگار طلوع نیوز اولین فردی بود که واکسن کرونا را دریافت کرد. در این مراسم به شماری دیگر نیز به نماینده‌گی از نهادهای امنیت ملی، پولیس، ارتش و کارکنان صحی واکسن کرونا زده شد.

محمداشرف غنی، رییس جمهور در این مراسم ویروس کرونا را فاجعه‌ای خواند که جهان را زمین‌گیر کرد، اما در افغانستان خوب مدیریت شد.

به گفته او، تحلیل ابتدایی این بود که خطرات به مراتب بیش‌تر باشد، اما با تدبیر این خطرات در جریان موج اول و دوم مدیریت شد.

غنی از جانب تأکید کرد که خطر کرونا رفع نشده است و انواع جدیدش همیشه در حال بروز است. او از مردم خواست که به لحاظ فردی به بهداشت خود توجه کنند.

رییس جمهور غنی کارکنان صحی را «قهرمانان» واقعی در امر مبارزه با ویروس کرونا خواند و گفت که منار یادبود برای قربانیان کارکنان بهداشتی که در خط نخست مبارزه با این ویروس جان باخته‌اند، ساخته می‌شود.

محمداشرف غنی از هند بابت کمک واکسن کرونا به کشور سپاس ‌گزاری کرد.

غنی گفت که مرحله اول با ۵۰۰ هزار دوز آغاز می‌شود و یک آزمون برای وزارت صحت عامه و مردم افغانستان است.

غنی گفت که تلاش برای فراهم‌سازی منابع برای مرحله دوم تطبیق واکسن کرونا که ۴۰ درصد جمعیت کشور را پوشش می‌دهد، جریان دارد.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه در این مراسم گفت که ویروس کرونا در مرحله اول به کارمندان صحی، نیروهای امنیتی و کارمندان رسانه‌ای زده می‌شود.

او تطبیق عادلانه واکسن کرونا را مسوولیت عمده وزارت صحت عامه خواند و از مردم، نهادهای مدنی و رسانه‌ها خواست که وزارت صحت عامه را در اجرای این مسوولیت همکاری کنند.

(رودرندرا تاندون)، سفیر هند برای افغانستان در این مراسم گفت که شیوع ویروس کرونا تأثیرات جدی را بر جهان گذاشت و افزون بر تأثیرات عمیق اقتصادی آن، تلفات جانی نیز برجای گذاشته است. به گفته او، بدون همبسته‌گی جهانی مبارزه با ویروس کرونا ممکن نیست.

او افزود که شیوع کرونا نشان داد که همبسته‌گی جهانی لازم برای مبارزه با این ویروس شکل نگرفته است. سفیر هند در عین حال کمک کشورش به افغانستان را تلاشی برای ایجاد همبسته‌گی جهانی برای مبارزه با ویروس کرونا خواند.

گفتنی است که اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در پنجم ماه حوت سال گذشته در افغانستان ثبت شد. براساس آمار رسمی، تاکنون بیش از ۵۵ هزار تن به این ویروس مبتلا شده‌ اند و بیش از دو هزار تن دیگر جان باخته‌ اند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: ثبات قیمت ها به نفع همه ما است و در صورت انحصار طلبی اقدامات لازم را انجام خواهیم داد

9 ساعت قبل

غنی: هدف کلیدی ما رسیدن به راه حل سیاسی است که موجب صلح پایدار و با عزت شود

حوت ۱۱, ۱۳۹۹

اولین نشست شورای عالی دولت به رهبری رییس جمهور غنی برگزار شد

حوت ۱۰, ۱۳۹۹

رییس جمهور غنی: در سال ۱۴۰۰ خانه سازی برای وارثین شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی به قوت آغاز می شود

حوت ۹, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل