خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

۲۵ میلیون دالر از بدهکاران کابل بانک به دست آمده است

در تاریخ:
پنج شنبه ۱۸ میزان ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

مسئولان کمیته‌ی تصفیه‌ی کابل بانک گفته‌اند که در جریان شش ماه گذشته ۲۵ میلیون دالر از نزد بدهکاران این بانک به دست آمده است.

در اعلامیه‌ای که از سوی ارگ ریاست‌جمهوری به نشر رسیده، آمده است که مسئولان این کمیته‌ها این گفته‌ها را دیروز (چهارشنبه، ۱۷ میزان) در جلسه‌ی «چگونگی پیشرفت تصفیه و حصول بدهکاری‌های کابل بانک» در ارگ مطرح کرده است.

به نقل از اعلامیه، مسئولان این کمیته در این نشست توضیح داده‌اند که در جریان شش ماه گذشته کمیته‌ی تصفیه‌ی کابل بانک، ۱۶ جایداد بدهکاران کابل را به ارزش ۱۲ میلیون دالر به وزارت مالیه انتقال داده‌ است. به گفته‌ی آنان، روند انتقال مبلغ ۱۳ میلیون دالر از این بدهکاری‌ها نیز زیر کار می‌باشد.

همچنان مسئولان کمیته‌ی تصفیه‌ی کابل بانک با اشاره به حصول بدهکاری‌های خلیل‌الله فروزی، از سهام‌داران این بانک افزوده‌اند که آقای فیروزی ۱۴ میلیون دالر از بدهی‌هایش پرداخت کرده است.

آنان تأکید کرده‌اند که روند کار حصول ۱۸ میلیون دالر بدهکاری او نیز نهایی شده است و به زودی به حکومت سپرده خواهد شد.

افزون بر این، در اعلامیه‌ی ریاست‌جمهوری آمده است که کار حصول جایدادهای بدهکاران کابل‌بانک که در خارج از کشور می‌باشند، نیز جریان دارد.

این بانک حدود ۹ سال پیش در سال ۲۰۱۰ میلادی ورشکست شد. از آن پس دولت افغانستان مدیریت آن را بر عهده گرفت و دادگاه عاملان ورشکستی آن را به زندان محکوم کرد.

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی این پرونده را از نو باز کرد و براساس حکم دادگاه عالی آقای فروزی و شیرخان فرنود، از بنیان‌گذاران اصلی کابل بانک هر یک به ده سال زندان و هر یک به پرداخت بیش از ۳۰۰ میلیون دالر پولاختلاس و بهره آن محکوم شدند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

خلیل‌الله فیروزی متهم پرونده کابل بانک به دستور رئیس جمهور از زندان به خانه‌اش منتقل شد

اسد ۲۴, ۱۳۹۸
کابل بانک که بزرگترین بانک و اولین بانک خصوصی افغانستان به شمار می رود، در ماه اگست سال 2010 پس از آن که قضیه اختلاس میلیون ها دالر از آن افشا شد، در آستانه سقوط قرار گرفت قیمومیت آن به بانک مرکزی افغانستان واگذار شد.

تلاش ها برای حل مشکلات کابل بانک در آستانه نشست شیکاگو

حمل ۱۹, ۱۳۹۱

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks