خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

نشست بین المللی در کابل برای کاهش خطرات حوادث طبیعی

در تاریخ:
سه شنبه ۳ حوت ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 نشست مشترک سازمان همکاری های اقتصادی منطقه ای ایکو و سازمان ملل با وزارت مبارزه با حوادث در مورد ارزیابی کاهش خطرات حوادث طبیعی در افغانستان امروز (سه شنبه ۳ حوت) در کابل برگزار شد.


برگزار کنندگان این نشست در مورد چگونگی کاهش خطرات حوادث طبیعی و استفاده از تجربیات کشورهای منطقه در کاهش خطرات حوادث در افغانستان، بحث و ارزیابی قرار گرفت.
ویس احمد برمک وزیر دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی در این نشست گفت: از آنجای سطح آسیب پذیری از حوادث طبیعی در افغانستان ۹۹ درصد و ۶۰ درصد جغرافیای کشور در معرض زلزله قرار دارد.
اقای برمک افزود که برای ایجاد سیستم مدیریت حوادث طبیعی در کشور استفاده از تجربیات کشورهای منطقه بسیار مهم است.
برمک همزمان گفت که برای ایجاد سیستم مدیریت حوادث طبیعی، کاهش خطرات، کمک رسانی و حساب دهی کار می کند و در تلاش است تا این کارها بیشتر مسلکی و علمی شود.
او همچنان افزود که در راستای کاهش خطرات حوادث طبیعی در افغانستان و حفظ جان مردم، ضرورت است تا یک کمپاین ملی تبلیغاتی به راه انداخته شود تا تلفات حوادث طبیعی کاهش پیدا کند.
به گفته وزیر دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی در کشورهای دیگر به ویژه آسیا پسفیک کار صورت گرفته و آنان توانسته خطرات ناشی از حوادث طبیعی را کاهش دهند.
چگونه باید حوادث خطر را کاهش داد
در این نشست خانم لاروش گفت که یونسکو و نهاد های بین المللی در رابطه به کاهش خطرات حوادث طبیعی، ورکشاپ را راه اندازی کرده است تا از این طریق مردم جلوگیری خطرات طبیعی را آموزش بیبینند.
لاروش افزد که با استفاده از ظرفیت های این ورکشاپ ها سطح خطرات و آسیب های حوادث طبیعی کاهش پیدا می کند.
او تطبیق چارچوب سندای را در افغانستان مهم خواند و افزود که اگر این چارچوب درست عملی شود، خطرات حوادث طبیعی به صورت چشم ‌گیری کاهش خواهد یافت.
چارچوب کاهش خطرات حوادث طبیعی برای سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ در سومین نشست سازمان ملل در شهر سندای جاپان در سال ۲۰۱۵ تصویب شد که به همین دلیل به چارچوب سندای معروف است.
در این چارچوب چهار اولویت آگاهی دهی قبلی از ضروریات هنگام وقوع حوادث، هشدار های قبلی از احتمال حوادث، مدیریت حوادث و کمک رسانی به منظور کاهش خطرات حوادث طبیعی تعریف شده است.
افغانستان از ناحیه حوادث طبیعی آسیب پذیر است و سالانه صدها نفر به این خاطر جان می دهند و مردم همچنان خسارات هنگفتی را متحمل می شوند.
گفته می شود که در حال حاضر حدود ۲۰۰ موسسه خیریه برای کمک رسانی به آسیب دیده گان ناشی از حوادث طبیعی در کشور فعالیت می کند.

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks