خبرگزاری بخدی

امروز ٠١ دلو ١٣٩٥
برنامۀ ملی میثاق شهروندی
Position Title: Communication Officer (Re announced Position Title: Senior Communication Officer (Re announced)
ترمیم وحفظ و مراقبت 65 پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت کنر
په لوګر کی د ملی پیوستون د څارنې، ساتنې اوکارموندنې له لارې 15 پروژې بیاورغول شوی

در ده سال گذشته بیش از پنج هزار آثار تاریخی کشف شده است

يكشنبه ٠٥ جدي ١٣٩٥ ساعت ١٨:٢١

 مقام های وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور اعلام کردند که این وزارت در ده سال گذشته بیش از پنج هزار اثر تاریخی را از ولایات مختلف جمع ‌آوری کرده است.

در همین حال کمال سادات، سرپرست وزارت اطلاعات فرهنگ از کشورهایی که آثار تاریخی افغانستان به آن‌ها به صورت غیرقانونی انتقال داده شده، خواست که در بازگرداندن آن ‌ها کمک کنند. در همین حال کمال سادات، سرپرست وزارت اطلاعات فرهنگ از کشورهایی که آثار تاریخی افغانستان به آن‌ها به صورت غیرقانونی انتقال داده شده، خواست که در بازگرداندن آن ‌ها کمک کنند.
عبدالقدیر تیموری، رییس اداره باستان ‌شناسی این وزارت امروز (یکشنبه) در نشست خبری گفت که این آثار شامل مجسمه‌ های سنگی و گلی، سکه‌ های طلا، نقره، برنز و ده‌ها قلم اثر دیگر می ‌شود در اثر کاوش ‌های باستان ‌شناسی کشف شده است.
آقای تیموری گفت که مجموع این آثار به ۵۲۶۷ قلم می رسد و از شماری محلات تاریخی ولایت های کشور کشف شده است.
به گفته تیموری، تنها از معدن مس عینک به تعداد ۲۳۹۲ قلم آثار تاریخی و از ولایت های کابل کابل ۱۶۷ قلم، بلخ ۱۰۳۷ قلم، بامیان ۶۲۲ قلم، میدان وردگ ۵۳۱ قلم و غزنی ۲۲ قلم به دست آمده است.
گفته شده این آثار به موزیم ملی و سایر نهادهای مشابه تحویل داده شده است.
آقای تیموری گفت که این آثار به لحاظ تاریخی متعلق به دوره های مختلف و برخی مربوط به زمان ساسانیان (۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی) و کوشانیان ( ۶۰ تا سال ۳۷۵ میلادی) می ‌شود.
این مقام وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید که شماری از این آثار در موزیم محلی مسک عینک در لوگر نگهداری می ‌شود و در برخی از محلات آثار غیرقابل انتقال مانند معبد نیز کشف شده است که یک واحد ویژه از آن‌ها نگهبانی می‌ کند.
آقای تیموری در مورد نگهداری این آثار تاریخی گفت که واحد ۰۱۲ پولیس که شامل ۵۰۰ سرباز می باشد، در سراسر کشور از محلات تاریخی نگهداری می کنند.
در همین حال کمال سادات، سرپرست وزارت اطلاعات فرهنگ از کشورهایی که آثار تاریخی افغانستان به آن‌ها به صورت غیرقانونی انتقال داده شده، خواست که در بازگرداندن آن ‌ها کمک کنند.
آقای سادات همچنان از شهروندان کشور خواست در صورتی که آثار باستانی در اختیار داشته باشد را به موزیم ملی تحویل دهد.
از سویی هم او گفت که یک گروه از باستان شناسان برای کاوش های باستان شناسی به ولایت ها اعزام شده اند.
افغانستان یکی از کشورهای تاریخی و دارایی آثار غنی باستانی است که در سه ده اخیر شماری زیادی از آثارهای باستانی آن از سوی گروه های جنگی به غارت برده شده و برخی نیز از سوی طالبان به دلیل غیر اسلامی بودن نابوده شده است.
خبرگزاری بخدی

اشتراک با دوستان:

پرينت

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

تبلیغات

وضعیت هوا

صفحه فیس بوک ما

خبرگزاری بخدی

تازه ترين تحولات افغانستان و منطقه ديزاين و توسعه وبسايت توسط TechSharks