خبرگزاری بخدی

منو
صلح

کرزی: اگر در پروسه صلح دسیسه‌های وجود داشته باشد، مانع این پروسه می‌شویم

در تاریخ:
پنج شنبه ۱۰ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی -کابل
اشتراک گذاری:

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور از ایالات متحده امریکا خواستار شفافیت در پروسه صلح و شریک سازی جزئیات مذاکرات امریکا و طالبان با دولت و مردم افغانستان شده تاکید کرد در صورتی که در پروسه صلح دسیسه‌هایی نهفته باشد، مانع این روند خواهد شد.

آقای کرزی که در یک نشست خبری امروز (۵ شنبه ۱۰ اسد) در کابل صحبت می کرد گفت: ” اگر هدف اصلی مذاکرات آمدن صلح به افغانستان باشد از آن استقبال می کنیم اما اگر در این پروسه دسیسه ای وجود داشته باشد با آن مخالفیم.”

رئیس جمهور پیشین کشور گفت که “هدف امریکا از این گفتگوها گذار به یک مرحله تازه جنگی در افغانستان است، به این معنی که با طالبان صلح شود و جنگ تازه با گروه داعش آغاز شود.”

به گفته کرزی، امریکا می خواهد به گونه جداگانه با طالبان و دولت افغانستان توافق نامه صلح امضا کند که این کار امکان موجودیت دسیسه را قوت می بخشد.

آقای کرزی از امریکا خواست فرصت دهد نمایندگان دولت افغانستان با طالبان و در مجموع طرف های درگیر داخلی باهم به توافق برسند و در نهایت یک توافق‌نامه میان جوانب به امضا برسد. این در حالی است که به گفته کرزی قرار است در روزهای نزدیک توافق‌نامه های ( توافقنامه میان امریکا و طالبان، توافقنامه میان امریکا و افغانستان) به طور جداگانه به امضا برسد.

از سویی هم رئیس جمهور پیشین کشور می‌گوید در هشت ماه گذشته پی برده است که پروسه صلح پر از فساد و تفرقه افگنی بوده است.

آقای کرزی به نقش کشورهای همسایه در آینده ای پس از صلح گفت که کشورهای منطقه (روسیه و چین) در گفتگوهای صلح باید ” شانه به شانه” با امریکا حضور داشته باشند.

به باور کرزی تفاهم نامه صلح باید با ضمانت کشورهای امریکا، روسیه و چین به امضا برسد و کشورهای همسایه (هند و ایران) می توانند به اعتبار بخشیدن این تفاهم نامه کمک کنند.

آقای کرزی با اشاره به دیدار دونالد ترامپ و عمران خان گفت که اختیار صلح باید به مردم افغانستان داده شود، نه این که امریکا و پاکستان برای صلح افغانستان تصمیم بگیرند.

همچنان آقای کرزی تاکید کرد با امضای تفاهم‌نامه صلح امریکا باید تضمین کند که گروه های تروریستی از بین برده می شوند، نه اینکه با طالبان صلح شود و داعش روی کار آید.

رییس جمهور پیشین کشور افزود که نمی داند هدف امریکا از گفتگوهای صلح چی است، اما مردم افغانستان باید از فرصت پیش آمده برای صلح باید استفاده کنند.

او می گوید که با فکر دقیق و روشن باید قدم به صلح بگذاریم و بین صلح در افغانستان و معامله با پاکستان تفکیک صورت گیرد.

وزارت دولت در امور صلح

واکنش به گزارش یوناما

کرزی با اشاره به گزارش معاونیت سازمان ملل (یوناما) در باره تلفات غیرنظامیان گفت “تلفات غیرنظامیان در افغانستان هدفمند است و ترامپ چند پیش اعلام کرد که قصد داشته ۱۰ میلیون نفر از مردم افغانستان را از بین ببرد.”

او از دولت مردان و رسانه ها خواست که با تبلیغ جنگ به بیشتر شدن تلفات غیر نظامیان کمک نکنند و باعث تفرقه اندازی در بین مردم نشوند.

همچنان کرزی به طالبان توصیه کرد که اگر خواهان صلح در افغانستان هستید دیگر جنگ نکنند. او گفت “با فیر هر مرمی از صلح دورتر می شویم.”

به گفته آقای کرزی از زمان امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و امریکا به این طرف تلفات غیرنظامیان کشور بیشتر شده است.

نزدیک به ۴ هزار کشته و زخمی در شش ماه گذشته؛ ۲۷ درصد کاهش تلفات نسبت به زمان مشابه سال گذشته

۵ درصد افزایش در تلفات غیرنظامیان افغانستان؛ ۲۰۱۸ مرگ‌بارترین سال در ۱۸ سال گذشته

مخالفت با انتخابات

آقای کرزی در جواب سوالی که از او پرسیده شد که به صلح ارجعیت داده شود یا انتخابات گفت که  با برگزاری انتخابات مخالف است زیرا اختیار انتخابات در دست مردم افغانستان نیست.

او افزود که  انتخابات های گذشته ریاست جمهوری  و مجلس نمایندگان نشان داد که انتخاب به دست مردم نیست و نهاد های برگزار کننده انتخابات در فساد غرق هستند.

به باور کرزی انتخابات باید زمانی برگزار شود که افغانستان صاحب صلح و آرامش شده باشد و مردم اختیار انتخاب کردن را داشته باشند.

او افزود این اختیار زمانی به دست می آید که تمامی مردم کشور در یک صف واحد ایستاده شوند و با هم متحد باشند.

همچنان کرزی در جواب سوال که آیا با او در مورد هیات ۱۵ نفری مذاکره کننده مشوره شده یا نه، گفت که سلام رحیمی لیست ۴۵ نفری را به او داده تا از میان آنها ۱۵ نفر را انتخاب کند.

او افزود که در مشوره با بزرگان ۱۵ نفر را انتخاب کرده است و به رییس جمهور غنی پیشنهاد داده است اما تا هنوز لیست نهایی را ندیده است و ابراز امیداوری کرد که تیم مذاکره کننده از انتخاب مردم باشند نه انتخاب امریکا.

در اخیر آقای کرزی از مردم افغانستان خواست که آگاه باشند و هوشیار و خود را صاحب اصل افغانستان بسازند.

این در حالی است که دیروز وزارت دولت در امور صلح افغانستان اعلام کرد هیات ۱۵ نفری برای مذاکره با طالبان تعیین شده و قرار است تا یک هفته دیگر در شهر دوحه قطر باهم مذاکره را آغاز کنند.

همزمان زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان دیروز راهی قطر شد و قبل از آن یک توقف در اسلام آباد پایتخت پاکستان نیز داشته است. آقای خلیل زاد گفته که توافق‌نامه صلح نهایی شده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

استقبال کرزی از موضع اخیر روسیه و ایران در قبال افغانستان

حمل ۴, ۱۳۹۹

موافقت‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در قطر امضا شد

حوت ۱۰, ۱۳۹۸

رئیس جمهورغنی جهت اشتراک در ۵۶ مین کنفرانس امنیتی مونیخ عازم آلمان شد

دلو ۲۴, ۱۳۹۸

دونالد ترامپ توافق‌نامه صلح با طالبان را به‌گونه مشروط تصویب کرده است

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks