خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

کارزار ترویج پول افغانی در ننگرهار، ۵۰ میلیارد کلدار از چرخه داد و ستد خارج شد

در تاریخ:
سه شنبه ۱ دلو ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

در ادامه‌ی کارزارها برای ترویج پول افغانی به‌جای کلدار پاکستانی، اکنون مسئولان محلی در ولایت ننگرهار می‌گویند که در حدود ۵۰ میلیارد کلدار از چرخه‌ی دادوستد در این ولایت خارج شده است.

شاه‌محمود میاخیل، والی ننگرهار امروز (سه‌شنبه، ۱ دلو) با نشر گزارش یک ماهه از کارزار ترویج پول افغانی در این ولایت گفته است که این تلاش‌ها افزون بر خارج‌کردن این تعداد مبلغ پاکستانی از چرخه‌ی دادوستد، حدود ۳۰ میلیون دالر را نیز وارد بازارهای این ولایت کرده است.

آقای میاخیل افزوده که این تلاش‌ها، سبب شده تا ده‌ها میلیارد دالر در عاید بانک مرکزی افزوده شود؛ گرچند او گفته است که روند ترویج پول افغانی در ولایت ننگرهار که «تنها در شهر جلال‌آباد، مرکز آن ۱۹ هزار دکان و ۲۰ هزار ریکشا فعالیت دارد، کار ساده‌ای نبوده است».

در همین حال والی ننگرهار تأکید کرده است که تلاش‌ها برای ترویج پول افغانی در ننگرهار ادامه می‌یابد.

از سویی هم، آقای میاخیل گفته است که برای خروج پول کلدار از چرخه‌ی دادوستد در این ولایت، ۳۲ کمیسیون به‌هدف نظارت از روند ترویج پول افغانی در ولسوالی‌های ۲۲ گانه‌ی ننگرهار و نواحی‌های شهرداری جلال‌آباد تشکیل شده است.

کارزار ترویج پول افغانی به‌جای کلدار پاکستانی در ماه قوس سال جاری در شماری از ولایت‌های شرقی، جنوبی و جنوب‌شرقی کشور راه‌اندازی شد. به دنبال آن، مسئولان محلی در ولایت ننگرهار با وضع قیودات در استفاده از کلدار در بازارهای این ولایت، اعلام کردند که ورود کلدار از طریق بندر تورخم نیز ممنوع شده است.

در ادامه‌ی این کارزارها، سه روز پیش (یک‌شنبه، ۲۹ جدی) مسئولان محلی در ولایت‌های فراه و نیمروز از آغاز کارزار ترویج پول افغانی به‌جای تومان ایرانی در این ولایات خبر دادند. پیشتر محمدشعیب ثابت، والی فراه گفته بود که در ولایت‌های فراه و نیمروز حدود ۹۰ درصد دادوستد با تومان ایرانی صورت می‌گیرد و نیاز است تا با آن مقابله جدی شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

۲۸۰ کیلوگرام مواد مخدر در ننگرهار کشف و ضبط شد

میزان ۲۴, ۱۳۹۸

امنیت ملی ۱۷ تن را در ننگرهار بازداشت کرد

میزان ۲۳, ۱۳۹۸

وقوع انفجار در شهر جلال آباد ۳۷ کشته و زخمی برجا گذاشت

میزان ۱۵, ۱۳۹۸

یک قوماندان جنگجویان گروه داعش در ننگرهار بازداشت شد

میزان ۱۵, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks