خبرگزاری بخدی

منو
صحت

نخستین مرکز تداوی بیماری کانگو در شفاخانه انتانی کابل افتتاح شد

در تاریخ:
یکشنبه ۲ عقرب ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 مسوولان وزارت صحت عامه کشور امروز (یک شنبه) نخستین مرکز تداوی بیماری کانگو را در شفاخانه انتانی کابل افتتاح کرده اند، آنان در این افتتاحیه اعلام کردند که امسال (۱۳۹۵) ۱۲ نفر مصاب به بیماری کانگو شده اند که چهار تن آنان فوت کرده اند.


فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه کشور افتتاح این مرکز صحی را یک گام موثر و ارزنده برای بیماران که متبلا به مرض کانگو گرفتار شوند، خوانده و گفت که در حال حاضر برخی از ولایت های کشور شماری به این بیماری مبتلا هستند.
آقای فیروز گفت که بخش ویژه تداوی بمیاران کانگو در شفاخانه انتانی کابل دارای هشت بستر است که با وسایل پیشرفته و مجهز در خدمت بیماران این مرض ساخته شده است.
وزیر صحت عامه کشور می گوید که این مرکز به هزینه حدود ۲۷۵ هزار دالر کمک هاى بخش بشر دوستانه ملل متحد (UNOCHA)، اداره انکشاف بین المللی امریکا (USAID) و با کمک تخنیکى سازمان صحى جهان (WHO) ایجاد گردیده است.
مسوولان وزارت صحت عامه کشور می گویند که بیماری کانگو یکی از بیماری های ویروسی است، آنان همزمان می گویند کسانی که بیشتر با حیواناتی مانند گاو، گوسفند، فیل و مرغ سروکار دارند از طریق خون و یا گزیدن این حیوانات، مبتلا می شوند.
نظر به معلومات مسوولان وزارت صحت، این بیمارى با تب بلند، درد در نواحى پشت، مفاصل و معده و استفراغ آغاز شده و سپس سرخى در چشم ها و صورت و گلو دیده می شود.
آنان همچنان می گویند که ایجاد لکه هاى بزرگ کبود رنگ روى بدن، خونریزى شدید از بینى و خونریزى هاى غیرقابل کنترل در نقاط تزریق، از موارد پیشرفته ی این بیمارى مى باشد و در صورتى که به سرعت موارد تداوى قرار نگیرد، سبب مرگ انسان نیز مى گردد.
پیش از این اما مسوولان وزارت صحت عامه کشور اعلام کرده بودند که امسال تا کنون ۶۶ واقعه مرض کانگو تایید شده و چندین تن به دلیل مبتلا شدن به این مرض فوت کرده اند.
در همین حال داکتر زلمى نورزى غورى رییس شفاخانه انتانى کابل، در مراسم افتتاح مرکز تداوی مرض کانگو گفت که تا حال چندین تن از بیماران کانگو در شفاخانه انتانی تداوی شده اند.
اقای غوری همزمان گفت که در حال حاضر اما با ایجاد بخش ویژه، امکانات و سهولت هاى ‌بیشتر ایجاد شده و بعد از این، هیچ بیمار کانگو نیاز ندارد که براى تداوى به خارج از کشور بروند.
او می گوید که قبل از این ۱۲ تن که به بیماری کانگو مبتلا شده بودند تنها چهار نفر آنان جان داده و هشت مریض دیگر به این بیماری صحت یاب شده اند.

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks