منو
بازسازی

آرامگاه سید جمال الدین افغان در دانشگاه کابل بازسازی می شود

در تاریخ:
سه شنبه ۱ دلو ۱۳۹۸
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

کار بازسازی آرامگاه سید جماالدین افغان در دانشگاه کابل آغاز شد. قرار است این آرامگاه تا پایان سال آینده خورشیدی (۱۳۹۹) و با هزینه ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار افغانی ساخته شود.

در مراسمی که به همین مناسبت روز سه‌شنبه، (اول، دلو)، در مرکز معلومات افغانستان ((ACKU در دانشگاه کابل برگزار شده بود، سرور دانش معاون رییس جمهور، محمدجواد پیکار سرپرست وزارت شهرسازی و حمیدالله فاروقی رییس دانشگاه کابل اشتراک کرده بودند.

سرور دانش در این مراسم نقش سیدجمال‌الدین را در «اصلاحات دینی» موثر توصیف کرد. به گفته او، هدف سید جمال‌الدین بیداری مشرق زمین بود و این بیداری، زمینه‌ساز رهایی از استبداد حکومت‌های وقت استعمارگر شد.

او گفت: «دانشگاه کابل ۱۱ سال پیش از انتقال پیکر سید جمال‌الدین تاسیس شده بود و این محل برای آرامگاه سیدجمال یک انتخاب دقیق بود.»

محمدجواد پیکار، سرپرست شهرسازی و اراضی در این مراسم گفت که اداره حفظ و مرمت از آبدات این وزارت کار بازسازی آرامگاه سید جماالد‌ین افغان را امروز آغاز کرده است و آن را تا پایان سال ۱۳۹۹ خورشیدی به هزینه ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار افغانی به اتمام می‌رساند.

قابل یادآوری است که مقبره سید جمال‌الدین افغان در سال ۱۳۴۲ از مرمر سیاه در محوطه دانشگاه کابل ساخته شده بود. این آرامگاه در سال‌های جنگ دهه ۷۰ آسیب دیده بود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان