خبرگزاری بخدی

منو
گزارش ویژه

نگرانی مردم غزنی از افزایش نا امنی و ضعف مقام های امنیتی در تامین امنیت

در تاریخ:
شنبه ۱ سنبله ۱۳۹۳
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

شماری از باشندگان ولایت غزنی در مرکز کشور از گسترش نا امنی و حضور گسترده طالبان خارجی در مرکز و ولسوالی های این ولایت به شدت اظهار نگرانی کرده اند.

این باشندگان در گفت و گو با خبرگزاری بخدی از وجود طالبان خارجی به گونه گسترده در مناطق شان شکایت کرده و می گویند که در این اواخر رویداد های تروریستی در غزنی افزایش یافته است.
اخیرا آغاز روند خروج نیروهای خارجی و طولانی شدن روند انتخابات ریاست جمهوری در کشور سبب شده تا طالبان از خلا امنیتی استفاده کرده و حضور شان را در شماری از ولایات کشور از جمله ولایت غزنی بیشتر کنند.
حمیده گلستانی، عضو شورای ولایتی ولایت غزنی در گفتگو با خبرگزاری بخدی تائید کرد که مردم غزنی از ناامنی های اخیر و حضور پر رنگ طالبان در محل زندگی شان نگران هستند.
خانم گلستانی گفت براساس گزارش هایی که از سوی مردم محل به دست او رسیده، در شماری از ولسوالی های این ولایت همه روزه جنگ میان نیروهای امنیتی و طالبان جریان دارد و گروه طالبان با سلاح های سنگین مراکز ولسوالی را هدف قرار می دهند.
به گفته گلستانی، طالبان و تروریستان سوار بر موتورسایکل آزادانه در طول روز در داخل شهر غزنی رفت و آمد می کنند و اهداف شان را مورد حمله قرار می دهند.
با آنکه استفاده از موترسایکل در شهر غزنی ممنوع اعلام شده اما در این اواخر تروریستان از موتر و بایسکل برای انجام حملات شات به شکل آزادانه استفاده می کنند.
خانم گلستانی می گوید، شماری از افراد مسلح وابسته به طالبان که در چند رویداد تروریستی در شهر غزنی دست داشتند، به شکل آزادانه در شهر گشت و گذار می کنند و تا کنون این افراد بازداشت نشده اند.
او افزود که مقام های محلی نیز از حضور این افراد در غزنی آگاه هستند و برای بازداشت آنان اقدامی نکرده اند.
همکاری مقام های امنیتی غزنی با طالبان
محمد علی احمدی، معاون والی غزنی می گوید که برخی از قوماندانان امنیه در ولسوالی های غزنی به دلیل روابط با برخی احزاب سیاسی و حلقات مشخص، با مخالفان مسلح در ارتباط هستند.

احمدی گفت که مقام امنیتی در این ولایت بیشتر مصروف کارهای سیاسی و شخصی شان هستند و در راستای تامین امنیت تلاشی نکرده اند
احمدی به خبرگزاری بخدی گفت: “برخی قوماندانان پوسته های امنیتی بخاطر حفظ جان شان با طالبان همکاری می کنند، ضعف در ارگان های امنیتی ما موجود است.”
او می گوید که پیشتر قوماندان های امنیه ولسوالی قره باغ در نبرد پولیس محلی با طالبان هیچ اقدامی نکردند.
آقای احمدی گفت که مقام امنیتی در این ولایت بیشتر مصروف کارهای سیاسی و شخصی شان هستند و در راستای تامین امنیت تلاشی نکرده اند.
خانم گلستانی، عضو شورای ولایتی غزنی نیز می گوید که شماری از باشندگان در این ولایت از وضعیت کنونی ناراض هستند و به همین دلیل با طالبان همکاری می کنند.
عدم هماهنگی ارگان های امنیتی در غزنی
معاون والی غزنی می گوید که با خروج نیروهای امریکایی و پولندی از ولایت غزنی، سه ارگان امنیتی (پولیس، اردوی ملی و امنیت ملی) از همآهنگی کامل برخوردار نیستند و در بسیاری از موارد این نیروها با یکدیگر همکاری نمی کنند.
محمد علی احمدی گفت که طولانی شدن روند انتخابات نیز یک سر درگرمی را میان ارگان های حکومتی بخصوص نهادهای امنیتی ایجاد کرده است.
احمدی گفت: “در برخی مناطق که پولیس درگیر جنگ است اردوی ملی همکاری نمی کند و یا امکانات لازم را در اختیار ندارند”.
او می پذیرد که در این اواخر نا امنی در این ولایت بیشتر شده و وضعیت امنیتی در ولایت غزنی نگران کننده است.
شکایت پولیس محلی از نداشتن سلاح
اعضای شورای ولایتی غزنی می گویند که پولیس محلی در این ولایت به دلیل نداشتن سلاح نمی توانند امنیت برخی مناطق را تامین کنند.

باشندگان محل در غزنی می گویند که از رفت و آمد از راه هایی که طالبان در این مسیر حضور دارند خود داری می کنند
گفته شده که میزان هماهنگی میان قوماندانان امنیه و پولیس محلی نیز خیلی کمرنگ است.
در همین حال بانو گلستانی از ضعف در عملکرد نیروهای امنیتی انتقاد کرده و می گوید که همکاری های لازم میان آنها وجود ندارد.
به گفته گلستانی، در روزهای اخیر حملات سنگینی از سوی طالبان بر ولسوالی قره باغ ولایت غزنی صورت گرفته اما پولیس محلی مستقر در این مناطق از نداشتن سلاح شکایت کردند.
قوماندان پولیس محلی در تماس با اعضای شورای ولایتی غزنی گفته که وزارت داخله سلاح های (زیکو یک) را به آنان توزیع کرده که مرمی ندارد.
محدودیت رفت و آمد در غزنی به دلیل نا امنی
باشندگان محل در غزنی می گویند که از رفت و آمد از راه هایی که طالبان در این مسیر حضور دارند خود داری می کنند.
آنان می گوید که در این راه ها طالبان باشندگان محل را اذیت و آزار می کنند و به همین دلیل این راه مسدود شده است.
حمیده گلستانی، عضو شورای ولایتی غزنی می گوید که در این اواخر با افزایش حضور طالبان در این ولایت و ناامنی گسترده حضور مردم در شهر غزنی کمرنگ شده و مردم از ترس در شهر دیده نمی شوند.
او گفت که افراد مسلح بیشتر نیروهای پولیس را هدف قرار می دهند و با سلاح سبک در داخل شهر نیروهای امنیتی را هدف قرار می دهند.
خانم گلستانی گفت: “والی غزنی به مقام های محلی گفته که رفت و آمد شان را در شهر کمتر کنند. مقام های امنیتی هیچ اقدامی نکرده اند و از همین رو همه روزه یک ترور و یا قضیه اختطاف در شهر غزنی به وقوع پیوسته است.”
بر اساس گزارش ها، پیشتر یک سرباز پولیس در نزدیکی دفتر ریاست معارف غزنی از سوی افراد مسلح به ضرب گلوله کشته شد که به گفته گلستانی، نیروهای امنیتی با وجود این که در صحنه حضور داستند عکس العملی از خود نشان ندادند.
معاون والی غزنی اما می گوید که نیروهای امنیتی در قضیه جلوگیری از کشته شدن این سرباز پولیس تلاش های خود را کرده اند..
خبرگزاری بخدی با تلاش های مکرر قادر به برقراری تماس با مقام های امنیتی ولایت غزنی و یا مقام های وزارت داخله نشد.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks