خبرگزاری بخدی

منو
گزیده

کمک های هند تاثیرات آن بر روابط افغانستان و پاکستان

در تاریخ:
یکشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 هند همواره به عنوان یک کشور حامی برای افغانستان در منطقه ظاهر شده است. این کشور نتنها در مسایل اجتماعی، بلکه در مسایل سیاسی و اقتصادی نیز از هیچ حمایتی برای افغانستان و مردم این کشور دریغ نکرده است.

اما در این میان سوء تعبیر هایی از جانب کشور های همسایه افغانستان، از دوستی میان این دو کشور صورت گرفته است، با اینکه بار ها کوشش بر این شده تا جلو روابط بین این دو کشور به شیوه های مختلف گرفته شود، اما هند بار ها با انجام فعالیت های گوناگون کوشیده است تا نگذارد خدشه ای بر روابط بین این دو کشور وارد شود.
اما در این میان پاکستان به عنوان کشور همسایه ای مشترک بین هند و افغانستان بر این روابط بد بین تر از هر کشوری دیگر ظاهر شده است.
پاکستان وارد شدن هند به افغانستان را یکی از مشکلات و چالش های اساسی سد راه دوستی افغانستان و پاکستان می داند.
قبل از این پرویز مشرف در گفتگوی خود با بی بی سی گفته بود که هند وارد افغانستان نه تنها به انگیزه کمک به افغانستان بلکه با انگیزه ایجاد مزاحمت و درد سر برای پاکستان شده است به گفته او این نگرانی نتنها در قالب حروف نه بلکه بار ها در عمل نیز دیده شده از جمله بسته شدن چندین باره بندر پاکستان به روی افغانستان اثبات کننده این ادعا است.
این در حالی است که کمک های هند در هر زمینه ای در افغانستان قابل توجه است هند از سالهای متمادی نه تنها در بخش آموزش که سالانه پذیرای یک طیف گسترده ای محصلین افغان از طریق بورسیه های رایگان است، بلکه در بخش های عمرانی از جمله اعمار تعمیر جدید پارلمان، ساخت منار بیرق که به عنوان نماد دوستی بین افغانستان و هند شناخته می شود و چندین پروژه دیگر که بیانگر توجه هند به افغانستان می باشد و همچنان اعمار بند سلما در ولایت هرات قابل ذکر است.

که این خود می تواند پاکستان را بیشتر از پیش برای ایجاد نا امنی در افغانستان تحریک کند
اگر چه پروژه ساخت بند سلما در زمان حکومت سردار محمد داود خان روی دست گرفته شده بود و در آن زمان حکومت هند هزینه اعمار آنرا به عهده نگرفته بود و قرار بود همه هزینه ساخت آن توسط دولت افغانستان پرداخته شود و هند تنها در بخش های تخنیکی آن به افغانستان کمک می کرد که با توجه به نا امنی هایی که در داخل افغانستان ایجاد شد کار اعمار آن به تعویق افتاد اما زمانیکه در سال ۲۰۰۵ این پروژه از سر گرفته شد هند حاضر شد تا تمام هزینه این بند را متقبل شود البته این کمک هند برای افغانستان بلاعوض بود.
اما بهانه جویی های پاکستان اگر چه در زمان کمک های دیگریکه از طرف هند صورت میگرفت وجود داشت بعد از افتتاح سد سلما شکل عملی را به خود گرفت، چنانچه درگیری که دو هفته پیش میان مرز بانان افغانستان و پاکستان در مرز تورخم که در آن پاکستان پس از مواجه شدن با مخالفت بر سر ایجاد تاسیسات در مرز این دو کشور از طرف نیرو های امنیتی صورت گرفت را می توان یکی از پیامدهای کمک های هند برای افغانستان دانست.
این در حالی است که همه این اتفاقات تا هنوز نتوانسته اراده هند برای کمک های بیشتر به افغانستان را تضعیف کند چنانچه در حاشیه نشست شانگهای در ازبکستان “نندرا مودی” در دیدارش با ریس جمهور غنی وعده داد که قرار است در افغانستان یک شفاخانه در شاهراه کابل – جلال آباد و یک دانشگاه نظامی در کابل بسازد.
که این خود می تواند پاکستان را بیشتر از پیش برای ایجاد نا امنی در افغانستان تحریک کند.
اما انگیزه اصلی این کمک ها همانگونه که پیداست تحکیم دوستی و روابط بین افغانستان و هند است، این در حالی است که پاکستان به عنوان یک کشور در همسایگی افغانستان همواره پایگاهی برای رشد هراس افگنی و انتقال آن از راه های گوناگون به افغانستان بوده است .
مشکل افغانستان با پاکستان تنها در اینجا خلاصه نمی شود، بلکه بحث بین پاکستان و افغاستان از سالهای دور روی خط تحمیلی دیورند که هنوز از سوی افغانستان به رسمیت شناخته نشده در جریان است.
اما پاکستان برای رفع این مشکل نه تنها اقدامی انجام نداده بلکه با سرگرم کردن افغان ها به طریقه های گوناگون همواره این مشکل را دامن زده است.
پس در نتیجه، انچه از همه این گفته ها بر میاید این است که نگرانی هایی که کشور های همسایه افغانستان دارد در صورت ادامه نتنها به زیان خودشان بلکه به زیان افغانستان نیز خواهد بود زیرا این نگرانی ها موجب اقداماتی خواهد شد که نتنها روابط بین افغانستان و کشور های مذکور را تیره خواهد کرد بلکه فضای بی اعتمادی بیشتر را نیز محیا خواهد نمود.
این در حالی است که همه این کشور ها نتنها به عنوان کشور های همسایه دارای فرهنگ های نسبتا مشابه به هم، بلکه به عنوان حامیان و پشتیبانان همدیگر می توانند در راستای تقویت هم مشترکا گام بردارند اما این بدبینی ها می تواند فضای کور بین آنها را گسترده تر کند و از سویی سوژه و یک الگوی بد منطقه ای برای جهان معرفی شوند.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks