خبرگزاری بخدی

منو
گزیده

کمیته سویدن برای افغانستان، نیروهای امنیتی افغان را به نقض قوانین بشری متهم کرد

در تاریخ:
یکشنبه ۲۲ دلو ۱۳۹۶
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری - کابل
اشتراک گذاری:

کمیته سویدن برای افغانستان می‌گوید که نیروهای امنیتی افغان در بسیاری موارد از تاسیسات عامه المنفعه که این کمیته آنها را ساخته است به هدف جنگ با مخالفان مسلح دولت استفاده می‌کنند.

احمد خالد فهیم، رییس دیپارتمنت برنامه‌های کمیته سویدن برای افغانستان می‌گوید که این عملکرد نیروهای امنیتی نقض آشکار قوانین بشری و ضربه زدن به تاسیسات عامه المنفعه است.

آقای فهیم در گفت‌وگو به خبرگزاری بخدی گفت: ” نه تنها مخالفان مسلح دولت، بل‌که در بسیاری موارد نیروهای امنیتی افغان نیز از قوانین بشری تخطی می‌کنند، مواردی را داریم که نیروهای افغان در کلینیک ما مستقر می‌شوند در حالی‌که این خود کاملا مخالف اصول حقوق بشری است. جناح های درگیر در جنگ نمی‌توانند از مکاتب و کلینیک ها به هدف پیش‌برد جنگ استفاده کنند.”

در حال حاضر کمیته سویدن برای افغانستان در چهارده ولایت از جمله بدخشان، تخار،  قندوز، بغلان، سمنگان، بلخ، جوزجان، غزنی، میدان وردک، لغمان، بامیان، پکتیکا، ننگرهار و کنر فعالیت دارد، بیشتر این ولایات از جمله مناطق ناآرام افغانستان به شمار می‌رود.

به گفته فهیم، نیروهای امنیتی شماری از مکاتب و کلینیک‌های ساخته شده کمیته سویدن برای افغانستان را به پایگاه‌های نظامی و سنگرهای جنگ تبدیل کرده اند.

او تاکید کرد که در برخی موارد پوسته های امنیتی در نزدیکی تاسیسات عامه المنفعه ساخته شده که در جریان درگیری این تاسیسات آسیب می بینیند.

آقای فهیم گفت: ” ادامه این روند باعث ایجاد سکتگی در فعالیت های کمیته سویدن برای افغانستان می‌شود و طرف‌های درگیر در جنگ باید به فعالیت ها و تاسیسات عامه المنفعه احترام بگذارند.”

خالد فهیم افزود که در حمله طالبان به مرکز حمایت از کودکان در شهر جلال آباد، دفتر کمیته سویدن برای افغانستان نیز آتش گرفت و تمام وسایل آن سوخت.

او می‌گوید که در برخی موارد مخالفان مسلح دولت نیز از تاسیسات عامه المنفعه به عنوان سنگر استفاده کرده اند. در برخی موارد هم شورشیان مانع فعالیت این تاسیسات شده به گفته فهیم در ولایت لغمان طالبان تمامی کلینیک های این کمیته را برای دو ماه مسدود کرده بودند.

همزمان رییس دیپارتمنت برنامه‌های کمیته سویدن برای افغانستان اعلام کرد که دولت افغانستان با این کمیته همکاری نزدیک دارد اما او هشدار داد در صورت که استفاده نیروهای امنیتی از تاسیسات عامه المنفعه ادامه پیدا کند ممکن کمیته فعالیت های خود را در همان منطقه کاهش و یا متوقف کند.

به گفته فهیم چندین تاسیسات ساخته شده از سوی کمیته سویدن برای افغانستان در جریان جنگ‌ها ازبین رفته است.

کمیته سویدن برای افغانستان از سال ۱۹۸۲ به این طرف برای افغانستان کار می‌کند. بیشتر فعالیت‌های این کمیته در بخش های توسعه، عرضه خدمات صحی و آموزش و پرورش است.

احمدظاهر قادری گفتگوی اختصاصی با رییس دیپارتمنت برنامه های کمیته سویدن برای افغانستان انجام داد.

چالش جدی بر سر آموزش دختران

هر چند خالد فهیم می‌گوید که تهدید جدی از سوی مخالفان مسلح دولت بر سر برنامه‌های توسعه یی مانند عرضه خدمات صحی و معارف وجود ندارد اما او پذیرفت که طالبان در برخی مناطق مانع رفتن دختران به مکاتب می‌شوند.

به گفته او در ولسوالی چک ولایت میدان وردک طالبان حدود ۱۹۷ صنف دخترانه و در ولسوالی سید آباد این ولایت نیز ۱۲ صنف دخترانه را مسدود کرده اند.

رییس دیپارتمنت برنامه‌های کمیته سویدن برای افغانستان گفت که در برخی ولایات مانند قندوز شماری از مکاتب این کمیته در جریان جنگ ها کاملا مسدود شده بود.

کمیته سویدن برای افغانستان از سال ۲۰۰۱ به این طرف حدود ۶۱۵ مکتب در نقاط مختلف افغانستان ساخته و یا هم مورد بازسازی قرار داده است. شمار کلینیک های که این مرکز در افغانستان ساخته به ۳۰۲ کلینیک می‌رسد.

این کمیته در مناطق که مردم محل با کمبود آب آشامیدنی مواجه بودند نیز صدها چاه آب آشامیدنی حفر کرده است.

براساس آمار که کمیته سویدن برای افغانستان منتشر کرده این کمیته سالانه ۴۵ میلیون دالر در بخش‌های مختلف در افغانستان مصرف می‌کند.

گزارش‌های کمیته سویدن برای افغانستان نشان می‌دهد که در چند مشکلی که بر سر فعالیت های کمیته و یا کارمندان آن از سوی مخالفان مسلح دولت ایجاد شده بود مردم محل باعث میانجیگری و حل مشکل شده بودند.

خالد فهیم می‌گوید که به حمایت مردم حتی در مناطق ناآرام فعالیت این کمیته بدون سکتگی به پیش می رود، هر چند او پذیرفت که در چند مورد کارمندان کمیته از سوی مخالفان مسلح دولت ربوده شده بودند.

او گفت: “در مناطقی‌ که ما کار می‌کنیم، تحت کنترول دولت قرار دارد، مناطقی هم وجود دارد که تحت ادارۀ مخالفان مسلح دولت قراردارد. ما به حیث یک نهاد انکشافی متعهد به ارزش‌های بی طرفی هستیم و این ارزش را حفظ می‌کنیم، زیرا تعهد ما در قبال مردم افغانستان چنین است و بخشی از مردم افغانستان در مناطقی زندگی می‌کنند که نیروهای امنیتی در آنجا مستقر هستند و تعدادی هم در مناطق که تحت کنترول مخالفان مسلح دولت هستند زندگی می‌کنند. ما باید دسترسی همه مردم افغانستان را به خدمات مورد نیاز شان تسحیل و از نزدیک با آن‌ها کار کنیم.”

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

” ۴۲ کلینیک صحی کمیته سویدن که در میدان وردک مسدود شده بود امروز فعالیت‌اش را از سر گرفت”

سرطان ۲۹, ۱۳۹۸

کمیته سویدن: طالبان ۴۲ مرکز صحی را در ولایت میدان وردک بست

سرطان ۲۶, ۱۳۹۸

در جریان عملیات نیروهای ارتش در بلخ، هفت عضو گروه طالبان کشته شدند

حوت ۳, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks