خبرگزاری بخدی

امروز ٠١ دلو ١٣٩٥
برنامۀ ملی میثاق شهروندی
Position Title: Communication Officer (Re announced Position Title: Senior Communication Officer (Re announced)
ترمیم وحفظ و مراقبت 65 پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت کنر
په لوګر کی د ملی پیوستون د څارنې، ساتنې اوکارموندنې له لارې 15 پروژې بیاورغول شوی

بلندترین منار خشتی جهان در افغانستان درحال نابودی قرار دارد

میلاد شاهین - هرات
چهارشنبه ٣١ ثور ١٣٩٣ ساعت ١٨:٠٤

بارش باران٬ آب گرفتی و نفوذ آب در پای منار جام در ولسوالی شهرک ولایت غور٬ منجر به تخریب قسمت های این اثر باستانی شده است.

سیدانورعلا رحمتی٬ والی غور روز گذشته از قسمت های تخریب شده منار جام دیدن کرد سیدانورعلا رحمتی٬ والی غور روز گذشته از قسمت های تخریب شده منار جام دیدن کرد
سیدانورعلا رحمتی٬ والی غور از قسمت های تخریب شده این منار دیدن کرده و می گوید که بخشی های از دیوار حفاظتی رود خانه کنار منار جام تخریب شده و آب در پای این منار نفوذ کرده است.
آقای رحمتی گفت: ̎ بیش از سی متر دیوار استنادی اطراف منارجام که سال گذشته از سوی موسسات خارجی ساخته شده بود٬ بدلیل کیفیت پایین مواد ساختمانی٬ تخریب شده و آب به پای منار نفوذ کرده است.̎
او هشدار داد در صورت که جلو نفوذ آب گرفته نشود و برای ترمیم بخش های تخریب شده دیوار حفاظتی اقدام نشود٬ به زودی دیگر قسمت های منار جام ازبین خواهد شد.
منار جام، که از آن به عنوان کهنسال ترين بنای خشت و گل جهان نام برده می شود، در قرن دوازدهم ميلادی در ولایت غور ساخته شد.
برخی ها می گویند که این بنا بعد از قطب منار در دهلی نو هندوستان با حدود هفتاد متر ارتفاع٬ بلندترین مناره خشتی جهان است.
یونسکو گفته است که منار جام يکی از سازه های خارق العاده معماری و کهنسال ترين برج خشتی باقی مانده در جهان است.
پیش از این نیز٬ مرکز حفظ میراث جهانی یونسکو از آنچه این مرکز عدم توجه کافی برای حفاظت منار جام خوانده بود٬ اظهار نگرانی کرده است.
دولت افغانستان در سال ۲۰۰۷ به ارزش دوصد هزار دالر امریکایی را برای بازسازی٬ حفظ و مراقبت از منار جام تخصیص داد اما از سرنوشت این پول تا هنوز گزارشی دقیق در دست نیست.
این پول پس از آن در اختیار وزارت اطلاعات و فرهنگ قرار گرفت که کریم خریم وزیر اطلاعات و فرهنگ آنوقت گزارشی را از وضعیت منار جام به مجلس کابینه ارایه کرد.
او از اعضای کابینه خواسته بود که برای ساخت استحکامات لازم برای محافظت از منار جام، به دوصد هزار دلار بودجه نیاز است.
برخی از کارشناسان موجودیت رودخانه کنار منار جام را بزرگترین تهید برای این منار خوانده اند.
باشندگان محل اما می گویند دیوار حفاظتی در اطراف این رودخانه از سوی موسسات خارجی ساخته شده٬ اما به گفته آنها مواد ساختمانی به کار رفته در این دیوار به حدی پایین بوده که بخش های این دیوار بلافاصه پس از ساخت تخریب شده است.
باشندگان محل می گویند که ریاست اطلاعات و فرهنگ غور توجه جدی در بخش حفظ و مراقبت منار جام ندارد و علاوه بر این دیگر آثار باستانی این ولایت نیز در حال نابودی قرار دارد.
فخرالدین آریا پور٬ رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت غور اما می گوید که منار جام در معرض سیلاب قرار دارد و باران های موسمی تهدید جدی را متوجه این منار کرده است.
در همین حال٬ والی غور هیاتی را موظف کرده است تا برای ترمیم دیوار حفاظتی و بازسازی بخش های تخریب شده منار جام وار عمل شود.

اشتراک با دوستان:

پرينت

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

تبلیغات

وضعیت هوا

صفحه فیس بوک ما

خبرگزاری بخدی

تازه ترين تحولات افغانستان و منطقه ديزاين و توسعه وبسايت توسط TechSharks