خبرگزاری بخدی

امروز ٠١ دلو ١٣٩٥
برنامۀ ملی میثاق شهروندی
Position Title: Communication Officer (Re announced Position Title: Senior Communication Officer (Re announced)
ترمیم وحفظ و مراقبت 65 پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت کنر
په لوګر کی د ملی پیوستون د څارنې، ساتنې اوکارموندنې له لارې 15 پروژې بیاورغول شوی

افغان فلم: کار ساخت فلم مولانا از سوی مخدوم رهین متوقف شده است

تمنا جهش - کابل
سه شنبه ٠٢ قوس ١٣٩٥ ساعت ١١:٤٣

 مسوولان در افغان فلم کشور می گویند که کار ساخت فلم مولانا در افغانستان از سوی برخی از حلقات متوقف شده و شماری که به گفته مسوولان خود فروخته هستند در متوقف شدن کار این فلم داست دارند.

جلال الدین محمد بلخی، ملقب به مولوی و مولانا جلال الدین محمد بلخی، ملقب به مولوی و مولانا
ابراهیم عارفی رییس ریاست افغان فلم به تمنها جهش خبرنگار خبرگزاری بخدی می گوید که ۳۰ فیصد کار فلم مولانا تما شده بود اما مخدوم رهین دخالت کرده و کار ساخت فلم مولانا را متقوف کرده است.
آقای عارفی این کار آقای رهین را دخالت برخی از کشور های منطقه که پیش از این ادعا کرده بودند که مولانا از کشور ایران و ترکیه است، می داند.
رییس افغان فلم به خبرگزاری بخدی مستقیما گفت که مخدوم رهین از سوی کشور های ایران پول دریافت کرده تا او کار این پروژه را متوقف کند.
پیش از این وزارت امور خارجه کشور نیز از توافق ترکیه و ایران برای ثبت مثنوی معنوی، مولانا جلال الدین محمد بلخی به عنوان میراث مشترک فرهنگی دو کشور در سازمان یونسکو اعتراض کرده بود.
وزارت خارجه کشور از تصمیم ایران و ترکیه ابراز نگرانی کرده و گفته بود که هرگاه قرار باشد این اثر شناخته شده ادبی و شهکار عرفانی مولوی ثبت میراث جهانی یونسکو شود، واقعیت تاریخی زادگاه خداوند گار بلخ نباید نادیده گرفته شود و پیوند مولانای بزرگ با افغانستان نباید فراموش شود.
در همین حال رییس افغان فلم می گوید که آنان حدود دو سال به این طرف بالای سناریوی این فلم کار کرده اند که اگر این دخالت ها جدی گرفته نشود تمامی زحمات فرهنگیان کشور ضرب صفر می شود.
دخالت در بخش فرهنگی افغانستان
ابراهیم عارفی رییس افغان فلم کشور همچنان می گوید که برخی از کشور ها نمی خواهد که فرهنگ و هنر در افغانستان رشد کند زیرا هر زمانی که فرهنگیان افغان دست به کار فرهنگی بزرگ می زنند با دخالت های بیرونی مواجه می شوند.
به گفته عارفی هر زمانی اگر دولت بخواهد هنرمند را بعنوان هنرمند بنگرد و آنان را حمایت کنند این قشر در هر شرایط و دشواری های در داخل افغانستان کار های را حاضر هستند که انجام بدهند که برای رشد فرهنگ و هنر موثر است.
گفته می شود که افغان فلم تا هنوز چندین فلم در افغانستان ساخته است که بیشتر آنان یا در جشنواره های بین المللی یا جایزه دریافت کرده و یاهم جز کانید بهترین فلم ها بوده اند.

افغان فلم افغان فلم
تولید در یک سال
به گفته رییس افغان فلم هنر مندان در این ریاست تا در یک سال چهار فلم مستند بلند، ۲ فلم کوتاه، ۸ برنامه فلم های انیمیشن ساخته است که تمامی این فلم ها از جایگاه بخصوصی برخوردار بوده اند.
عارفی همچنان می گوید که با وجود دشواری های و مشکلات مالی آنان توانسته اند که در یک سال آرشیف را باسازی کردند و فلم های مشترک نیز ساخته اند.
وزارت مالیه افغان فلم را بعنوان یک نهاد فلم ساز نمی شناسد
عارف می گوید که وزارت مالیه با افغان فلم همکاری نمی کند و این وزارت تا هنوز هیچ بودجه ی برای افغان فلم تا هنوز اختصاص نداده است.
گفته می شود که شرکت افغان فلم در افغانستان ۷۷ کارمند دارد که معاش این کارمندان از ۵ هزار افغانی شروع تا ۲۰ هزار افغانی می رسد که تامین این مقدار پول در هر ما یک کار مشکل است.
رییس افغان فلم به خبرگزاری بخدی گفت: با وجود تمامی مشکلات هنرمند با قبول زحمات و مشکلات تا هنوز افغانستان را ترک نکردند و با عشق و علاقه به کار خود ادامه داده اند.
او می گوید که هنر مند در جریان کاری خود از سوی برخی از افراد اخطاریه نیز دریافت می کنند و شماری از هنرمند حتی تهدید به مرگ شدند.
آقای عارفی می گوید که دولت پیش از این ۳۰ هکتار زمین در اختیار فلم سازان قرار داده بود که هنر مندان در حال حاضر از دولت بجز یک شهرک فلم دیگر هیچ چیزی نمی خواهد.
ابراهیم عارفی در حالی از توقف فلم مولانا از سوی مخدوم رهیم خبر می دهد که پیش از این وزارت خارجه کشور اما از ثبت مثنوی بعنوان میراث کشور های ترکیه و ایران در سازمان ینسکو شکایت کرده بود.
جلال الدین محمد بلخی، ملقب به مولوی و مولانا، در سال ١٢٠٧ میلادی (٦٠٤ هجری قمری) در بلخ افغانستان متولد شد و خانقاه بهاالدین ولد، پدر او در ولایت بلخ قرار دارد.
خبرگزاری بخدی تلاش کرد تا در این مورد نظر آقای مخدوم رهین را بگیرد اما موفق به انجام این کار نشد.

اشتراک با دوستان:

پرينت

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

تبلیغات

وضعیت هوا

صفحه فیس بوک ما

خبرگزاری بخدی

تازه ترين تحولات افغانستان و منطقه ديزاين و توسعه وبسايت توسط TechSharks