خبرگزاری بخدی

امروز ٣٠ جدي ١٣٩٥
برنامۀ ملی میثاق شهروندی
Position Title: Communication Officer (Re announced Position Title: Senior Communication Officer (Re announced)
ترمیم وحفظ و مراقبت 65 پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت کنر
په لوګر کی د ملی پیوستون د څارنې، ساتنې اوکارموندنې له لارې 15 پروژې بیاورغول شوی

نخستین مرکز تداوی بیماری کانگو در شفاخانه انتانی کابل افتتاح شد

يكشنبه ٠٢ عقرب ١٣٩٥ ساعت ١٩:٢٩

 مسوولان وزارت صحت عامه کشور امروز (یک شنبه) نخستین مرکز تداوی بیماری کانگو را در شفاخانه انتانی کابل افتتاح کرده اند، آنان در این افتتاحیه اعلام کردند که امسال (۱۳۹۵) ۱۲ نفر مصاب به بیماری کانگو شده اند که چهار تن آنان فوت کرده اند.

آقای فیروز گفت که بخش ویژه تداوی بمیاران کانگو در شفاخانه انتانی کابل دارای هشت بستر است که با وسایل پیشرفته و مجهز در خدمت بیماران این مرض ساخته شده است. آقای فیروز گفت که بخش ویژه تداوی بمیاران کانگو در شفاخانه انتانی کابل دارای هشت بستر است که با وسایل پیشرفته و مجهز در خدمت بیماران این مرض ساخته شده است.
فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه کشور افتتاح این مرکز صحی را یک گام موثر و ارزنده برای بیماران که متبلا به مرض کانگو گرفتار شوند، خوانده و گفت که در حال حاضر برخی از ولایت های کشور شماری به این بیماری مبتلا هستند.
آقای فیروز گفت که بخش ویژه تداوی بمیاران کانگو در شفاخانه انتانی کابل دارای هشت بستر است که با وسایل پیشرفته و مجهز در خدمت بیماران این مرض ساخته شده است.
وزیر صحت عامه کشور می گوید که این مرکز به هزينه حدود ۲۷۵ هزار دالر کمک هاى بخش بشر دوستانه ملل متحد (UNOCHA)، اداره انکشاف بین المللی امریکا (USAID) و با کمک تخنيکى سازمان صحى جهان (WHO) ايجاد گرديده است.
مسوولان وزارت صحت عامه کشور می گویند که بیماری کانگو یکی از بیماری های ویروسی است، آنان همزمان می گویند کسانی که بیشتر با حیواناتی مانند گاو، گوسفند، فیل و مرغ سروکار دارند از طریق خون و یا گزیدن این حیوانات، مبتلا می شوند.
نظر به معلومات مسوولان وزارت صحت، اين بيمارى با تب بلند، درد در نواحى پشت، مفاصل و معده و استفراغ آغاز شده و سپس سرخى در چشم ها و صورت و گلو دیده می شود.
آنان همچنان می گویند که ايجاد لكه هاى بزرگ كبود رنگ روى بدن، خونريزى شديد از بينى و خونريزى هاى غيرقابل كنترل در نقاط تزريق، از موارد پيشرفته ی اين بيمارى مى باشد و در صورتى که به سرعت موارد تداوى قرار نگيرد، سبب مرگ انسان نيز مى گردد.
پیش از این اما مسوولان وزارت صحت عامه کشور اعلام کرده بودند که امسال تا کنون ۶۶ واقعه مرض کانگو تایید شده و چندین تن به دلیل مبتلا شدن به این مرض فوت کرده اند.
در همین حال داکتر زلمى نورزى غورى رييس شفاخانه انتانى کابل، در مراسم افتتاح مرکز تداوی مرض کانگو گفت که تا حال چندین تن از بیماران کانگو در شفاخانه انتانی تداوی شده اند.
اقای غوری همزمان گفت که در حال حاضر اما با ايجاد بخش ويژه، امکانات و سهولت هاى ‌بيشتر ايجاد شده و بعد از اين، هيچ بيمار کانگو نياز ندارد که براى تداوى به خارج از کشور بروند.
او می گوید که قبل از این ۱۲ تن که به بیماری کانگو مبتلا شده بودند تنها چهار نفر آنان جان داده و هشت مریض دیگر به این بیماری صحت یاب شده اند.

اشتراک با دوستان:

پرينت

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

تبلیغات

وضعیت هوا

صفحه فیس بوک ما

خبرگزاری بخدی

تازه ترين تحولات افغانستان و منطقه ديزاين و توسعه وبسايت توسط TechSharks