"/>

خبرگزاری بخدی

منو
بازسازی

“۷۰۵ کیلومتر سرک و ۱۶۹۱ متر پل به ارزش ۷۰ میلیون دالر ساخته می شود “

در تاریخ:
شنبه ۱۶ دلو ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

وزارت احیا و انکشاف دهات و وزارت مالیه اعلام کرده اند که در سال ۱۳۹۶ در نظر دارند که در سراسر کشور ۷۰۵ کیلومتر سرک و ۱۶۹۱ متر پل به ارزش ۷۰ میلیون دالر بسازند.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات امروز (شنبه ۱۶ دلو) در یک کنفرانس خبری مشترک با مهدی روحانی سخنگوی وزارت مالیه از ساخت و سازی بیشتر در سال پیش رو خبر داده اند.
اکبر رستمی، سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات امروز (شنبه ۱۶ دلو) در یک کنفرانس خبری مشترک با مهدی روحانی سخنگوی وزارت فواید عامه از ساخت و سازی بیشتر در سال پیش رو خبر داد.
آقای رستمی گفت: بودجه انکشافی وزارت احیا و انکشاف دهات برای سال مالی ۱۳۹۶، بیش از ۲۶۵ میلیون دالر است که نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
او همچنان افزود که در سال مالی جدید قرار است که از طریق برنامه ملی راه سازی روستایی این وزارت، ۷۰۵ کیلومتر سرک قیرریزی و جغل اندازی شود.
رستمی افزود که شماری از پروژه های سرک سازی جدید که شامل سند بودجه شده، از سوی وزارت مالیه تعهد بودجوی دارند که همرا با کار ساخت ۷۰۵ کیلومتر سرک، سروی پروژه های تازه نیز آغاز می شود.
به گفته او امسال بیش از ۳۸۰۰ کیلومتر سرک مورد حفظ و مراقبت دوامدار قرار می گیرد.
کمک به بیجاشدگان
اکبر رستمی سخنگوی می گوید که وزارت احیا و انکشاف دهات برای آسیب دیدگان حوادث طبیعی، بیجاشدگان و عودت کنندگان داخلی کمک کرده است.
رستمی گفت که در حال حاضر ۸۰ کانتینر کمک های بشری و غیر غذایی را به شماری از ولایت های آسیب پذیر فرستاده شده است.
او افزود که قرار است در سایر ولایت های که مهاجران داخلی نیز حضور دارند این کمک ها فرستاده شود.
گفته می شود که وزارت احیا و انکشاف دهات برای پاک کاری و باز کردن سرک های فرعی و قریه ها از وجود برفباری های اخیر آمادگی کامل دار و در یک هفته گذشته راه های مواصلاتی برخی از قریه ها که توسط برف مسدود شده بود، توسط مردم از طریق برنامه راه سازی باز شده است.
افزایش پروژه ها در سال جدید
مهدی روحانی، سخنگوی وزارت فواید عامه می گوید که اداره سرک های روستایی وزارت فواید عامه در سال ۲۰۱۷ میلادی ۳۹۷ پروژه را در ولایت های مختلف عملی خواهد کرد.
آقای روحانی افزود که پروژه های اداره راه سازی روستائی (NRAP) وزارت فواید عامه از سال ۲۰۰۲ تا اکنون در چوکات این وزارت فعالیت می کند که تا حال به هزینه میلیاردها افغانی پروژه های مختلف را به بهره برداری سپرده است.

او گفت که تا کنون ۹۰۰ کیلومتر سرک اسفالت و بیش از ۹هزار کیلومتر سرک های درجه دو، به تعداد ۵،۵ هزار متر پل آهن کانکریتی، دیوار های استنادی، ترمیم و ساختمان ۱۲ میدان هوایی تکمیل و به بهره برداری سپرده شده است.
به گفته سخنگوی وزارت فواید عامه، اداره (NRAP) در سال ۲۰۱۷ میلادی ۳۹۷ پروژه در ولایت های مختلف با هزینه بیش از ۱۲۵ میلیارد افغانی دارد، که ۱۰۴ پروژه آن با هزینه بالای ۱۲ میلیارد افغانی از طرف بانک جهانی و ۲۹۳ پروژه با هزینه بیش از ۱۱۲ میلیارد افغانی از طرف حکومت افغانستان و دولت جاپان تمویل میگردد که در سال جاری کارهایش رسما آغاز خواهد شد.

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

امضای ۱۳ پروژه در وزارت احیا و انکشاف دهات به ارزش میلیون ها افغانی

دلو ۳, ۱۳۹۵

قرار داد ۱۲ پروژه به ارزش میلیون ها افغانی در وزارت احیا و انکشاف دهات

جدی ۲۱, ۱۳۹۵

امضای سند تسلیمی کمک ‌های بشری چین به وزارت انکشاف دهات

جدی ۱, ۱۳۹۵

وزارت احیا و انکشاف دهات قرارداد ۳۶ ‍پروژه انکشافی را امضا کرد

عقرب ۳۰, ۱۳۹۵

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks