"/>

خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

“گنجشک را به جرم پریدن که سنگ زد”؛ یاد بود قربانیان روشنایی

در تاریخ:
جمعه ۱۹ سنبله ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 شماری از دانشجویان دانشگاه های کابل امروز نوزده سنبله در همایش دانشجویی تحت نام “گنجشک را به جرم پریدن که سنگ زد” از شهدای جنبش روشنایی یاد کرده اند.

آقا ناجی همچنان اشاره کرد که میکانیزم مبارزه جنبش روشنایی بحث های گسترده ای وجود دارد که باید هم وجود داشته باشد و با یک صدا از حکومت خواستار حق شان شوند
این دانشجویان که شماری شان به دها تن می رسیدند یک بار دیگر برای تغییر مسیر پروژه توتاپ تاکید کرده و گفته اند که پرنده ی را نباید به جرم پرواز کردن بال هایش را شکست.
آنان خطاب به حکومت وحدت ملی گفتند که اعضایی جنش روشنایی کسانی هستند که خواهان عدالت و برابری هستند اما دسیسه های، اعضای این جنبش را به خاک و خون کشیده اند که ده ها نفر در حمله دوم اسد کشته و زخمی شده اند.
سمیه علیزاده دانشجوی دانشگاه کابل به خبرگزاری بخدی گفت: خواست جوانان و دانشجویان عدالت خواهی و برابری است نه دشمنی با کسی.
دانشجویان امروز در غرب کابل با نشر خبرنامه ی گفته است که آنان همچنان همانند گذشته از جنبش روشنایی حمایت و از خون رفتگان روشنایی تا محو کامل تبعیض سیستماتیک، تحقیر و ستم تاریخی، قاطعانه پاسداری می کنند.
داوود ناجی، یکی از اعضای ارشد این جنبش از اعمال تبعیض در نشست های مهم ارگ انتقاد کرده و گفت که ارگ نشینان از این کار شان هیچ شرم ندارند و حتا قضاوت مردم را هم نادیده می گیرند.
او گفت با این وضعیت برخاستن آنان بر علیه تبعیض سیستماتیک و چیغ زدن بر علیه آن، یک “انتخاب” نیست بلکه ” ناگزیری” است.
آقا ناجی همچنان اشاره کرد که میکانیزم مبارزه جنبش روشنایی بحث های گسترده ای وجود دارد که باید هم وجود داشته باشد و با یک صدا از حکومت خواستار حق شان شوند.
پیش از این نیز اعلامیه هایی از آدرس جنبش روشنایی علیه حکومت وحدت ملی و جامعه جهانی صادر شده بود اما امروز دانشجویان باز هم جامعه جهانی و حکومت وحدت ملی را در قسمت رفع مسولیت شان فرا خواند.
جنبش روشنایی، تشکل ایست که چهار ماه پیش بر سر پروژه برق توتاپ ایجاد شد و این جنبش خواستار انتقال برق ۵۰۰ کیلولت از بامیان – میدان وردک و رفع تبعیض سیستماتیک علیه مناطق مرکزی شدند.
پیش از این در دوم اسد اعضای جنبش روشنایی با راه اندازی تظاهراتی خواهان انتقال برق توتاب از مسیر اول آن (بامیان) شده بودند.
در رویداد خونین تظاهرات جنبش روشنایی حدود ۸۰ تن کشته و ۲۳۱ نفر دیگر زخمی شدند اما گفته می شود که برخی از زخمی های این رویداد نیش کشته شدند که آمار قربانیان نیز بالا رفته است.
رهبران این جبنش به تاریخ ۱۲ سنبله در مراسم چهلمین روز قربانیان حادثه مرگبار دهمزنگ گفتند که تا تحقق خواسته های شان از اعتراض دست برنخواهند داشت.

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

گارنیزیون کابل از تامین امنیت برای جنبش روشنایی در مصلی خود داری کرد

حوت ۱۳, ۱۳۹۵

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks