خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

گروهی از ‍‍مهاجران اخراج شده افغان از آلمان به کابل رسیدند

در تاریخ:
چهارشنبه ۲۲ سنبله ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

یک گروه هشت نفری از مهاجران اخراج شده افغان از کشور آلمان، صبح امروز (چهارشنبه) به کابل رسیدند.

دولت آلمان که بعد از انفجار خونین نزدیک سفارت این کشور در کابل، اخراج پناهجویان افغان را متوقف کرده بود، با برگرداندن اجباری چند پناهجوی افغان این روند را از سرگرفت.

به گفته مسئولان اداره بین‌المللی مهاجرت در کابل، ۸ نفر از پناهجویان افغان حوالی ساعت ۷ صبح امروز چهارشنبه ۲۲ سنبله به وقت افغانستان به فرودگاه بین المللی حامد کرزی برگشتانده شدند.

مسعود احمدی، مسئول برنامه بازگشت دواطلبانه مهاجران و پناهجویان از کشورهای اروپایی به افغانستان، به رسانه ها گفته که این افراد به اجبار از آلمان اخراج شدند و دولت افغانستان نیز آنان را تحویل گرفت.

او گفت که اداره بین‌المللی مهاجرت آماده ارائه خدمات صحی و تهیه اقامتگاه موقت برای این افراد بود ولی تمام آنان بدون دریافت این گونه خدمات به مقصدهای اصلی خود رهسپار شدند.

پیشتر در انفجاری که در نزدیکی سفارت آلمان در شهر کابل رخ داد ۱۵۰ تن کشته و حدود ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

بعد از این حادثه کشور آلمان اخراج مهاجران افغان از این کشور را به سه دسته محدود کرد، آنانی که متهم به دست داشتن حملات تروریستی اند، کسانی که متهم به جرم های جنایی اند و کسانی که از ارایه کردن اسناد اصلی شان خودداری می کنند.

در همین حال سخنگوی وزارت عودت مهاجرین به رسانه های آلمانی گفته است که در میان این هشت نفری که امروز به افغانستان برگشت داده شده اند، سه تن از آنها متهم به جرم های جنایی اند.

بر اساس گزارش دویچه وله، خبرگزاری رسمی آلمان حدود ۱۰ هزار افغان در فهرست اخراج اجباری قرار دارند.

گفته شده تنها در شش ماه اول سال جاری میلادی حدود ۱۳۵ هزار نفر در آلمان درخواست پناهندگی داده‌اند که از این میان بیش از ۹ درصد آن شهروندان افغانستان بوده است. به این ترتیب در این مدت بعد از اتباع سوریه و عراق، آنها سومین گروه متقاضی پناهندگی در آلمان را تشیکل می‌ دهند.

در نیمه اول سال جاری میلادی آلمان ۲۶۱ پناهجوی افغان را به افغانستان برگرداند و تا شروع ماه جاری میلادی نیز شمار پناهجویان افغانستان که تقاضای پناهندگی آنان رد شده به ۱۰ هزار نفر رسیده است.

پیش از این حفیظ احمد میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین افغانستان ‌گفته بود که دولت آلمان پس از بررسی وضعیت امنیتی افغانستان و به درخواست کابل تصمیم گرفته که اخراج اجباری پناهجویان را متوقف کند.

در سال ۲۰۱۷ میلادی دوصد پناهجوی افغان نیز داوطلبانه این کشور را ترک کرده بودند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks