خبرگزاری بخدی

منو
فرهنگی و هنری

نگرانی معارف: قدرت گرفتن طالبان باعث از بین رفتن دستاورد معارف می شود

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 مسوولان وزارت معارف کشور می گویند که اگر طالبان در افغانستان قدرت بیشتر بگیرند، دستاورد معارف از بین می رود، این وزارت همزمان اعلام کرده که در حال حاضر ۱۰۰۰ مکتب به دلیل ناامنی در کشور مسدود شده است.


آنان همچنان می گویند که سال های گذشته مکاتب بسته در افغانستان به مراتب کمتر از امسال بوده است، بر اساس آماری که مجیب مهرداد سخنگوی وزارت معارف کشور در اختیار دویچوله گذاشته امسال مکاتب بسته دو برابر از سال های گذشته می باشد.
آقای مهرداد گفته است که به این ترتیب، دسترسی کودکان به تعلیم و تربیت در افغانستان کمتر از سال های گذشته شده است.
مهرداد گفته است که آنان از وضعیت تعلیم و تربیت در افغانستان نگران اند که اگر طالبان موفق به کنترول نواحی بیشتر شوند، وضعیت تعلیمی در سال آینده بدتر از این خواهد شد.
این مسوول وزارت معارف کشور در حالی از افزایش مسدود شدن مکاتب در افغانستان ابراز نگرانی می کند که پیش از این یک عضو شورای ولایتی هلمند گفته بود که طالبان به تازگی به دانش اموزان اجازه رفتن به مکتب را داده اند.
میرزا حسین علیزاده عضو شورای ولایتی هلمند قبلا به خبرگزاری بخدی گفته بود که طالبان اعلام کرده اند که دانش اموزان و آموزگاران می توانند بعد از این آزادنه در مناطق تحت کنترل آنان به مکتب بروند، این گفته های آقای علیزاده را هر چند عمر ژاواک سخنگوی والی هلمند رد کرد اما کارشناسان این کار را سیاست طالبان در فصل زمستان که همانا صلح با دولت است می خوانند.
مجیب مهرداد اما گفته است که شاگردان وزارت معارف نخستین کسانی هستند که قربانی این وضعیت در افغانستان می شوند.
سخنگوی وزارت معارف کشور گفته است: اگر طالبان قدرت بیشتر بگیرند، دست‌ آوردهای ما به سادگی ازبین خواهند رفت.
به اساس آمار و ارقام از قبل نشر شده حدود ۳،۵ میلیون کودک در افغانستان از رفتن به مکتب محروم هستند که ۷۵ درصد آنان را دختران تشکیل می ‌دهند.
گفته می شود که تنها ناامنی مانع رفتن دختران به مکتب نیست بلکه کمبود آموزگاران زن، ازدواج های زیر سن و محدودیت‌ های اجتماعی نیز در آن نقش دارد.
به گزارش صندوق حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف)، نهادهای کمک‌ دهنده حدود یک میلیارد دالر را به مکاتب افغانستان اختصاص داده اند که دسترسی ۸،۴ میلیون کودک به مکتب را ممکن ساخته است.
پیش از این اما دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار از فساد گسترده در وزارت معارف در زمان فاروق وردک ابراز نگرانی کرده و گفته بود که در مناطق نا امن افغانستان مکاتب فعال نیست و مسئولان قبلی آمار را مهندسی کرده، پول اختلاس کرده اند و در امتحانات ورود به دانشگاه‌ ها هم اعمال نفوذ شده است.
در همین حال برخی از کارشناسان در کشور می گویند که باوجود کمک های میلیارد ها دالر برای وزارت معارف افغانستان هنوز مکاتب بروی دانش آموزان مسدود است و بسیاری از دانش آموزان در فضای باز درس می خوانند.
گروه طالبان که در زمان حاکمیت خود از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ مکتب رفتن دختران را ممنوع کرده بود، می‌ گوید که مخالف آموزش دختران نیست. ملا هیبت الله آخوندزاده رهبر این گروه در اعلامیه‌ ی به جنگجویان خود دستور داده که مکتب‌ ها را تخریب نکنند.
سخنگوی وزارت معارف گفت که این وزارت فرستادن معاشات برای آموزگاران برخی محلات زیر کنترول طالبان را متوقف کرده تا این پول‌ ها به دست شورشیان نیفتد.

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

“به دلیل نفوس طالبان در تگاب و اله سای دختران به مکتب رفته نمی توانند”

جدی ۱۸, ۱۳۹۵

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks