خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

مخالفت ربانی با عبدالله؛ به دنبال هیچ‌گونه ماموریت و امتیاز طلبی نیستیم و مبارزه ما ادامه دارد

در تاریخ:
سه شنبه ۹ ثور ۱۳۹۹
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

صلاح الدین ربانی، سرپرست حزب جمعیت اسلامی افغانستان و از حامیان تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله همچنان بر تغییر ساختار کنونی نظام سیاسی تاکید کرده و هرگونه توافق و کنار آمدن با محمد اشرف غنی را منتفی خوانده است.

دفتر حزب جمعیت اسلامی به مناسبت هشتم ثور ( پیروزی مجاهدین در برابر شوروی سابق) با نشر اعلامیه ای از قول آقای ربانی گفته است که ” به اعمال حاکمیت رای و اراده واقعی مردم باور دارند و به هیچ قیمتی با هرگونه کودتا علیه رای مردم کنار نمی‌آیند”.

در آستانه توافق سیاسی میان تیم ثبات و همگرایی با تیم دولت ساز به رهبری محمداشرف‌غنی و تشکیل حکومت مشارکت ملی، به نظر می‌رسد که بزرگترین حامی این تیم با این توافق مخالفت کرده و راهش را جدا کرده است.

این در حالی است که گزارش های غیر رسمی از توافق عبدالله عبدالله با ارگ ریاست جمهوری وجود دارد، براساس توافق آقای عبدالله ریاست شورای عالی مصالحه را به دوش می‌گیرد، محمد اشرف غنی را منحیث رئیس جمهور به رسمیت می‌شناسد و کابینه حکومت نیز میاندو تیم انتخاباتی ۵۰-۵۰ تقسیم شود.

با این حال آقای ربانی خطاب به مردم گفته: ” ما باور راستین به اِعمال حاکمیت رأی ‌و اراده واقعی شما داریم و به هیچ قیمتی با هرگونه کودتا علیه رأی شما کنار نمی آییم.”

آقای ربانی در ادامه گفته: ” در مبارزه خویش در این مسیر نیز دنبال هیچگونه مأموریت و امتیازطلبی نبوده ایم و‌ نیستیم، بلکه هدف ما، شکل دهی نظامی است که مردم به صورت مستقیم و غیر مستقیم در فرایندهای تصمیم گیری مشارکت داشته باشند و این هدف، بدون تغییر ساختار کنونی نظام سیاسی و توزیع افقی ساختار قدرت میسر نیست و ما برای نیل به این هدف، به مبارزه خویش تا حصول آن ادامه خواهیم داد.”

عبدالله عبدالله، کاندید رسمی حزب جمعیت اسلامی افغانستان با پشتیبانی شماری از احزاب و بزرگان سیاسی در رقابت با محمد اشرف غنی ناکام ماند و این آقای غنی بود که با فشار بر اعضای کمیسیون های انتخاباتی نتیجه نهایی انتخابات را قبل از تطبیق فیصله کمیسیون شکایات اعلام کند.

آقای عبدالله که خود را مدعی پیروزی ریاست جمهوری می دانست و همزمان با آقای غنی مراسم تحلیف ریاست جمهوری را در قصر سپیدار برگزار کرد، اکنون از داعیه ریاست جمهوری کنار رفته و ریاست شورای عالی مصالحه را پذیرفته است.

اکنون اما به نظر می رسد که حزب جمعیت اسلامی از این تصمیم آقای عبدالله رضایت ندارد و همچنان بر تغییر ساختار نظام سیاسی تاکید می کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

عبدالله عبدالله و جواد ظریف تلفنی گفتگو کردند

حمل ۱۹, ۱۳۹۹

عبدالله: ” اولویت ما صلح است؛ اما از آرای پاک مردم دفاع می کنیم”

حوت ۷, ۱۳۹۸

عبدالله عبدالله برای برگزاری مراسم تحلیف کمیسیون ایجاد کرد

حوت ۵, ۱۳۹۸

یوناما از اقدامات اخیر “ثبات و همگرایی” در جابجایی والیان ابراز نگرانی کرده است

حوت ۳, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks