خبرگزاری بخدی

امروز ٠١ دلو ١٣٩٥
برنامۀ ملی میثاق شهروندی
Position Title: Communication Officer (Re announced Position Title: Senior Communication Officer (Re announced)
ترمیم وحفظ و مراقبت 65 پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت کنر
په لوګر کی د ملی پیوستون د څارنې، ساتنې اوکارموندنې له لارې 15 پروژې بیاورغول شوی

شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری امریکا؛ ترامپ پیشتاز است

چهارشنبه ١٩ عقرب ١٣٩٥ ساعت ١٠:٠٤

 رای گیری انتخابات امریکا روز گذشته آغاز شد و نیمه شب گذشته به پایان رسید، طبق گزارش رسانه های امریکایی شمارش آرا آغاز شده است و از جمله آرای ۵۰ ایالت،‌ آرای ۴۱ ایالت اعلام شده است.

اینکه هر ایالت چه تعداد نماینده در کالج الکترال دارد به جمعیت آن ایالت و نسبت آن به کل کشور بستگی دارد اینکه هر ایالت چه تعداد نماینده در کالج الکترال دارد به جمعیت آن ایالت و نسبت آن به کل کشور بستگی دارد
در ۴۲ ایالتی که شمارش آرا به پایان رسیده دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان ۲۴۴ رای کسب کرده و کلینتون ۲۱۵ رای را به خود اختصاص داده است.
این در حالی است که برای پیروز شدن و رفتن به کاخ سفید ۲۷۰ رای نیاز است و آرای ۹ ایالت باقی مانده بسیار سرنوشت ساز است.
دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری تا ساعاتی قبل از آغاز روند رای دهی به مبارزات انتخاباتی ادامه دادند و هر کدام برای جلب آرا تلاش کردند.
آرای الکترال چیست؟
هر چهار سال یک ‌بار که انتخابات ریاست ‌جمهوری در آمریکا برگزار می‌شود، مقایسه آمار و ارقام و سیستم رأی‌گیری همچون معمایی تا چندین روز بسیاری را در سراسر جهان سردرگم می‌ کند.
وقتی مردم در انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا رأی می‌دهند، در واقع با این رأی به نمایندگان شان در کالج الکترال که شامل ۵۳۸ عضو است، حکم می‌کنند که به چه‌کسی رأی دهند. یعنی نمایندگان کالج الکترال از خودشان حق رأی ندارند و رأی شان نمادین است و متعلق به نامزدی است که مردم همان ایالت او را انتخاب کرده‌اند.
 مثلا اگر مردم فلوریدا رامنی را انتخاب می‌کردند، نمایندگان آنها در کالج الکترال نمی‌توانستند با اختیار خودشان مثلا به اوباما رأی دهند.
اینکه هر ایالت چه تعداد نماینده در کالج الکترال دارد به جمعیت آن ایالت و نسبت آن به کل کشور بستگی دارد.
ایالت‌های پرجمعیتی مانند کالیفرنیا، تگزاس، نیویورک، فلوریدا، پنسیلوانیا و ایلی‌نویز که بیشترین جمعیت را در میان ایالت‌های آمریکا دارند، بیشترین آرای الکترال را هم به‌خود اختصاص داده‌اند.
کالیفرنیا با ۳۷ میلیون نفر، ۵۵ آرای الکترال دارد، یعنی هم در فهرست جمعیتی اول است و هم در فهرست آرای تعیین‌کننده رئیس‌جمهور.
این براساس تعریف مفهوم دمکراسی که حکومت اکثریت بر اقلیت است برنامه‌ریزی شده‌است، ورمونت با ۶۰۰هزار نفر جمعیت تنها سه رأی الکترال دارد.
تا ساعاتی بعدی چهل و پنجمین رییس جمهور امریکا از میان دونالد ترامپ جمهوری خواه و هیلاری کلینتون دموکرات مشخص می شود.
خبرگزاری بخدی

اشتراک با دوستان:

پرينت

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

تبلیغات

وضعیت هوا

صفحه فیس بوک ما

خبرگزاری بخدی

تازه ترين تحولات افغانستان و منطقه ديزاين و توسعه وبسايت توسط TechSharks