خبرگزاری بخدی

امروز ٠١ دلو ١٣٩٥
برنامۀ ملی میثاق شهروندی
Position Title: Communication Officer (Re announced Position Title: Senior Communication Officer (Re announced)
ترمیم وحفظ و مراقبت 65 پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت کنر
په لوګر کی د ملی پیوستون د څارنې، ساتنې اوکارموندنې له لارې 15 پروژې بیاورغول شوی

وزارت مالیه: جامعه جهانی میلیون ها دالر کمک به بودجه افغانستان را متوقف کرده

احسان سعیدی - کابل
جمعه ٢٧ سرطان ١٣٩٣ ساعت ١٦:٤١

وزارت مالیه افغانستان تایید کرده که بدنبال طولانی شدن روند انتخابات، جامعه جهانی میلیون ها دالر کمک به بودجه توسعه ای را متوقف کرده است.

سخنگوی وزارت مالیه می گوید که افغانستان در حال حاضر به شدت با کسری بودجه توسعه ای مواجه است سخنگوی وزارت مالیه می گوید که افغانستان در حال حاضر به شدت با کسری بودجه توسعه ای مواجه است
عبدالقادر جیلانی، سخنگوی وزارت مالیه به خبرگزاری بخدی گفت: ̎ وزارت مالیه در بخش بودجه انکشافی با کسری بودجه مواجه است، طولانی شدن روند انتخابات تاثیرات منفی بالای عواید ملی و کمک های جامعه جهانی داشته و از زمان آغاز پروسه انتخابات کمک های جامعه جهانی کاهش یافته و کمک کمتر نیز با تاخیر صورت می گیرد.̎
بودجه سال ۱۳۹۳ افغانستان در حدود ۷.۸ میلیارد دالر است که از این مقدار ۲.۶ میلیارد بودجه توسعه ای (انکشافی) و ۵.۲ میلیارد دیگر بودجه عادی است.
بودجه توسعه ای افغانستان در بخش های زیربنایی و پروژه های نوسازی و بازسازی به مصرف می رسد.
این بودجه به صورت گسترده به کمک‌های جهانی وابسته است و تمام مصارف آن از سوی جامعه جهانی پرداخت می شود.
سخنگوی وزارت مالیه می گوید که افغانستان در حال حاضر به شدت با کسری بودجه توسعه ای مواجه است.
جیلانی گفت: ̎دولت افغانستان به تعهدات خود در قبال کمک های جامعه جهانی عمل کرده است و ما از جامعه جهانی نیز می خواهیم که آن ها نیز به تعهدات خود در قبال افغانستان عمل کنند و به کمک های خود ادامه دهند، تا کسری بودجه رفع شود.̎
او در این مورد که به چه میزانی افغانستان با کسری بودجه مواجه شده چیزی نگفت.
گفته می شود که فقرزدایی، ایجاد اشتغال و انکشاف زیربناها در افغانستان پیوند مستقیمی با بودجه توسعه ای دارد.
مصرف این بودجه همواره در افغانستان جنجال ساز بوده است و شماری از وزرا به دلیل کم مصرف کردن این بخش بودجه، پایش به مجلس نمایندگان کشانده می شود.
پیشتر، دولت امریکا میلیون ها دالر کمک مالی به هفت پروژه بزرگ ملی در افغانستان را نیز قطع کرده بود.
ایالات متحده امریکا تعهده کرده بود که بخشی از مصارف پروژه های بند دهله درولایت قندهار، استخراج گاز شبرغان بازسازی بند کجکی، چگونگی تفحص نفت و گاز کشکه ولایت بادغیس، تمدید لین برق جنوب افغانستان (پکتیا و خوست) ساخت جاده حلقوی بادغیس و خریداری بیست فروند هواپیما برای وزارت دفاع ملی افغانستان را پرداخت می کند.
دولت افغانستان این هفت پروژه را پروژه های بزرگ و ملی خوانده است.
گفته می شود که واشنگتن کمک مالی به این هفت پروژه را پس از اینکه حامدکرزی از امضای پیمان امنیتی با امریکا خودداری کرد، قطع کرده است.
بودجه عادی
عبدالقادر جیلانی می گوید که وزارت مالیه در بخش بودجه عادی به هیچ مشکل مواجه نیست و می تواند معاشات کارمندان دولت که بخشی این بودجه است را پرداخت کند.
او از تمامی ادارت دولتی خواست که جدول معاشات شان را به وزارت مالیه بفرستد تا مطابق آن این وزارت پول معاشات را محاسبه کند.
جیلانی می گوید که در بودجه عادی با هیچ مشکل مواجه نشده و اگر معاشات برخی کارمندان وزارت ها دیر پرداخت شده، مشکل فنی بوده است.

اشتراک با دوستان:

پرينت

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

تبلیغات

وضعیت هوا

صفحه فیس بوک ما

خبرگزاری بخدی

تازه ترين تحولات افغانستان و منطقه ديزاين و توسعه وبسايت توسط TechSharks