خبرگزاری بخدی

امروز ٣٠ جدي ١٣٩٥
برنامۀ ملی میثاق شهروندی
Position Title: Communication Officer (Re announced Position Title: Senior Communication Officer (Re announced)
ترمیم وحفظ و مراقبت 65 پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت کنر
په لوګر کی د ملی پیوستون د څارنې، ساتنې اوکارموندنې له لارې 15 پروژې بیاورغول شوی

غنی: قصر تاریخی دارالامان موزیم ملی و محل پذیرایی مهمانان خارجی می شود

پنجشنبه ١٨ قوس ١٣٩٥ ساعت ١٤:١٣

 محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور که به هدف آغاز مرحله‌ی دوم بازسازی قصر دارالامان، در این قصر حضور یافته بود، گفت که این قصر تاریخی پس از بازسازی به موزیم ملی و بخشی از آن به محل پذیرایی مهمانان خارجی تبدیل می شود.

در این جلسه وزارت شهرسازى موظف شد تا طبق تذکر جلسه، در بازسازی قصر دارالامان اقدام کند در این جلسه وزارت شهرسازى موظف شد تا طبق تذکر جلسه، در بازسازی قصر دارالامان اقدام کند
مرحله نخست کار بازسازی قصر دارالامان تکمیل شده و امروز (پنجشنبه) در پنجمین نشست شورای عالی توسعه‌ی شهری با حضور رییس جمهورغنی مرحله دوم کار بازسازی این مکان آغاز شد.
رییس جمهوری غنی از کار تکمیل شده مرحله نخست بازسازی قصر دیدن کرده و با ابراز خرسندی از پیشرفت کار با هزینه کمتر گفت: پاکسازی قصر دارالامان از سوی انجینیران خارجی حدود یک میلیون دالر تخمین شده بود که به کمک همکاران کار پاکسازی آن با ۳۰ هزار دالر صورت گرفته است.
آقای غنی تاکید کرد که بازسازی و مراقبت از ساحات تاریخی باید دوامدار صورت بگیرد و حکومت تلاش دارد تا برای این کار سالانه بودجه خاصی در نظر بگیرد.
او افزود، بازسازی و مراقبت از ساحات و بناهای تاریخی، سرمایه گذاریی بنیادی است که سبب رونق گردشگری در کشور خواهد شد.
در همین حال سعادت منصور نادری، وزیر شهرسازی و مسکن کشور گفت که بیش از ۶۵۰ تن مواد بیکاره از داخل قصر بیرون کشیده شده است.
آقای نادری گفت که در بازسازی این قصر صد انجنیر جوان کار می کنند که ۲۵ درصد را زنان و سه درصد را معلولان تشکیل می دهد.
تیم بازسازی قصر دارالامان به خواست دولت افغانستان، طرح ‌هایی برای مرمت قصر تاج بیگ، قصر شاهی جلال‌آباد، مقبره شاه امان الله قاضی، مسجد پل خشتی، مسجد جامع هرات، روضه مزار شریف و ساختن ۱۲۶ مسجد در ولسوالی‌ها، مقبره سردار داوود خان، شهرک دیپلومات‌ها و شهرک وزرا را نیز روی دست گرفته است.
 پیشتر در ماه جوزای سال جاری پروژه بازسازی قصرتاريخی دارالامان در نخستین جلسه کمیسیون عالی توسعه و انکشاف شهری از سوى محمد اشرف غنی، رييس جمهوری کشور، عبدالله عبدالله رييس اجرایی و شماری از مقام های دولتی رسما افتتاح شد.
پروژه بازسازی قصر دارالامان در غرب شهر کابل، در آخر ماه حوت سال گذشته به هزينۀ بيش از ١٦ ميليون دالر امريکايى در جلسۀ کابينه به تصويب رسيد.
در این جلسه وزارت شهرسازى موظف شد تا طبق تذکر جلسه، در بازسازی قصر دارالامان اقدام کند.
به اساس هدايت رييس جمهور، پروژۀ طراحی و بازسازی قصر دارالامان، توسط هيئت فنی- تخنيکی وزارت های امور شهرسازی، اطلاعات و فرهنگ و رياست عمومی ادارۀ امور، ترتيب شده که طی پنج مرحله با بودجه (١٦.٥) ميليون دالر امريکايی تکمیل خواهد شد.
قصر تاریخی دارالامان در حدود هشت کيلومترى جنوب غرب شهر کابل قرار دارد، اين قصر در دوره امان الله خان در اوايل دهۀ ١٣٠٠ هجرى شمسى اعمار شده بود.
از قصر دارالامان که تقريباً ١٥٠ اتاق کوچک و بزرگ داشت، در اوايل براى مرکز سلطنتى و بعدها به حيث تعمير وزارت دفاع استفاده مي شد که به اثر جنگ هاى دهه ١٣٧٠ تخريب شد، اکنون زيبايى اين قصر از بين رفته، ديوارهاى آن فروريخته واتاق هاى آن به مخروبه مبدل شده است.
خبرگزاری بخدی

اشتراک با دوستان:

پرينت

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

تبلیغات

وضعیت هوا

صفحه فیس بوک ما

خبرگزاری بخدی

تازه ترين تحولات افغانستان و منطقه ديزاين و توسعه وبسايت توسط TechSharks