خبرگزاری بخدی

منو
بازسازی

وزارت احیا و انکشاف دهات قرارداد ۳۶ ‍پروژه انکشافی را امضا کرد

در تاریخ:
یکشنبه ۳۰ عقرب ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 وزارت احیا و انکشاف دهات امروز (یکشنبه) قرار داد ۳۶ ‍پروژه انکشافی به ارزش ۲۰۲ میلیون افغانی را با نماینده های شورای های انکشافی قریه ها و شرکت های خصوصی به امضا رساند.


نصیر احمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات در نشست خبری که در این وزارت برگزار شده بود، گفت که این پروژه ها شامل دیوارهای استنادی، کانال ها، سربندها، پلچک و سرک می باشد که از طریق دفتر انسجام برنامه های ساحوی این وزارت عملی می شود.
به گفته آقای درانی، این پروژه ها در ولایات، نورستان، پکتیا، سمنگان، پنجشیر، تخار، بغلان، کاپیسا، کنر، لغمان، کابل، بلخ، قندوز، لوگر، ننگرهار، غور، سرپل و میدان وردک عملی می شود.
آقای درانی افزود که این پروژه ها شامل برنامه انسجام ساحوی است، به گفته او تا به حال بیش از ۳ میلیارد افغانی در ۶۳۷ ‍پروژه از طریق این برنامه به مصرف رسیده است.
همچنان گفته شده که تمویل کننده این پروژه ها بانک آسیایی است و از مجموع مصارف این پروژه ها ۱۰ درصد آن از طرف شورای های انکشافی قریه ها ‍پرداخت می شود.
به گفته درانی، در مدت زمان اجرا شدن این پروژه ها ۱۲۶ روز کاری ایجاد می شود و ۱۸۷ هزار نفر از مزایای آن به گونه مستقیم و غیر مستقیم بهره مند خواهند شد.
آقای درانی در نشست خبری امروز اعلام کرد که وزارت احیا و انکشاف دهات از شروع سال روان تا ماه عقرب، این وزارت ۱۱۳۲۲ ‍پروژه را به ارزش ۳۲۱ میلیون دالر در ۳۴ ولایت کشور به بهره برداری سپرده است.

پروژه انکشافی
مصرف بودجه انکشافی
آقای درانی اعلام کرد که بودجه انکشافی این وزارت در سال جاری ۲۴۵ میلیون دالر بود و تا به تاریخ ۱۶ عقرب ۱۶ میلیون دالر دیگر به آن اضافه شد.
این وزارت تا به حال توانسته که ۸۳ درصد از بودجه انکشافی خود را به مصرف برساند و ۷۷ درصد آن شامل سیستم وزارت مالیه شده است.
وزیر احیا و انکشاف دهات می گوید که اگر ۱۶ میلیون دالر اضافی به بودجه انکشافی این وزارت افزوده نمی شد، این وزارت توانسته بود ۸۸ درصد از بودجه خود را به مصرف برساند.
به گفته آقای درانی ‍پیش بینی شده که تا ‍پایان ماه قوس ۸۵ درصد از بودجه انکشافی این وزارت به مصرف خواهد رسید.
او گفت که این وزارت سال گذشته نیز در ۷۷ درصد از بودجه انکشافی خود را به مصرف رسانده بود، اما امسال مصرف بودجه این وزارت بی سابقه بوده است.
وزارت احیا و انکشاف دهات یکی از وزارت های ‍پیشگام در عرصه مصرف بودجه انکشافی به حساب می آید و به گفته آقای درانی با اینکه وزارت فواید عامه بودجه انکشافی بیشتری نسبت به این وزارت دریافت کرده است، اما این وزارت نتوانسته بودجه انکشافی خود را به گونه درست به مصرف برساند.
بودجه انکشافی وزارت خانه ها یکی از موضوعات داغ این روز ها کشور به حساب می آید و در هفته گذشته ۷ وزیر کابینه به خاطر عدم مصرف بودجه انکشافی از سوی مجلس نمایندگان سلب صلاحیت شدند.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

“۷۰۵ کیلومتر سرک و ۱۶۹۱ متر پل به ارزش ۷۰ میلیون دالر ساخته می شود “

دلو ۱۶, ۱۳۹۵

امضای ۱۳ پروژه در وزارت احیا و انکشاف دهات به ارزش میلیون ها افغانی

دلو ۳, ۱۳۹۵

قرار داد ۱۲ پروژه به ارزش میلیون ها افغانی در وزارت احیا و انکشاف دهات

جدی ۲۱, ۱۳۹۵

امضای سند تسلیمی کمک ‌های بشری چین به وزارت انکشاف دهات

جدی ۱, ۱۳۹۵

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks