خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

کرزی: سخنان دونالد ترامپ توهین بزرگ به مردم افغانستان است و آن را محکوم می‌کنیم

در تاریخ:
سه شنبه ۱ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین کشور اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در باره جنگ افغانستان را ” توهین بزرگ به مردم افغانستان” دانسته و آن را محکوم کرده است.

دفتر مطبوعاتی رئیس جمهور پیشین کشور با نشر اعلامیه‌ای گفته است که: ” این اظهارات آقای ترامپ بازتاب مکنونات درونی رهبری امریکا در قبال مردم و کشور ما بوده و نشان می‌دهد که اینان به زنده گی و کرامت انسانی هیچ احترامی قایل نیستند.”

این در حالیست که رئیس جمهور امریکا دیروز در دیدار با عمران خان، نخست وزیر پاکستان در کاخ سفید در پاسخ به پرسش یک خبرنگار در مورد پایان جنگ افغانستان گفته بود که کشورش از راه نظامی می‌تواند در جنگ افغانستان در یک هفته پیروز شود، اما با این اقدام دست‌کم ده میلیون نفر کشته و افغانستان از نقشه جهان حذف خواهد داشت.

ترامپ در ادامه گفت: ” اگر بخواهم این جنگ را برنده شوم، افغانستان از نقشۀ جهان پاک خواهد شد و محو می‌گردد. آن هم در ده روز. من نمی‌خواهم این کار را کنم و نمی‌خواهم به این راه بروم.”

این سخنان ترامپ با واکنش‌های تند دولت افغانستان و رهبران سیاسی کشور مواجه شده است.

با این حال در اعلامیه دفتر مطبوعاتی حامد کرزی آمده است که: ” حامد کرزی اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در دیدارش با صدراعظم پاکستان را توهین بزرگ به مردم افغانستان دانسته آن را به شدیدترین الفاظ تقبیح کرد.”

در اعلامیه از قول آقای کرزی آمده :” دو سال قبل حکومت امریکا با استعمال بزرگترین بمب غیر اتومی اش در خاک افغانستان، عدم حسن نیت اش را در قبال مردم افغانستان، حاکمیت ملی ما و ارزش های بشر دوستانه به نمایش گذاشت.”

از سویی هم، آقای کرزی گفته که مردم افغانستان از معاملات پنهانی ایالات متحده با پاکستان از زمان زیادی بدین‌سو و بخصوص پس از شروع پروسه صلح نگرانی داشتند.

به گفته کرزی، ابراز نظرهای اخیر آقای ترامپ در حضور صدراعظم پاکستان نشان میدهد که نگرانی مردم افغانستان در این راستا کاملاً بجا و بر حق بوده است.

آقای کرزی پیش از این بارها گفته است که امریکا در مذاکرات صلح باید صادق باشد و افغانستان در صورتی از این روند حمایت می کند که توافق صلح با طالبان ثبات را به همراه داشته باشد نه یک جنگ تازه.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

استقبال کرزی از موضع اخیر روسیه و ایران در قبال افغانستان

حمل ۴, ۱۳۹۹

ترامپ: “اگر کاهش خشونت موثر تمام شود، موافقت نامه صلح را امضا می کنم”

حوت ۵, ۱۳۹۸

دونالد ترامپ توافق‌نامه صلح با طالبان را به‌گونه مشروط تصویب کرده است

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

ترامپ: ما تلاش می کنیم طولانی ترین جنگ خود را به پایان برسانیم

دلو ۱۶, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks