خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

نخستین محموله گندم کمکی هند پس از عبور از بندر چابهار به کابل رسید

در تاریخ:
شنبه ۲۳ جدی ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

نخستین محموله گندم کمک شده‌ی کشور هندوستان به افغانستان پس از گذشت نزدیک به دو ماه و عبور از بندر تجارتی چابهار ایران، امروز (شنبه، ۲۳ جدی) به کابل رسید.

نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، محمدیعقوب حیدری والی کابل و الوک رانجان جها شارژدافیر سفارت هندوستان در کابل، به پیشواز این کمک‌ها به سیلوی مرکزی رفتند و رسماً روند انتقال این کمک‌ها را به کابل، افتتاح کردند.

این محموله شامل بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ تن گندم که در ۴۸ کانتینر جاسازی شده بود از میان ۱۱۰ هزار تن گندمی کمکی هندوستان است که به کابل رسیده است.

نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در مراسم استقبال از این گندم‌های کمکی گفت:‌ ” از میان۱۱۰ هزار متریک تن، دو هزار و ۶۰۰ کانتینر (بیش از ۶۰ هزار متریک تن) آن،‌ به بندر چابهار رسیده که تا کنون یک‌هزار و ۸۰ کانتینر، حامل ۲۳ هزار و ۷۵۰ متریک تن گندم از بندر چابهار به طور موقت در گدام شرکت‌ها در ولایت نیمروز جابه‌جا شده است.”

با این حال به اساس برنامه‌ی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، تا این دم از ولایت نیمروز ۱۷ هزار و ۲۹۹ متریک تن در گدام‌های برخی از ولایت‌ها (غزنی، ننگرهار، هرات، لغمان، قندهار، هلمند و سیلوی مرکزی کابل) رسیده است.

وزیر زراعت گفت: ” ما فعلاً در کنار این که این گندم کمکی را در هفت ولایت ذخیره می‌کنیم، برای ولایت‌های شمال و شمال‌شرقی، از اوزبکستان یک‌صدهزار متریک تن گندم را خریداری و در ذخیره‌های خود جابه‌جا کرده‌ایم تا اگر حوادث ناگوار اتفاق افتادند،‌ آماده‌ی همکاری و کمک‌رسانی به مردم خود باشیم.”

نخستین محموله ۱۳۰ تن گندم هند از طریق بندر چابهار به افغانستان می‌رسد

در همین حال محمدیعقوب حیدری والی کابل گفت: “حالا ما از وعده به عمل رسیده‌ایم و خوش‌بختانه برای روزهای دشوار، ذخیره‌های استراتژیک گندم خواهیم داشت.”

در همین حال، الوک رانجان جها شارژدافیر سفارت هندوستان در کابل این اقدام را یکی از خوش‌ترین روزها در روابط افغانستان و هند توصیف کرد و گفت که انتقال این محموله به کابل، یکی از والاترین روابطی است که هندوستان با افغانستان دارد.

او گفت که افغانستان کشوری به محاط به خشکه است و برای اتصال به بحرها،‌ نیاز به بندرهای بین‌المللی دارد.

گندم‌های کمکی هندوستان به افغانستان به روز هفتم عقرب از بندر کندلا در ایالت گجرات هندوستان به سوی بندر چابهار ایران حرکت کرده بود و نخستین محموله‌ی این کمک‌ها به تاریخ بیستم عقرب وارد خاک افغانستان شد.

پیشتر وزارت خارجه هند اعلام کرده بود که برای اولین بار محموله ۱۳۰ تن گندم این کشور از طریق بندر چابهار ایران به افغانستان می‌رسد.

گفته شده این محموله بخشی از تعهد دولت هند برای کمک ۱.۱ میلیون تن گندم به مردم افغانستان می‌باشد.

وزارت خارجه هند گفته بود که انتقال این محموله‌، نقطه‌ی عطف برای عملی کردن توافق‌نامه‌ بندرچابهار به صفت یک راه متناوب، مطمین و یک اتصال قوی برای افغانستان است.

دهلی نو- چابهار- کابل؛ مثلث توسعه خاورمیانه

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

هند برای توسعه بندر چابهار ۱۳٫۹میلیون دالر اختصاص داده است

دلو ۱۵, ۱۳۹۸

برای اولین بار افغانستان از مسیر چابهار میوه تازه صادر کرد

سنبله ۱۳, ۱۳۹۸

وزارت خارجه: نشستی میان کمیته‌‌های ترانسپورتی افغانستان و ایران برگزار می‌شود

عقرب ۲۲, ۱۳۹۶

نخستین محموله “۱۳۰ تن گندم” هند از طریق بندر چابهار به افغانستان می‌رسد

عقرب ۷, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks