"/>

خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

مرحله اول پروژه تاپی در افغانستان تا یک سال دیگر تکمیل می شود

در تاریخ:
سه شنبه ۳ حوت ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

وزارت معادن و نفت کشور اعلام کرد که اجرای مرحله اول پروژه تاپی تا یک سال دیگر در افغانستان تکمیل می شود.

وزارت معادن و نفت کشور اعلام کرد که اجرای مرحله اول پروژه تاپی تا یک سال دیگر در افغانستان تکمیل می شود.
تاپی پروژه ی است که گاز ترکمنستان از طریق خاک افغانستان به کشور های هند و پاکستان انتقال داده می شود که به گفته کارشناسان این پروژه از چندین زاویه برای افغانستان مفید است.
گفته می شود که مرحله اول این پروژه شامل بخش ‌های تامین امنیت، موافقتنامه‌ ها، طرح و دیزاین، مطالعات محیط زیستی و اجتماعی، مین ‌روبی، ارزیابی جزئیات مسیر و استملاک زمین ‌های مسیر عبور خط لوله گاز است که در مدت یک سال تکمیل می‎شود.
این تفاهمنامه میان یک شرکت خارجی به نام آی.ال.اف (ILF ) و شرکت ملی گاز افغانستان امضاء شد.
توافقنامه اجرای مرحله اول این پروژه امروز (سه شنبه ۳ حوت) در ارگ ریاست جمهوری با حضور محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور به امضا رسید.
در امضای این توافقنامه غزال حبیب یار صافی سرپرست وزارت معادن و نفت کشور گفت که دولت افغانستان برای اجرای انتقال گاز به هند و پاکستان آمادگی کامل دارد و برخی از برنامه های ظرفیت سازی را از قبل آغاز کرده است.
وزارت معادن برای اجرای مرحله اول با وزارت خانه های داخله، دفاع، انرژی و آب، ریاست اراضی و اداره خط آهن هماهنگی لازم را انجام داده است.
در همین حال شماری از کارشناسان سیاسی و اساتید دانشگاه تاپی را یک پروژه حیاتی و مفید برای افغانستان می دانند.
مظفر خاوری استاد دانشگاه به خبرگزاری بخدی گفت که اگر دولت افغانستان بتواند این پروژه ها را به خوبی مدیریت کند از این طریق هم منفعت کلان نصیب ما شده و هم امنیت تامین خواهد شد.
آقای خاوری بر این باور است که با انتقال گاز و نفت از خاک افغانستان از یک سو پول هنگفتی به خزانه دولت سرازیر شده و از طرف دیگر امنیت در کشور با امنیت کشور های منطقه گیره می خورد.
این استاد دانشگاه می گوید که پاکستان بعد از این مجبور خواهد شد تا بخاطر انتقال لوله گاز هم که شده در امور افغانستان یا دخالت نکند ودخالت را به حداقل برساند چون به گفته او دولت افغانستان از طریق کشور های منافع العمشترک می تواند بالای پاکستان فشار وارد کند.

این تفاهمنامه میان یک شرکت خارجی به نام آی.ال.اف (ILF ) و شرکت ملی گاز افغانستان امضاء شد.
مرحله دوم پروژه
سرپرست وزارت معادن و نفت کشور می گوید که پروژه تاپی افغانستان را به دهلیز مهم اقتصادی و تجاری مبدل و برای هزاران تن زمینه کار را فراهم می کند.
خانم صافی گفت که مرحله دوم این پروژه سه سال زمان می برد تا عملی شود.
به گفته صافی هزینه اجرای این دو مرحله در داخل افغانستان ۴.۷ میلیارد دالر هزینه خواهد داشت.
انتظار می ‌رود این پروژه ۱۰میلیارد دالری تا سال ۲۰۱۹ به بهره برداری سپرده شود؛ پروژه ی که افغانستان سالانه ۴۰۰ میلیون دالر از آن بهره خواهد برد.
ناامنی مهمترین چالش در مسیر اجرای این پروژه عنوان می شود اما دولت افغانستان گفته که بر آن غلبه خواهد کرد.
براورد شده است که این خط لوله ظرفیت انتقال سالانه ۳۳ میلیارد مترمکعب گاز دارد. این پروژه برای هر ۴ کشور شریک این طرح سود آور است، مخصوصا برای ترکمنستان که سالهاست دنبال مشتری است.
لوله انتقال گاز تاپی حدود ۱۸۱۴ کیلومتر طول خواهد داشت که ۱۴۷ کیلومتر از خاک ترکمنستان، ۷۳۵ کیلومتر از خاک افغانستان، از ولایت‌های هرات، فراه، هلمند و قندهار عبور خواهد ‌کرد و با طی ۸۰۰ کیلومتر در پاکستان، به هند می‌ رسد.
مظفر خاوری استاد دانشگاه می گوید که کشور های آسیای میانه سر شار از نفت و گاز است که دنبال مشتری هستند و برعکس آن جنوب آسیا برای انتقال کالای وارداتی خود در صدد مشتری می باشد که اگر افغانستان بتواند دریچه خروجی و ورودی این کشور ها را بازی کند از هر زاویه به نفع دولت است.
پیش بینی شده است که کارعملی اجرای پروژه تاپی توسط رهبران افغانستان ترکمنستان، هند و پاکستان در دسامبر سال ۲۰۱۵ رسما در ترکمنستان آغاز خواهد شد.

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

کار ساخت پروژه تاپی امروز آغاز شد

قوس ۲۲, ۱۳۹۴
کار عملی پروژه تاپی گاز به زودی آغاز می شود

ریاست جمهوری: کار عملی پروژه تاپی به زودی آغاز می شود

عقرب ۲۶, ۱۳۹۴

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks