خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

قرارداد ساخت فاز اول قطعه چهارم خط آهن هرات- خواف امضا شد

در تاریخ:
پنج شنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

قرارداد ساخت فاز اول قطعه چهارم خط آهن خواف-هرات، به روز پنج‌شنبه، ۲۱ قوس، میان یماشمس، رییس اداره خط آهن افغانستان و یکی از مسوولان شرکت «INKON KZ» کشور قزاقستان در ارگ و با حضور رییس جمهور غنی به امضا رسید.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته که فاز اول قطعه چهارم خط آهن خواف-هرات ۴۳ کیلومتر طول دارد و از ولسوالی‌های غوریان، زنده جان و انجیل ولایت هرات می‌گذرد. این پروژه که در مدت ۱۶ ماه به اکمال می‌رسد، بیش از ۵۸.۵ میلیون دالر هزینه بر می‌دارد. این مبلغ قرار است از سوی حکومت افغانستان پرداخت شود.

در خبرنامه آمده که خط آهن خواف – هرات، در چهار قطعه به طول مجموعی ۲۲۵ کیلومتر میان ایران و افغانستان اعمار می‌شود. دو بخش اول این پروژه، از خواف ایران الی سرحد شمتیغ این کشور به طول ۷۶ کیلومتر قبلاً تکمیل و آماده بهره برداری شده بود.  کار ساخت بخش سوم در قلمرو افغانستان نیز از سرحد شمتیغ ایران الی ولسوالی غوریان ولایت هرات به طول ۶۲ کیلومتر  نیز در حال تکمیل شدن است.

خط آهن هرات – خواف به چهار بخش تقسیم شده‎است که دو قطعه آن در خاک ایران و دو حصه دیگر آن در خاک افغانستان موقعیت دارد. تفاهم‌نامه این پروژه در سال ۱۳۸۳ میان دولت افغانستان و ایران امضا شد و کار عملی آن در سال ۱۳۸۵ آغاز شد.

مقام‌های افغان گفته‌اند که تکمیل کار این پروژه برای رشد صادرات افغانستان اهمیت فوق‌العاده دارد. به گفته این مقام‌ها، با تکیمل کار خط آهن هرات-خواف،  افغانستان به کشورهای آسیای میانه، چین و از این طریق به اروپا وصل می‌شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks