خبرگزاری بخدی

منو
اخبار داخلی

آغاز سال تعلیمی در کشور؛ تاکید رییس جمهورغنی بر بهبود کیفیت معارف

در تاریخ:
دوشنبه ۵ حمل ۱۳۹۸
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

محمد اشرف‌غنی، رییس جمهور کشور که پس از سه روز تاخیر، زنگ مکتب سال تعلیمی ۱۳۹۸ خورشیدی را نواخت، بر بهبود کیفیت معارف کشور و نیز از بین رفتن خشونت‌های معلمان و مدیران مکاتب در برابر شاگردان تاکید کرد.
رییس جمهورغنی امروز (دوشنبه، ۵ حمل) در مراسم آغاز سال جدید تعلیمی که در لیسه امانی شهر کابل برگزار شده بود، گفت بلند بردن ظرفیت تدریسی معلمان، بهتر شدن نصاب تعلیمی و افزایش کتاب‌های درسی برای شاگردان از اهداف عمده‌ی بلند بردن کیفیت معارف در کشور است.
او همچنان تاکید کرد که ادامه هرگونه خشونت معلمان و مدیران مکتب‌ها در برابر شاگردان قابل قبول نیست و باید پایان داده شود.
مراسم آغاز سال تعلیمی جدید با شعار “معارف برتر، آینده بهتر” با حضور رییس جمهورغنی، میرویس بلخی وزیر معارف و شماری از مقامات بلند پایه حکومت امروز برگزار شد. به گفته مقام‌های وزارت معارف امسال یک میلیون کودک شامل مکاتب می‌شوند.
رییس جمهوری در این مراسم گفت که به زودی تمامی مکاتب کشور به شبکه انترنت وصل خواهد شد.
آقای غنی گفت: ” هدایت من به وزارت مخابرات و اداره تنظیم خدمات مخابراتی «اترا» این است که به زودترین فرصت تمام مکاتب افغانستان به شبکه انترنت از راه شبکه فایبر نوری و یا اقمار وصل شود، معارف ما به دو قرن پیش بوده نمی‌تواند، اتصالات حتمی است و این در سال ۱۳۹۸ اولویت کاری‌تان باشد.”
به گفته او، مرحله اول این برنامه در سال گذشته عملی شده که در آن ۱۱۵ مکتب در ۹ ولایت با شبکه فایبر نوری وصل شده و هم‌چنان ۳۱ مکتب دیگر با لابراتوار و کمپیوتر تجهیز شده‌اند.
گفته شده در دو مرحله دیگر این برنامه که در جریان سال جاری عملی می‌شود به تعداد ۱۲۹۰ مکتب با شبکه فایبر نوری وصل خواهد شد.
هم‌چنان یک هزار مکتب دیگر قرار است با کمک مالی هندوستان با لابراتوار کمیپوتری مجهز شوند.
عملی نشدن وعده ساخت ۶ هزار مکتب
رییس جمهورغنی در مراسم امروز ” چالش‌هایی غیر مترقبه” در بخش هماهنگی را یکی از عوامل اصلی عملی نشدن وعده او برای ساخت ۶ هزار مکتب در کشور خواند.
آقای غنی گفت که اکنون مشکلات تا اندازه زیاد حل شده و قرار است در سال جاری ۱۲۰۰ مکتب ساخته خواهد شد و بودجه برای ساخت ۲۷۰۰ مکتب نیز اختصاص داده خواهد شد.
او گفت: “فراهم کردن بودجه و امکانات برای شش هزار مکتب آسان نیست اما گام‌های اساسی برداشته شده و اکنون مرحله تحقق کامل آن فرا رسیده است.” او وعده کرد که منابع برای بقیه مکاتب نیز فراهم خواهد شد.
رییس جمهور همچنان گفت که تا سه ماه آینده برای حل مشکل مسکن معلمان تصمیم نهایی خواهد گرفت و بررسی معاشات معلمین را نیز در برنامه کار خود دارد.
از سویی هم میرویس بلخی، وزیر معارف نیز در مراسم آغاز سال تعلیمی گفت سال گذشته در افغانستان به عنوان سال معارف نام گذاری شده بود، زیرا معارف کشور در سالی که گذشت دستاوردهایی در بخش اصلاحات ساختاری و کیفیت داشت.
اما آقای بلخی تاکید کرد که اصلاحات و حل کامل مشکلات معارف افغانستان در یک سال ممکن نیست به همین دلیل آنها برنامه‌ای را برای دهه معارف (۱۳۹۷ _ ۱۴۱۰) در این کشور روی دست گرفتند که عملی شدن آن آغاز شده است.
گفته‌ می‌شود افغانستان در حال حاضر حدود ۹ میلیون دانش آموز و بیش از ۲۰۰ هزار معلم دارد.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: برنامه صلح باعث شد مردم ابعاد جنگ را تحلیل و عمیق‌تر درک کنند

سرطان ۳۱, ۱۳۹۸

سنگ تهداب مجتمع اداری دارالامان از سوی رییس جمهورغنی گذاشته شد

سرطان ۲۳, ۱۳۹۸

رییس جمهورغنی در سفر به قندهار میدان هوایی این ولایت را تغییر نام داد

سرطان ۱۲, ۱۳۹۸

رییس جمهورغنی در راس هیات بلند پایه دولتی به اسلام آباد رفت

سرطان ۶, ۱۳۹۸

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان