"/>

خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

۲۵ میلیون دالر قرضه برای صنایع دستی؛ پولی برای توسعه صنعت در افغانستان

در تاریخ:
چهارشنبه ۴ حوت ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

بانک بین المللی افغانستان حاضر شده است تا برای انجمن صنایع افغانستان ۲۵ میلیون دالر قرضه بدهد، که به گفته این انجمن این مقدار پول برای توسعه صنعت در کشور به مصرف خواهد رسید.

آقای قوقندی گفت که وزارت تجارت در حال حاضر ثبت کارخانه‌ های تولیدی را در افغانستان آغاز کرده که تا هنوز حدود یازده هزار کارخانه ثبت شده‌ است.
براساس تفاهمنامه‌ ی که میان انجمن صنایع افغانستان و بانک بین ‌المللی افغانستان امروز (چهارشنبه ۴ حوت) امضا شد، این مقدار قرضه برای مدت یک الی ۳ سال در اختیار صاحبان صنایع قرار داده می شود.
سخی احمد پیمان رییس انجمن صنایع در جریان این مراسم گفت پولی که قرار است بانک بین المللی افغانستان در اختیار آنان قرار بدهد بهره آن بر اساس بانکداری اسلامی ۶ تا ۱۰ درصد خواهد بود.
آقای پیمان همزمان افزود که بر اساس بانکداری عادی اما این بهره به ۶ درصد است.
قابل ذکر است که این برای اولین بار است که یک بانک خصوص حاضر شده است که در یک بخش قرضه بدهد.
گفته می شود که در بانک مرکزی افغانستان حدود ۵ تا ۷ میلیارد دالر ذخایر ارزی موجود است که این مقدار پول می ‌توان از طریق بانک خصوصی در اختیار صاحبان صنایع افغانستان قرار داد.
پیمان اما می گوید که بخش صنایع افغانستان جذب ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دالر قرضه را دارد.
ذولفقارعلی خان از مسوولان بانک بین‌ المللی افغانستان در این مراسم اما می گوید که این قرضه ‌ها برای خریداری ماشین ‌آلات، مواد خام، اعمار ساختمان و توسعه صنعت در اختیار صنعت ‌کاران قرار خواهد گرفت.
مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت نیز در این مراسم گفت که قبل از این بانکها قرضه را با سود زیاد دراختیار صنعت کاران قرار می ‌داد.
آقای قوقندی ابراز امیدواری کرد که اکنون بانک های دیگر نیز پول های خود را در خدمت حمایت از تولیدات داخلی قرار دهند.
اهمیت به تولیداد داخلی
قوقندی گفت که دولت افغانستان به تمام نهادهای دولتی دستور داده تا به تولید های داخلی اهمیت داده و ۲۵ درصد این تولید ها را از مشابه خارجی آن با قیمت بالاتر خریداری کند.
او گفت دولت برای حمایت از تولیدهای داخلی مالیات برمواد خام را که به افغانستان وارد می‎شود از ۸ درصد به یک درصد کاهش داده و تمام ماشین آلات که وارد افغانستان می‌شود از مالیات معاف هستند.
آقای قوقندی گفت که وزارت تجارت در حال حاضر ثبت کارخانه‌ های تولیدی را در افغانستان آغاز کرده که تا هنوز حدود یازده هزار کارخانه ثبت شده‌ است.
به گفته سخنگوی وزارت تجارت کابل در۲۰ بخش به خود کفایی رسیده و اکنون صادرات دارد. قوقندی اما نگفت که کدام بخش است که کابل به خودکفای رسیده است.
سخنگوی وزارت تجارت افغانستان گفت که اکنون صادرات افغانستان از ۳ درصد به ۱۰ درصد افزایش یافته و در سال های آینده به ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

حکومت آماده سرمایه گذاری روی تصدی ها و فعال ساختن صنعت نساجی است

قوس ۱, ۱۳۹۵

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks