خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

وزارت زراعت در سال جاری بیش از ۳ هزار پروژه انکشافی را تطبیق کرده است

در تاریخ:
چهارشنبه ۷ حوت ۱۳۹۸
گزارش توسط:
علی حسن یار -کابل
اشتراک گذاری:

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشور اعلام کرد که در جریان سال مالی ۱۳۹۸ خورشیدی، سه‌هزار و ۲۱۰ پروژه‌ی انکشافی را تطبیق و تکمیل کرده است.

حشمت‌الله غفوری، سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری که امروز (چهارشنبه، ۷ حوت) در برنامه‌ی «حساب‌دهی دولت به ملت» صحبت می‌کرد، همچنان گفت که این پروژه‌ها در بخش‌های مختلف زراعت، آبیاری و مالداری، رشد و احیای منابع طبیعی، مصئونیت غذایی و توان‌مندسازی زنان تطبیق شده است.

آقای غفوری همچنان گفت که وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در سال مالی گذشته در مجموع ۹۱ فعالیت عمده را برنامه‌ریزی کرده بود که از این میان ۵۹ فعالیت آن تکمیل شده است.

به گفته‌ی او، ۱۸ فعالیت دیگر در حال اجرا است، پنج فعالیت آغاز نشده و تطبیق نُه فعالیت دیگر که آغاز شده بود، به دلیل مشکلات متوقف شده است.

سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری علاوه کرد که در یک سال گذشته ۸۹ درصد کار بازسازی ۳۴۴ شبکه آبیاری را تکمیل و ۸۴ ماشین هموارکاری زمین توزیع کرده است.

همچنان در این مدت ۱۷۰ عراده تراکتور برای ریاست‌های زراعت ولایات خریداری و ۱۶ هزار و ۸۷ تُن گندم اصلاح‌شده به کشاورزان توزیع شده است.

آقای غفوری افزود که وزارت زراعت در یک سال گذشته ۷۲۶ سبزخانه تجارتی احداث، یک‌هزار و ۸۰۰ بسته انکشافی باغ‌داری توزیع و ۷۸۹ تجربه تحقیقاتی را تطبیق کرده است.

در یک سال گذشته همچنان ۷۰ فارم مرغ‌داری بزرگ تجارتی برای سرمایه‌گذاران و ۸۰ فارم تولید ماهی گرم‌آبی و دو فارم تکثیر ماهی ایجاد شده است.

او تأکید کرد که وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در یک سال گذشته در بخش توانمندسازی زنان نیز ۳۸۰ صندوق زنبور عسل، ۷۰۰ رأس بُز شیری و ۴۰ رأس گوساله، ۳۰۰ بسته وسایل زراعتی و مالداری و ۵۰۰ دستگاه خشک‌کننده سبزیجات را برای زنان توزیع کرده است.

در این مدت ۱۹ هزار و ۴۷۴ باغچه‌ی خانگی، یک‌هزار و ۸۸۵ سبزخانه‌ی کوچک، ۲۹ هزار و ۵۷۰ فارم کوچک مرغ‌داری و شش مرکز جمع‌آوری شیر برای زنان ایجاد شده است.

در جریان سال مالی ۱۳۹۸ خورشیدی همچنان تولید زعفران در کشور ۲۲ درصد  افزایش یافته و شش مرکز پروسس زعفران ایجاد شده است.

سرپرست وزارت زراعت در ادامه گفت که این وزارت از طریق صندوق وجهی زراعت، در سال گذشته‌ی مالی حدود ۱.۱ میلیارد افغانی را به بیش از چهارهزار کشاورز قرضه داده است. به گفته‌ی او، قرار است در جریان سال جاری میلادی ۱.۵ میلیارد افغانی برای کشاورزان قرضه داده شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

تطبیق برنامه‌ی مدیریت تولیدات زراعتی در دوره‌ی شیوع کرونا آغاز شد

ثور ۱۴, ۱۳۹۹

۳ سردخانه معیاری در ولایت های فاریاب، لوگر و پکتیا ساخته می شود

ثور ۱, ۱۳۹۹

تولید زعفران کشور ۲۲ درصد افزایش یافته است

جدی ۴, ۱۳۹۸

کنفرانس ملی رشد زراعت به هدف تهیه استراتژی ۵ ساله و ۱۰ ساله در کابل آغاز شد

قوس ۳, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks