خبرگزاری بخدی

امروز ٠١ دلو ١٣٩٥
برنامۀ ملی میثاق شهروندی
Position Title: Communication Officer (Re announced Position Title: Senior Communication Officer (Re announced)
ترمیم وحفظ و مراقبت 65 پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت کنر
په لوګر کی د ملی پیوستون د څارنې، ساتنې اوکارموندنې له لارې 15 پروژې بیاورغول شوی

عزاداری ماه محرم در جاده های کابل ممنوع اعلام شد

پنجشنبه ١٥ ميزان ١٣٩٥ ساعت ١٦:٣٧

مقام های وزارت ارشاد، حج و اوقاف و قوماندانی گارنیزیون کابل با انتشار قطعنامه ۹ ماده ای اعلام کردند که راه اندازی دسته های سینه زنی، راه پیمایی ها و نیز قمه زنی و تیغ زنی در جاده های کابل ممنوع است.

عابد همچنان گفت که دروازه های آهنی باید در مکان های شیعه نشین نصب شود زیرا در مکان های غیر امکان دارد حساسیت های مذهبی را بیشتر کند عابد همچنان گفت که دروازه های آهنی باید در مکان های شیعه نشین نصب شود زیرا در مکان های غیر امکان دارد حساسیت های مذهبی را بیشتر کند
در قعطنامه از عزاداران خواسته شده که به منظور جلوگیری از وقوع حوادث امنیتی، مراسم عزاداری را از داخل مساجد و حسینیه‌ها بیرون نکشاند.
داعی الحق عابد، معین وزارت ارشاد، حج و اوقاف به خبرگزاری بخدی گفت در نشست شورای امنیت ملی و سپس نشست مشترک با حضور محمد اشرف غنی رییس جمهوری، سرور دانش معاون دوم، رییس شورای علمای افغانستان و نمایندگان شورای اهل تشیع این مساله مطرح شد و فیصله شد که از عزدارای در جاده های شهر کابل جلوگیری شود.
آقای عابد گفت که در این نشست فیصله شده تا بخاطر مصوونیت عزاردان حسینی، نظم شهری و تهدیدهای امنیتی که وجود دارد، مراسم عزاداری در مکان های مشخص برگزار شود و از راه اندازی دسته های سینه زنی در جاده ها جلوگیری شود.
به گفته او دروازه های آهنی باید در مناطق شیعه نشین نصب شود زیرا در دیگر مکان ها حساسیت های مذهبی را بیشتر خواهد کرد.
در این بیانیه آمده است که از تیغ زنی، قمه زنی، سینه زنی با بدن برهنه در جاده ها، ایجاد مزاحمت و نصب کردن پرچم‌ها در وسایل نقلیه جلوگیری ‌شود.
همچنان گفته شده که بلندگوهای مساجد پس از ساعت ۱۰:۰۰ شب منحصر به داخل مسجد باشد تا جلو مزاحمت به مردم گرفته شود.
این در حالی است که در سال‌های گذشته در روزهای تاسوعا و عاشورا عزاداران دسته‌های سینه زنی زنجیر زنی در جاده های کابل  راه می ‌انداختند.
در قطعنامه از مردم خواسته شده که در صحبت‌ها و سخنرانی‌هایی که با استفاده از رسانه‌ها، مساجد و حسینیه‌ها ایراد می‌ شود، اعتدال و میانه ‌روی را مراعات کنند و از بحث‌های اختلاف برانگیز میان مردم و علمای دینی خودداری شود.
در همین حال از نهادهای امنیتی خواسته شده که امنیت مراسم عاشورا را تامین کنند و از رسانه‌ها نیز خواسته شده که در برنامه‌های خود در دهه محرم از نشر برنامه های مخالف فرهنگ و ارزش‌های دینی خودداری کنند.
سال گذشته در مراسم عزاداری که از سوی دانشجویان در خوابگاه مرکزی دانشگاه کابل برگزار شده بود، درگیری میان جوانان پیرو دو مذهب رخ داد و نیز در حمله انتحاری در عاشورای سال ۱۳۹۰ در مسجد ابوالفضل کابل دست کم ۸۰ عزادار کشته شدند.
خبرگزاری بخدی

اشتراک با دوستان:

پرينت

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

تبلیغات

وضعیت هوا

صفحه فیس بوک ما

خبرگزاری بخدی

تازه ترين تحولات افغانستان و منطقه ديزاين و توسعه وبسايت توسط TechSharks