خبرگزاری بخدی

منو
فرهنگی و هنری

کار خبرنگاری؛ فعالیتی دشوار و پر خطر برای دختران دایکندی

در تاریخ:
چهارشنبه ۲۶ عقرب ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 همزمان با افزایش میزان علاقه مندی دختران دایکندی به کار خبرنگاری در این ولایت، این عرصه برای فعالیت آنان در رسانه های دایکندی تنگ تر شده است.

بانو سیرت گفت: هنگامی که می‌ خواهیم برای تهیه گزارشی از مردم مصاحبه بگیریم، آنان ما را به سخره گرفته و طعنه می‌ زنند که یک دختر ضبط صوت گرفته و می ‌خواهد با مردان گفتگو کند.
گفته می شود دختران خبرنگار در این ولایت از بروز مشکلات و تهدیدات تازه ی سخن می زنند که رسانه‌ گرایی را به یکی از دشوار‌ ترین کارها برای آنان مبدل کرده است.
معصومه سیرت یکی از این دختران خبرنگار به خبرگزاری بخدی گفت که برای تداوم فعالیتش، سختی‌ های بسیاری در این ولایت را متحمل می شود.
بانو سیرت گفت: هنگامی که می‌ خواهیم برای تهیه گزارشی از مردم مصاحبه بگیریم، آنان ما را به سخره گرفته و طعنه می‌ زنند که یک دختر ضبط صوت گرفته و می ‌خواهد با مردان گفتگو کند.
نبود نهاد زنان برای زنان در دایکندی، تداوم باور های سنتی حاکم بر جامعه از جمله عوامل است که راه دختران این ولایت برای سهم گیری آزادانه در فعالیت های رسانه ی و اجتماعی را دشوار کرده است.
هر چند دایکندی از جمله ولایت های امن افغانستان به شمار می رود که در سالیان گذشته حضور پررنگ زنان در اجتماع را شاهد بوده است اینکه اما عقب گردی در این زمینه آغاز شده است.
تهدید دختران خبرنگار
گفته می شود که دختران خبرنگار در دایکندی در بعضی موارد با تهدیدات خطر سازی نیز برخورده‌ اند که حتی مجبور به ترک این ولایت شده است.
دو سال پیش یک دختر خبرنگار در دایکندی به دلیل نشر گزارش ‌های انتقادی و گردانندگی برنامه‌ های سیاسی مورد تهدید قرار گرفت که مجبور به ترک این ولایت شد.
بعد از سپری شدن دو سال و فعالیت نسبی دختر خانم ها در بخش های مختلف این ولایت دیده می شود که این تهدیدات تا کنون نیز ادامه یافته و برخی دیگر از این خبرنگاران را نیز تهدید می کنند.
رحیمه خاوری خبرنگاری که در چندین مورد از سوی افراد ناشناس تهدید شده می‌ گوید که با پذیرش تمامی خطرات به تعهد خود در برابر مردم پابند خواهد ماند.

پیش از این اما در نماز عید رمضان شماری از زنان درکنار مردان در دایکندی در صف جماعت ایستاد شده و نماز عید را عدا کردند.
خاوری افزود: هنگام که من وضعیت بد مردم خود را می‌ دیدم و از آن رنج می ‌بردم، به همین سبب شغل خبرنگاری را انتخاب کردم تا بتوانم به انعکاس مشکلات و صدای آنان به ویژه زنان بپردازم.
پیش از این اما در نماز عید فطر شماری از زنان درکنار مردان در دایکندی در صف جماعت ایستاد شده و نماز عید را ادا کردند.
اخیرا تصاویر از ولایت دایکندی به نشر رسیده بود که شماری از زنان در اعتراض به خرابی جاده های درون شهری دایکندی برخی از جاده های شهر را کاهگل کرده اند.
خبرنگار دختران دایکندی هر چند این حضور زنان در اجتماع را یک دستاورد می دانند اما با آن هم از فعالیت کار خبرنگاری در این ولایت شکایت می کنند.
رویایی دست نیافتنی
گفته می شود که دختران زیادی در دایکندی تمایل به کار رسانه‌ ی دارند اما به دلیل مشکلات احتمالی‌ که ممکن است با آن مواجه شوند، خبرنگار شدن را رویایی دست نیافتنی برای خود می‌ بینند.
فعالیت تعداد اندکی رسانه در دایکندی، تحقق این آرزوی دختران ولایت دایکندی را سخت تر کرده است. از همین رو آنانی که در رسانه ‌های محلی استخدام شده ‌اند با توان تمام سعی در حفظ کار خود دارند.
حمیده حسینی از دیگر دختران خبرنگار در دایکندی، فعالیت در این رسانه‌ ها را فرصت مناسبی برای رشد بیشتر و راه‌ یابی به رسانه‌های بزرگتر می‌ داند.
خانم حسینی به خبرگزرای بخدی می گوید من می‌ خواستم شخص مطرح و مفیدی در جامعه خود باشم، به همین علت به خبرنگاری رو آوردم و این شغل را خیلی دوست دارم.
او همزمان از نوع برخورد شهروندان دایکندی شکایت کرده می گوید که مردم در این ولایت دیدگاه شان نسبت به دختران خبرنگار اندک است و تحمل پیشرفت های دختران در عرصه کار خبرنگاری را ندارند.

کاهش فعالیت دختران خبرنگار در دایکندی
کاهش فعالیت دختران خبرنگار در دایکندی
خبرنگار خبرگزاری بخدی که این گزارش را از بامیان تهیه کرده است می گوید که در سراسر دایکندی کمتر از ده رسانه‌ چاپی و صوتی فعالیت دارند که از میان آنان تنها سه رادیو به استخدام کارمندانی از میان دختران اقدام کرده اند.
به گفته کنشکا ضحاک خبرنگار خبرگزاری بخدی، در حال حاضر چهار دختر به عنوان گزارشگر و تهیه ‌کننده برنامه‌ های مختلف در این رادیو‌ ها کار می‌ کنند.
آقای ضحاک می گوید که حضور اندک دختران در رسانه های دایکندی نشان می دهد که شمار دختران خبرنگار در دایکندی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
محمد رجا از فعالان رسانه ی اما در این مورد گفت که مردم نسبت به کار دختران در رسانه‌ ها دیدگاه خوبی ندارند.
آقای رجا می گوید که آنان بر‌اساس باورهای سنتی و برداشتی که از آن دارند به دختران خبرنگار می‌ نگرند و این به یقین برای آنان مشکل زا و چالش ‌برانگیز شده است.
مشکلات فراروی فعالیت ‌های رسانه‌ ی در دایکندی تنها دختران خبرنگار در این ولایت را متاثر نکرده است. رسانه‌ های این ولایت در کل با خطرات و تهدیدات جدی‌ ی دست به گریبان‌ هستند که می ‌تواند بر نحوه فعالیت‌ آنان به شدت تاثیر منفی بگذارد.
چندی پیش یک رادیوی محلی در دایکندی هدف حمله افراد مسلح ناشناس قرار گرفت که در نتیجه آن مدیر مسئول این رادیو زخمی شد.
اداره محلی این ولایت با وجودیکه تعهد سپرده بود تا عاملان این رویداد را مورد پیگیرد قرار دهد اما تا هنوز هیچ اقدامی در این خصوص نکرده است.

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

زنان و مردان دایکندی به رسم اعتراض به خرابی جاده ها؛ سرک اصلی شهر را کاهگل کردند

عقرب ۱۲, ۱۳۹۵

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks