خبرگزاری بخدی

منو
فرهنگی و هنری

نخستین دور گفتگوهای فرهنگی افغانستان و ایران همزمان با برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب در کابل

در تاریخ:
دوشنبه ۳ ثور ۱۳۹۷
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

نخستین دور گفتگوهای فرهنگی میان افغانستان و ایران به هدف گسترش و تقویت روابط فرهنگی و تمدنی دو کشور همسایه همزمان با برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب در دانشگاه کابل آغاز شد.

در این دور گفتگوی فرهنگی که دیروز (یک‌شنبه، ۲ ثور) در تالار دانشگاه کابل برگزار شده بود، شماری از مقام‌های سیاسی و فرهنگی دو کشور از جمله سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری کشور، حمیدالله فاروقی، رییس دانشگاه کابل، محمد رضا بهرامی، سفیر ایران در کابل، ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگی و اطلاعات ایران و شماری از استادان دانشگاه و دانشجویان حضور داشتند.

همزمان نمایشگاه مشترک کتاب با اشتراک ناشران افغانستانی و ایرانی به هدف تقویت روابط فرهنگی میان افغانستان و ایران در محوطه دانشگاه کابل برگزار شد.

در این نمایشگاه، ۷۰ ناشر ایرانی و ۴۰ ناشر افغان حدود ۲۵۰۰۰ عنوان کتاب را به نمایش گذاشته اند.

این نمایشگاه که دیروز ( ۲ ثور) افتتاح شد، برای یک هفته ( ۸ ثور) به روی دانشجویان و بازدیدکنندگان باز است.

در همین حال سیمینار علمی – فرهنگی زیر در حوزه ” تصوف، عرفان و ادب” با اشتراک استادان دانشگاه‌های ایران و افغانستان در دانشگاه کابل برای دو روز برگزار شد.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری نیز در مراسم افتتاح این نمایشگاه سخنرانی می‌کرد به گسترش روابط فرهنگی میان افغانستان و ایران تاکید کرده گفت: ” فعالیت‌های مثبت فرهنگی و برگزاری این گونه نمایشگاه‌ها نقش مهم و سازنده ای را در تقویت هرچه بیشتر روابط دوستانه کشورهای افغانستان و ایران ایفا می‌کند.”

آقای دانش می‌گوید، حکومت وحدت ملی با تمامی کشورهای منطقه به خصوص کشور‌های اسلامی، سیاست مبتنی بر مشترکات فرهنگی را دنبال می‌کند.

دانش گفت: ” افغانستان می‌خواهد تا روابط فرهنگی و تاریخی و همکاری‌های اقتصادی منطقه ای خود را با همه کشورهای منطقه توسعه بخشد تا به سهم خود مانعی برای خشونت‌ها و جنگ‌های نیابتی در منطقه گردد.”

این نمایشگاه که دیروز ( ۲ ثور) افتتاح شد، برای یک هفته ( ۸ ثور) به روی دانشجویان و بازدیدکنندگان باز است.

از سویی هم محمداشرف غنی رییس جمهوری کشور در پیامی به مناسبت این نمایشگاه ضمن قدردانی از نویسندگان کشور گفت:” برگزاری این گونه نمایشگاه‌ها گامی موثر برای آشنایی بیشترجوانان با فرهنگ اسلامی است”.

در پیام آقای غنی آمده:”جوانان بیش از هر زمانی به مطالعه کتاب‌های دینی و آثار نویسندگان اسلام نیاز دارند تا به افکار خطرناک و افراطی آمیخته نگردند.”

در همین حال مقام‌های ایرانی در این مراسم بر لزوم گسترش فرهنگ مشترک میان دو کشور تاکید کردند و یکی از راه‌های گسترش همکاری‌های سازنده دو کشور را گفتگوهای صلح آمیز و بروز مشترکات فرهنگی میان دو کشور توصیف کردند.

رضا ملکی، رایزن فرهنگی سفارت ایران در کابل گفت که تلاش می‌کنند زمینه برگزاری گفتگوهای فرهنگی میان دو کشور را بیشتر از پیش مساعد کنند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

دونالد ترامپ توافق‌نامه صلح با طالبان را به‌گونه مشروط تصویب کرده است

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

عمران خان: پاکستان و امریکا درافغانستان صلح می خواهند

دلو ۲, ۱۳۹۸

سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران، تمامی مسافران کشته شدند

جدی ۱۸, ۱۳۹۸

حمله موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی امریکا درعراق؛ ۸۰ نظامی امریکایی کشته و ۲۰۰ تن دیگر زخمی شدند

جدی ۱۸, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks